در گفت و گو با دكتر ایزی تشریح شد

اعلام ضوابط بهداشتی برگزاری كنكور

اعلام ضوابط بهداشتی برگزاری كنكور

به گزارش دكتر ایزی معاون فنی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، ضمن بر شماری نكات بهداشتی مهم در هنگام برگزاری كنكور، اظهار داشت: در تمام حوزه ها ناظر بهداشت محیط از مركز بهداشت مستقر خواهیم كرد. این افراد در قبل، حین و پس از آزمون به مسئول حوزه كمك مشاوره ای و كارشناسی می دهند.


مهندس محسن فرهادی در گفت و گو با ایسنا، درباره نحوه حضور داوطلبان کنکور در جلسه امتحان، اظهار داشت: داوطلبان وظایفی پیش از کنکور، حین کنکور و پس از کنکور دارند. سفارش ما این است که داوطلبانی که می توانند، با وسایل شخصی خود به حوزه امتحانی مراجعه کنند، اما به شرط آنکه والدین جلوی درب های محل برقراری آزمون تجمع نکنند. با یک زمان مطمئنه در محل حضور داشته باشند تا تنگی وقت سبب بروز ازدحام در ورودی محل آزمون نشود. در صورتیکه داوطلب علایم بیماری دارد، حتما آنرا بوسیله سامانه salamat.gov.ir اطلاع دهند و اگر سالم هستند بعد از آنکه به واحد امتحانی رسیدند با حفظ فاصله به سمت درب حوزه حرکت کنند.
وی ادامه داد: در کنکور سراسری که طیف همسالان و آشنایان بیشتر است، اهتمام کنند مراودات و فاصله اجتماعی را حفظ کنند. همراه داشتن ماسک هنگام خروج از منزل امری بسیار مهمست و همین طور سفارش می نماییم ابزار نوشت افزار خودرا به همراه داشته باشند و آنرا به کسی قرض نداده و از کسی هم قرض نگیرند. اگر در حین ورود به جلسه چیزی را امضا می کنند یا اثر انگشت می زنند، از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنند، البته در صورتیکه شرایط شست و شوی دست ها وجود دارد، بهتر است دستانشان را بشویند.
فرهادی با تاکید بر عدم تردد اضافی در راهرو و سالن محل امتحان، اشاره کرد: از زمانی که صندلی خودرا پیدا کردند آنجا بشینند و کمتر به سطوح مشترک دست بزنند. هنگام نشستن بر صندلی فاصله خودرا با سایر داوطلبان و مراقبین حفظ کنند. با حفظ فاصله اجتماعی احتمال انتقال بیماری تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه قبل از این مرسوم بود داوطلبان پاسخ های خودرا پس از امتحان با یکدیگر چک کنند، اظهار نمود: انجام این کار در شرایط فعلی مناسب نمی باشد. بهترین شیوه آن است که بعد از اتمام امتحان بدون ازدحام و تجمع حوزه امتحانی را ترک کنند.
فرهادی درباره اقدامات ناظرین حوزه های امتحانی، اشاره کرد: ناظرین باید هنگام ورود و خروج از تجمع جلوگیری نمایند و اگر برگه خوداظهاری داوطلبان را جمع می کنند با تمهیدات از پیش اندیشیده شده این کار را انجام دهند. مواد ضدعفونی کننده دست باید در اختیار داوطلبان باشد.
فرهادی ضمن تاکید بر ضرورت گندزدایی سطوح در حوزه امتحانی، اضافه کرد: ساعت استفاده از گندزدا بسیار مهمست تا منجر به بروز آلرژی در متقاضیان نشود و مشکلی ایحاد نکند. از سازمان سنجش درخواست کردیم تعدادی ماسک در حوزه امتحانی در دسترس داشته باشند تا اگر بنابر شرایطی مثل خیس شدن ماسک، پاره شدن کش آن و... متقاضی نیاز به ماسک داشت به او تحویل دهند. از طرف دیگر باید سطل های زباله مناسب در دسترس باشد تا ماسک استفاده شده را درون آن بیندازند.
وی درباره شرایط تهویه هوا در حوزه امتحانی، اشاره کرد: در صورتیکه حوزه امکان تهویه طبیعی دارد باید پنجره ها را باز بگذارند؛ برای اینکه گردش هوا در جلوگیری از انتقال بیماری بسیار مهم می باشد. در صورتیکه محل حوزه کولر آبی یا گازی دارد، دریچه ها باید به شکلی تنظیم شود که باد خنک به شکل مستقیم به داوطلب نخورد. در هر دو صورت باید پنجره های محل آزمون باز باشد.
وی با تاکید بر اینکه داوطلبین بهتر است در جلسه کنکور خوراکی نخورند، اظهار نمود: البته اگر داوطلبی گرفتار افت قند شود می تواند از خوراکی شخصی خود استفاده نماید. در پروتکل های یاد شده هم تاکید گردیده است که تنها ارائه آب به شکل بطری به داوطلب مجاز است و گذاشتن آب سردکن و دادن آب با لیوان ممنوعست.
فرهادی افزود: ما فهرست ناظرین را با سازمان سنجش تبادل کردیم و حدودا در تمام حوزه ها ناظر بهداشت محیط از مرکز بهداشت مستقر خواهیم کرد. این افراد در قبل، حین و پس از آزمون به مسئول حوزه کمک مشاوره ای و کارشناسی می دهند.

منبع:

1399/05/16
23:01:43
5.0 / 5
2409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی