مرگ ومیر كرونایی در استان مركزی، ۶ ۷۳ در یك میلیون نفر

مرگ ومیر كرونایی در استان مركزی، ۶ ۷۳ در یك میلیون نفر

مركزی رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: به علت شدت خستگی، نیروهای شركتی حوزه بهداشت و درمان به دنبال استعفا و رها كردن كار هستند.


دکتر سید محمد جمالیان هشتم مردادماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی که با حضور معاون درمان و معاون توسعه وزارت بهداشت، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و استاندار برگزار شد، با اشاره به اینکه استان مرکزی دومین استانی در کشور بود که با ویروس کرونا درگیر شد، بیان نمود: در ایام ابتدایی اطلاعات کمی در مورد بیماری کووید ۱۹ وجود داشت، اما با همدلی، مدیریت مناسبی برای کنترل این بیماری اعمال شد.
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان مرکزی اظهار داشت: این استان در شاهراه مواصلاتی کشور قرار گرفته، استانی صنعتی است و در همین راستا تهدیدات خیلی از حیث مسافرت ها از دیگر استان ها، جلسات صنایع و رفت وآمد کارگران بخصوص در شهرستان هایی همچون ساوه، دلیجان و اراک وجود داشت که با برنامه ریزی مناسب شرایط تحت کنترل درآمد و خوشبختانه تصمیمات اتخاذ شده در استان مرکزی از خیلی از استان ها و حتی ستاد ملی کرونا جلوتر بود.
جمالیان خاطرنشان کرد: پس از فروکش کردن موج اول انتشار ویروس، موج دوم با افزایش آمار مبتلا شدن شایع شد به صورتی که ظرفیت های بهداشت و درمان استان در وضعیت بحرانی قرار گرفت. در اراک تخت های بستری محدود است و اگر در مقطعی از زمان، ۴۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های اراک بستری شوند عملا جایی برای بستری دیگر بیماران باقی نمی ماند کما اینکه اگر در اراک به بستری ۲۰۰ بیمار کرونایی نزدیک شویم برای بستری دیگر بیماران نگرانی وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی نگران پاییز و زمستان هستیم، اضافه کرد: سیاست دانشگاه علوم پزشکی اراک این است که بهداشت را سدی برای درمان نماییم، با ورود کارشناسان بهداشتی به مبحث کرونا تلاش شد که فشار اضافی به حوزه درمان وارد نشود و از سویی کادر درمان مدیریت شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه با تلاش صورت گرفته آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان مرکزی قابل قبول بود، اظهار داشت: طبق آمار وزارت بهداشت میزان مرگ و میر در استان ۶.۷۳ در یک میلیون نفر جمعیت است و این آمار نشان از اقدامات مثبت در حوزه درمان دارد، همینطور تمامی بیماران پرخطر، مبتلایان به فشار خون، دیابت و مادران آبستن روزانه رصد می شوند و این آمار کم مرگ و میر ناشی از چنین تدابیری است که مجموعه دانشگاه با جدیت دنبال کرد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی بحران سختی را پشت سر گذاشته است، اضافه کرد: اطلاع رسانی مناسبی در مورد ویروس و پروتکل های بهداشتی صورت گرفته و اصناف و سمن ها در بازرسی ها کمک می کنند که این امر به کاهش فشار کار کارشناسان مراکز بهداشت و دانشگاه می انجامد.
جمالیان با تاکید بر اینکه هم اکنون روند بستری و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در استان مرکزی شرایط ثابتی دارد، خاطرنشان کرد: از هفته سوم تیرماه میزان بستری ها سیر ثابتی به خود گرفته است در حالیکه موج افزایشی را شاهد بودیم و از هفته چهارم تیرماه هم مرگ و میر روند کاهشی در پیش گرفته است و کنترل مرگ و میر حاصل تلاش کادر پزشکی و پرستاری استان مرکزی است.
وی در مورد وضعیت آزمایشگاه های فعال استان در حوزه کرونا اظهار نمود: خوشبختانه وضعیت خوبی در آزمایشگاه ها حاکم است، آزمایشگاه PCR استان مرکزی بعد از آزمایشگاه پاستور پاسخ تست ها را ظرف ۲۴ ساعت آماده می کند و در این بین بخش خصوصی هم به کمک مجموعه دانشگاه آمده است و روند مناسبی را شاهد می باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه تهدید فعلی در استان مرکزی خستگی کادر درمان و کمبود شدید نیروی پرستاری است، اضافه کرد: برای تشویق و جبران خستگی کادر درمان تلاش می شود که حداقل کارانه بموقع پرداخت گردد، اما ضریب پرستار به تخت در استان مرکزی ۰.۸ است که این امر سبب شده است شیفت های کاری طولانی و به تبع آن خستگی مضاعف شود به صورتی که نیروهای شرکتی تقاضای استعفا دارند و حتی پرستارهای طرحی علاقه ای به تمدید طرح ندارند.
وی یکی از عوارض بیماری کووید ۱۹ را بیماری اعصاب و روان دانست و اظهار داشت: در استان مرکزی تنها ۵۰ تخت اعصاب و روان وجود دارد که حتی جوابگوی ارجاعات نیروی انتظامی نیست، با جابجایی انجام شده ۴۰ تخت روان به مجموعه تخت های اعصاب و روان استان اضافه می شود اما برای نیروی پرستاری آن هنوز موفق به انجام کاری نشده ایم و با عنایت به رشد بیماری اعصاب و روان و کمبودهای شدید باید فکری در این عرصه صورت گیرد.
جمالیان با تاکید بر اینکه تنها راه کنترل کرونا تقویت بهداشت است، اضافه کرد: متاسفانه نیروهای مرکز و شبکه بهداشت در استان هم گرفتار خستگی شده اند و از سویی با عدم پرداخت حقوق طرح بهور روبرو می باشیم. دانشگاه ماهانه ۶۰۰ میلیون تومان از محل درآمدهای اختصاصی خویش را صرف PHC شهری و روستایی می کند، اما هم اکنون نیروهای شرکتی بهداشت هم به دنبال رها کردن کار هستند.1399/05/08
21:42:02
5.0 / 5
2351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی