یافته جدید محققان؛

آزمایش موفق واكسن آلزایمر بر روی موش

آزمایش موفق واكسن آلزایمر بر روی موش

دكتر ایزی: پژوهشگران دریافتند واكسنی كه پروتئین بتاآمیلوئید را هدف قرار می دهد، در موش ها ایمن و موثر است.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، آلزایمر یک بیماری نورولوژیکی پیشرونده و از شایع ترین علل زوال عقل است.
در بیماری آلزایمر دانشمندان معتقدند که دو روند، پیشرفت بیماری را تحریک می کند: تجمع پلاک های متشکل از پروتئین های بتاآمیلوئید بین سلول های عصبی در مغز و گره های درهم پیچیده پروتئین تاو در سلول های عصبی.
محققان امیدوارند واکسن آلزایمر سیستم ایمنی بدن را بشناسد و بتاآمیلوئید را پیش از آنکه بتواند لطمه سلولی ناشی از پروتئین تاو را تشدید کند، ار بین ببرد.
اگرچه دانشمندان تا حالا چندین واکسن ساخته اند، اما انتقال یافته های حاصل از مدلهای موش به انسان با حصول اطمینان از ایمنی بالا چالش برانگیز است و مقامات مسئول هنوز هیچ واکسنی را جهت استفاده تأیید نکرده اند.
محققان باید بر این حقیقت غلبه کنند که با افزایش سن، واکنش سیستم ایمنی بدن کمتر می شود. در نتیجه بدن واکنش کمتری به واکسن نشان خواهد داد.
مطالعه جدید پژوهشگران منجر به ایجاد یک واکسن درمانی جدید برای بیماری آلزایمر شده است که از سلول های ایمنی بدن برای هدف قرار دادن بتاآمیلوئید استفاده می نماید. این مطالعه نشان داد که این روش، از تحریک بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن که می تواند ناشی از مواد کمکی شیمیایی باشد، جلوگیری کند.
نتایج مطالعه، تولید مؤثر آنتی بادی و بهبود حافظه را در موش های واکسینه شده نشان داد.
واکسن جدید از سلول های دندریتی که با سایر سلول های ایمنی نظیر سلول های B و سلول های T ارتباط برقرار می کند برای هدایت واکنش های ایمنی استفاده می نماید.
محققان مشاهده نمودند موش های دریافت کننده واکسن، آنتی بادی های مقابل بتاآمیلوئید در مغز و خون شأن تولید کردند. همین طور بهبود علایم در تست های حافظه در این موش ها مشاهده شد.


منبع:

1399/08/15
12:44:35
5.0 / 5
1745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی