گزارش دكتر ایزی

بلاتكلیفی تایید حكم شهدای سلامت در پیچ و خم وعده ها

بلاتكلیفی تایید حكم شهدای سلامت در پیچ و خم وعده ها

دكتر ایزی: با وجود گذشت بیش از یك ماه از وعده رئیس بنیاد شهید برای صدور حكم شهادت مدافعان سلامت بعنوان شهید خدمت، هنوز این امر عملی نشده و حكم شهدای سلامت تایید نشده است.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: قریب به ۷ ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می گذرد و در طول این مدت کادر درمان بعنوان خط مقدم مقابله با این ویروس، بیش از هر قشر دیگری گرفتار لطمه و فشار شده اند.
به طوری که طی این مدت به سبب ارتباط مستقیم مدافعان سلامت با بیماران کرونایی، شمار زیادی از پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان جان خودرا از دست داده و شهید راه خدمت شده اند.
به دنبال جان باختن شماری از مدافعان سلامت در بهمن و اسفند ۹۸ نیز سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه ای به رهبر معظم انقلاب، درخواست نمود تا مدافعان سلامتی که در راه مبارزه با ویروس کرونا جان خودرا از دست داده اند، بعنوان شهید خدمت محسوب شوند.
رهبر انقلاب نیز با درخواست وزیر بهداشت در خصوص شهید محسوب شدن متوفیان حوزه سلامت و خدمت کنندگان به بیماران کرونایی موافقت کردند.
با موافقت رهبر معظم انقلاب با این موضوع، تعامل دستگاه های متولی همچون بنیاد شهید، وزارت بهداشت و دیگر نهادهای دخیل شروع شد و هر نهادی مبادرت به اعلام آمار نیروهای خدماتی و متوفی خود در عرصه کرونا کرد.
بر اساس بخشنامه «تعیین مصادیق احراز شهید و ایثارگر» مصوب اردیبهشت ۹۳، کسی که جان خودرا در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده یا می نماید شهید شمرده می شود.
بر اساس این بخشنامه نیز کسی که از نظر ماموریت، وظایف و اهداف تعیین شده همانند شهید است، ولی از لحاظ شرایط وقوع یا محل شهادت متفاوت می باشد و این فرد نیز در صورت جان باختن در حکم شهید شمرده می شود.
بنابر اعلام پیشین سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز شهدای سلامت در «حکم شهید» محسوب می شوند و برمبنای ماده ۳ بخشنامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، شهدای عرصه سلامت با عنوان «شهید خدمت» و در حکم شهید محسوب می شوند.
حال با وجود گذشت ماه ها از موافقت رهبر معظم انقلاب با این مساله و وجود قانون مشخص و روشن برای آن، موضوع شهید محسوب شدن مدافعان سلامت همچنان به نتیجه نهایی نرسیده و باوجود وعده های مسئولین هنوز حکمی تحت عنوان شهید خدمت برای این افراد صادر نشده است.
وعده بی سرانجام بنیاد شهید
این در حالی است که اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۱ تیر ماه سال جاری در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام نمود که تا اختتام تیر ماه روند ثبت متوفیان مدافع سلامت انجام و این افراد بعنوان شهید خدمت محسوب می شوند.
اوحدی در گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، درباب آخرین وضعیت تأیید خدمت گزاران عرصه سلامت بعنوان شهدای سلامت، اظهار داشت: وضعیت شهدای سلامت برمبنای سه گردش کار خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال شد. یک گردش کار از طرف ستاد کل نیروهای مسلح، یک درخواست از طرف وزارت بهداشت و یک درخواست نیز از طرف بنیاد شهید برای ایشان ارسال شد و خوشبختانه با عنایت رهبر انقلاب با هر سه درخواست در خصوص به شمار آوردن خدمت گزاران عرصه سلامت بعنوان شهدای خدمت موافقت شد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اضافه کرد: هم اکنون مصوبه شورای عالی امنیت ملی در این خصوص گرفته شده و روند ثبت این عزیزان بعنوان شهدای سلامت در راه خود قرار گرفته است. برمبنای قانون با اختتام این روند، این عزیزان بعنوان شهید تلقی خواهند شد و از تمامی خدمات بنیاد شهید نیز بهره مند می شوند.
وی ابراز امیدواری کرد: به زودی آخرین هماهنگی ها با ستاد کل نیروهای مسلح صورت خواهد گرفت و تا اختتام ماه جاری روند تأیید شهدای سلامت انجام می شود.
ابتلای کادر درمان ایران به کرونا بالاتر از استاندارد جهانی
تاکنون و با شیوع موج دوم کرونا، مدافعان سلامت بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته و شماری زیادی از آنها در راه کمک به هموطنان جان خودرا از دست داده اند.
بر اساس اعلام منابع رسمی، تابحال ۱۶۵ نفر از خدمتگذاران عرصه سلامت و بهداشت در راه مقابله با ویروس کرونا جان خودرا از دست داده اند.
به علاوه علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران نیز روز گذشته در مورد فرسودگی کادر درمانی در مقابله با کرونا، هشدار داد و اظهار داشت: آمار تطبیقی نشان میدهد ایران، آمریکا و روسیه سه کشوری هستند که از نظر قدر مطلق ابتلاء، میزان ابتلای کادر درمان در این کشورها بیش تر است و میزان ابتلای کادر درمان در ایران به ویروس کرونا نسبت به استاندارد جهانی بالاتر رفته است.
حال با وجود گذشت بیش از یک ماه از وعده رئیس بنیاد شهید در خصوص تأیید حکم شهید خدمت برای مدافعان سلامت، هنوز حکم این افراد صادر نشده و متوفیان عرصه درمان تابحال در زمره افراد در حکم شهید قرار نگرفته اند.
پیگیری های خبرنگاران در این زمینه نیز هنوز به نتیجه ای نرسیده و هربار وعده هایی در خصوص انجام این امر داده می شود هرچند که هنوز این وعده ها عملی نشده است.
امید است باتوجه به فشارهای کادر درمان و مشکلات خانواده های شهدای سلامت و باتوجه به سپری کردن روز پزشک، نهادهای مسئول و متولی هرچه سریع تر نسبت به تأیید حکم مدافعان سلامت بعنوان شهید و بهره مندی آنها از خدمات بنیاد شهید اقدام نمایند.


منبع:

1399/06/03
13:31:39
5.0 / 5
1984
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پرستار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی