در نشست نقش رسانه ها در سبك زندگی آمیخته با كرونا عنوان شد

برای كرونا سریال كمدی و خانوادگی بسازید

برای كرونا سریال كمدی و خانوادگی بسازید

به گزارش دكتر ایزی در وبینار كشوری «نقش رسانه ها در سبك زندگی آمیخته با كرونا» عنوان شد: رسانه ها باید ضمن ایجاد آرامش، اطلاع رسانی دقیقی را برای مردم و افراد جامعه انجام دهند تا مردم بیاموزند چگونه باید با كرونا زندگی كرده و رعایت مسایل پیشگیری را داشته باشند. مبارزه با اخبار جعلی و همینطور تولید سریال های تلویزیونی با مضامین بهداشتی در ژانرهای كمیك یا خانوادگی در این دوران، از طریق های مبارزه با كرونا برشمرده شد.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، وبینار «نقش رسانه ها در سبک زندگی آمیخته با کرونا» با حضور دکتر ایاد بهادری منفرد اپیدمیولوژیست و معاون امور بهداشتی دانشگاه و دکتر علیرضا عبداللهی نژاد مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی چهارشنبه (دوم مهرماه ۹۹) برگزار گردید.
پیشگیری بهترین شیوه مقابله با کرونا است
در این وبینار دکتر بهادری، معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به تفاوت های بیماری کووید ۱۹ با مرس و سارس از نظر شدت و انتقال اظهار داشت: در بیماری های عفونی، قابل درمان بودن و داشتن واکسن دو نکته مهم می باشد که هنوز بعد از گذشت هفت ماه از شیوع بیماری درمان ثابت و واکسن موثر برای کرونا شناخته نشده است.
وی با اشاره ناشناخته بودن و کمبود اطلاعات در مورد کرونا، تغییر سبک زندگی و عادت ها را برای جلوگیری از بیماری الزامی برشمرد و اضافه کرد: کرونا فعلا همراه ماست و باید با آن زندگی نماییم و راهی جز رعایت پروتکل شفا برای ایمنی از بیماری وجود ندارد. شفا یعنی شست و شوی دستها و بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک که بهترین شیوه برای پیشگیری است.
این اپیدمیولوژیست دانشگاه در ادامه اظهار داشت: رسانه ها باید ضمن ایجاد آرامش اطلاع رسانی دقیقی را برای مردم و افراد جامعه انجام دهند تا مردم بیاموزند چگونه باید با کرونا زندگی کرده و رعایت مسایل پیشگیری را داشته باشند.
تغییر سبک زندگی در کرونا الزامی است
دکتر بهادری با اشاره به ضرورت تغییر سبک زندگی در کرونا و تدوین پروتکل های مربوط به زندگی در منزل اظهار داشت: مردم باید یاد بگیرند تمامی رفتار و اعمال شان با محوریت جلوگیری از کرونا و انتقال بیماری باشد. اگر ویروس به منزل راه یابد همه اعضای خانواده را درگیر می کند ازاین رو باید پروتکل های مربوط به زندگی در منزل در دوران کرونا هم تدوین شود.
معاون امور بهداشتی دانشگاه در ادامه با اشاره به تغییر عادات و ایجاد وسواس فکری توجه به بهداشت روان افراد را ضروری برشمرد و به برخی عوارض ناشی از تغییر سبک زندگی در کرونا نظیر مشکلات خانوادگی در قرنطینه، چاقی، اضافه وزن و کم تحرکی دانش آموزان و... اشاره نمود.
مقابله با کرونا نیازمند بسیج همگانی است
دکتر بهادری مقابله با بیماری را نیازمند بسیج همگانی دانست و با اشاره به نقش مهم رسانه ها بخصوص صدا و سیما در کنار سیستم بهداشتی کشور اضافه کرد: در موج سوم کرونا با شرایط متفاوتی روبرو می باشیم، شرایط برای مردم عادی شده و مردم خسته شده اند، ازاین رو رسانه ها در ارتباط با مسایل بهداشتی بسیار موثر هستند و باید با حضور و فعالیت منطقی و آگاهانه دراین زمینه از گسترش اخبار جعلی جلوگیری نمایند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: آموزش های بهداشتی درمورد کووید ۱۹ هرچه سریع تر باید درخدمت مردم قرار گیرد چونکه در صورت تاخیر صدمه ویروس بیشتر می شود.
به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه در انتشار کرونا درکنار عوارض منفی شاهد نقاط قوتی بهداشتی نظیر بهبود تغذیه، رعایت بهداشت، عدم مصرف فست فود و... هم بودیم که سبب ارتقای سلامت و کاهش ریسک شاخص های سایر بیماریها شد.
وی با تاکید بر ضرورت انجام مراقبت های بهداشتی و واکسیناسیون در این دوران به تعویق انداختن درمان و عدم توجه به خودمراقبتی را سبب افزایش بیماری برشمرد که افزایش بستری و مرگ و میر افراد را به دنبال داشته و هزینه های سنگینی را بر دوش نظام سلامت وارد می نماید.
تاکید معاون امور بهداشتی دانشگاه بر اهمیت نقش اطلاع رسانی رسانه ها در دوران کرونا
این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این که گفتمان های تکراری را باید تغییر داده و رسانه ها را فعال تر نماییم افزود: در فضای رسانه ای باید به کمک افراد صاحب نظر و صاحب نفوذ به انتقال دانش و اطلاعات دقیق و صحیح علمی به مردم بپردازیم.
وی با اشاره به راه اندازی طرح هر خانه بعنوان یک پایگاه سلامت اظهار داشت: در این طرح فرد صاحب نفوذ در خانواده ها را شناسایی کرده و آموزش های لازم را به وی ارائه دادیم تا اطلاعات و پیام های بهداشتی را به سایر افراد خانواده انتقال دهد.
سلامت و زندگی سالم باید از داخل خانه های افراد آغاز شود
دکتر بهادری منفرد با تاکید بر اینکه سلامت و زندگی سالم باید از داخل خانه های افراد آغاز شود، خاطرنشان کرد که رسانه ها می توانند این موج را دائما مدیریت کرده و ضمن ایجاد امنیت خاطر، آموزش های صحیح و لازم را به مردم انتقال دهند. هرجا از رسانه ها برای اطلاع رسانی مردم بهره بردیم شاهد افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بوده ایم.
برای حفاظت در مقابل بیماری راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری نداریم
وی باردیگر تصریح کرد: برای حفاظت مردم در مقابل بیماری هیچ راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری نداریم و تنها راه موجود همین است.
معاون امور بهداشتی دانشگاه اضافه وزن ۱۷، ۶ درصدی و چاقی ۱۲ درصدی دانش آموزان تهرانی را از دیگر عوارض کرونا برشمرد که از میانگین کشوری بالاتر است و ریسک مبتلا شدن به بیماری های دیابت، قلبی و عروقی و... را بیشتر می کند و پیشنهاد تدوین برنامه های ورزشی مجازی برای دانش آموزان را بیان کرد.
دکتر بهادری در خاتمه سخنان خود اشاره کرد سیستم بهداشتی به تنهایی نمی تواند در جلوگیری از بیماری موفق شود و ضمن تقدیر از اصحاب رسانه و روابط عمومی های دانشگاه های علوم پزشکی تصریح کرد که با همکاری آنها و سایر سازمانها خیلی از مشکلات رفع خواهد شد.
کرونا پدیده ای اثرگذار بر ابعاد زندگی بشر
دکتر عبداللهی نژاد مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم و تحقیقات هم در این وبینار با اشاره به وظیفه سنگین روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی در بحران کرونا اظهار داشت: در عصر حاضر هیچ پدیده ای به اندازه کرونا تمامی حوزه های در رابطه با زیست فردی، اجتماعی و گروهی بشر را در جهان تحت تأثیر قرار نداده است.
وی اشاره کرد: کرونا سبک زندگی افراد جامعه یعنی مجموعه نگرش، علایق، جهت گیری گروهها و فرهنگ های مختلف را تحت تأثیر قرار داده و سبب ایجاد تغییر در ارتباطات فردی و اجتماعی شده است. خیلی از عادات و سبک ارتباطات نظیر مصافحه، ارتباط چهره به چهره تغییر یافته و خیلی از امورات هم از رهگذر فضای مجازی دنبال می شود.
تغییر عادات مردم، عدم حضور در مجامع، عدم فعالیتهای اجتماعی در اوقات فراغت، تغییر روند فعالیتهای شغلی و حرفه ای، توسعه مشاغل مجازی، تغییر شیوه برگزاری مراسم آیینی و مذهبی، تشکیل حسینیه های مجازی، برگزاری مراسم ترحیم و جشن مجازی، توسعه فعالیتهای آموزشی و پژوهشی مبتنی بر فضای مجازی بعضی از موارد تغییرات بوجود آمده در دوران کرونا بود که توسط دکتر عبداللهی نژاد عنوان شد.
وی مهمترین منشا و عامل این تغییرات را اینترنت و فضای مجازی برشمرد و اظهار داشت: همه تغییرات بوجود آمده بر بستر اینترنت و فضای مجازی صورت گرفته است.
به گفته دکتر عبداللهی نژاد برای تغییر سبک زندگی در کرونا و کنار گذاشتن عادات باید سطح مهارت های ارتباطی را ارتقا داد که رسانه ها در این خصوص نقش مهمی ایفا می کنند.
وی با اشاره به حجم بالای تولید و انتشار داده ها در آغاز بحران کرونا و بمباران شدید خبری، اظهار نمود: در چنین دورانی که مردم قادر به افتراق اطلاعات معتبر و نامعتبر نیستند حتما باید به رسانه های معتبر و جریان اصلی رجوع شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که خیلی از سیاستگذاران رسانه ای هنوز مخاطب را منفعل، فاقد خلاقیت و در پایین ترین سطح آگاهی عمومی فرض می کنند تصریح کرد: رسانه باید علایق، دیدگاهها، باورها و نیازهای مخاطبان را شناسایی کند تا پیام تاثیرگذاری برای مخاطبان ارائه دهد و سبدی مبتنی بر نیاز مخاطب در نظر گرفته و با عنایت به شرایط روز و نظر مخاطب به ارسال پیام و اطلاعات بپردازد.
به گفته وی تولید سریال های تلویزیونی با مضامین بهداشتی در ژانرهای کمیک یا خانوادگی در این دوران می تواند اطلاع رسانی پیام های بهداشتی را اثربخش تر کند.
اطلاع رسانی پیام های بهداشتی در چارچوب طنز یا سریال تأثیر بیشتری دارد
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم اظهار داشت: با عنایت به دسترسی مخاطبان به شبکه های اجتماعی، ارتقای سواد آموزشی رسانه ای و توانمندی مخاطبان درعصرحاضر مخاطب فرآیند خوانش اطلاعات خویش را انتخاب می کند و در این عصر ارسال پیام های یک سویه فایده ای ندارد.
وی پیام های تکراری و کلیشه ای را سبب حساسیت زدایی جامعه برشمرد و تصریح کرد: باید کلیشه ها را بشکنیم و الگوهای خبری رسانه ای و تبلیغی را به سمت غیر مستقیم پیش ببریم. اطلاع رسانی پیام های بهداشتی اگر در چارچوب طنز یا سریال عامه پسند ارائه شوند بطور قطع تأثیر بیشتری خواهند داشت و می توان آنها را در بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر نمود.
دکتر عبداللهی نژاد دوران کرونا را دوران تغییر خواند و تصریح کرد که از منظر سیاستگذاری رسانه ای باید تولید محتوا، نحوه ارائه پیام ها و مصرف رسانه ای تغییر کند.
به گفته وی هرچه رسانه های جریان اصلی حضور کمتری در فضای مجازی داشته باشند فعالیت گروههای غیررسمی بیشتر می شود. در این شرایط خاص فضای مجازی بستری از اخبار معبتر و غیر معتبر است که مخاطب را گرفتار سردرگمی خواهد نمود و علاوه بر تشویش، اضطراب و سردرگمی سبب کاهش سطح تاب آوری جامعه هم می شود.
دکتر عبداللهی نژاد در ادامه اشاره کرد: پیام های رسانه ای با پرداختن بیش از اندازه به یک موضوع، سبب عادی جلوه دادن آن، کلیشه ای شدن و حساسیت زدایی جامعه می شود. بخش عمده ای از جامعه حالا حساسیت خویش را در مورد کرونا از دست داده اند.
وی ایجاد حس اعتماد به نفس در مردم را از دستاوردهای تولید، انتشار و دسترسی به محتواهای آموزشی مختلف از جانب رسانه ها در دوران کرونا برشمرد که منجر به تجربه خیلی از فعالیتهایی شد که قبلا انجام نداده بودند.
دکتر عبداللهی نژاد با بیان این که وقتی فضای مجازی مهمترین بستر فعالیت و توجه باشد سبب سطحی نگری می شود اضافه کرد:
زندگی اجتماعی مهمترین بعد زندگی انسان است که در کرونا محدود شده و بازگشت انسان به این زندگی بعد از خوگرفتن به زندگی فردی در دوران پساکرونا دشوار می باشد.
مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم و تحقیقات درخاتمه سخنان خود اشاره کرد: اگر در یک فضای همگرا با سیاسگذاری و برنامه ریزی دقیق که یک بعد آن سیستم بهداشتی و اصحاب سلامت و بعد دیگر آن حوزه رسانه است درست عمل نماییم، با مسئولیت پذیری، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی صحیح می توانیم در آینده از این تجربه به خوبی بهره برده و بحران های زیست محیطی آتی را بهتر مدیریت نماییم.
منبع:

1399/07/03
12:25:45
5.0 / 5
1972
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی