گزارش دكتر ایزی؛

از ادعای مسئولین درباره انسولین تا سردرگمی دیابتی ها برای دارو

از ادعای مسئولین درباره انسولین تا سردرگمی دیابتی ها برای دارو

دكتر ایزی: با وجود ادعای مسئولین درباره عدم كمبود انسولین در داروخانه ها، روایت های میدانی از مشكلات بیماران دیابتی برای یافتن انسولین و توزیع محدود این دارو در داروخانه ها حكایت دارد.خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت_ ساناز باقری راد: این روزها کرونا سایه سنگین خودرا بر کشور انداخته و با هر قشری هم به روشی متفاوت در حال جنگ است. اما شاید بتوان بیماران دیابتی را یکی از لطمه پذیرترین گروه ها در میدان تقابل با کرونا دانست. کسانی که اغلب رده سنی بالایی دارند و این روزها به سختی می توانند انسولین مورد نیاز خودرا در سطح شهر پیدا کنند. بیمارانی که انسولین از نان شب هم برایشان واجب تر است اما حال محتاج همین نان شب شده اند.
قریب به چند ماه است که به علت درگیری کشور با کرونا و همین طور مشکلات تحریمی، شاهد کمبود انسولین هستیم. هرچند که این کمبود در ماه های ابتدایی پاییز سال جاری بیشتر بود اما حال شرایط توزیع آن در وضعیت بهتری قرار دارد. در طول این زمان مشکلات فراوانی برای بیماران دیابتی و یافتن انسولین آنها وجود داشت و صدای بیماران نیازمند به این دارو هم در آمده بود.
اما بگفته مسئولین، حال داروخانه ها کمبودی در این دارو ندارند و بیماران نیز به آسانی می توانند با مراجعه به مراکز توزیع دارو خصوصاً داروخانه های هلال احمر آنرا تهیه کنند.
حسن صفاریه مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی، دوم آبان ماه با حضور در رسانه ملی با اشاره به توزیع انسولین در داروخانه ها اضافه کرد: انسولینی که به ما تخصیص داده می شود را به محض در اختیار قرار گرفتن و به فاصله یک روزه آنرا در داروخانه توزیع می نماییم.
وی با اعلان اینکه کمبودهای دارویی مقطعی اظهار داشت: هم اکنون شرایط نامطلوبی در دسترسی مردم به دارو وجود ندارد تقریباً همه اقلام دارویی در سطح کشور و در داروخانه های هلال احمر وجود دارد.
روایت های متناقض با گفته های مسئولین از زبان بیماران دیابتی
علیرغم گفته های مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در خصوص عدم وجود کمبود دارو خصوصاً در داروخانه های هلال احمر اما روایت های میدانی از داروخانه های سطح شهر حکایت دیگری دارد.
به همین منظور نیز سری به داروخانه مرکزی هلال احمر زدیم تا وضعیت دسترسی بیماران به داروهایی ازجمله انسولین را پیگیری نماییم. بر طبق یافته های میدانی خبرنگار مهر، می توان گفت تقریباً انواع مختلف انسولین در داروخانه هلال احمر موجود بوده اما میزان این موجودی محدود است و اصل ماجرا همین محدود بودن موجودی داروها است.
به طوری که حتی بیماران دارای شرایط حاد هم نمی توانند تعدادی انسولین نوشته شده در نسخه خودرا از داروخانه تحویل بگیرند و به تمام بیماران تعداد محدودی انسولین تحویل داده می شود.
حال سوال اینجاست که بیمار مبتلا به دیابت چگونه باید باقی تعداد انسولین مورد نیاز خودرا تهیه نماید و برای یافتن یک داروی عادی چندین داروخانه سطح شهر را باید زیر و رو کند؟
یکی از بیماران حاضر در داروخانه که فردی سالخورده و مبتلا به دیابت است، می گوید: من باید ماهانه ۷ عدد انسولین قلمی مصرف کنم و دکتر هم در نسخه پزشکی برایم این تعداد را نوشته است. تا چندین ماه پیش به آسانی می توانستم این دارو را تهیه کنم اما الان به سختی پیدا نمی گردد.
دفترچه اش را نشانم می دهد و ادامه می دهد: از داروخانه هلال احمر فقط ۳ عدد انسولین قلمی توانستم تحویل بگیرم. هرچه اصرار می کنم باقی تعداد موجود در نسخه را نمی دهند و می گویند به همه بیماران به صورت محدود تحویل داده می شود. برای تهیه باقی تعداد انسولین های مورد نیازم باید داروخانه های شهر را بگردم تا شاید دارویم را پیدا کنم.
سرنوشت بیماری که توان مالی خرید داروی آزاد را ندارد، چیست!؟
یکی دیگر از بانوان سالخورده حاضر در داروخانه نیز در صف طولانی دریافت دارو حضور دارد و به دنبال انسولین است، به سمتش می روم تا درباره تهیه انسولین سوال کنم.
سن بالایی دارد و به سختی در صف شلوغ داروخانه ایستاده است، نسخه پزشکی خودرا نشانم می دهد و می گوید: داروخانه های دولتی یا هلال احمر به تعداد انسولین های موجود در نسخه انسولین نمی دهند و وقتی اعتراض می نماییم هم می گویند که دارو به تعداد کافی نیست بنا بر این نمی توانیم تعداد زیادی تحویل دهیم.
درباره نحوه فروش انسولین در دیگر داروخانه ها سوال می کنم که می گوید: داروخانه های دولتی هم کم تر از هلال احمر انسولین و اغلب یک عدد آن هم با نسخه پزشک به بیماران تحویل می دهند. قیمت انسولین در داروخانه های آزاد نیز بالاست و تهیه آن برای بیماری که مصرف روزانه دارد بسیار دشوار است.
نفس عمیقی می کشد و می گوید: پس بیماری که نیاز به این دارو دارد و توان مالی خرید انسولین آزاد را ندارد باید بمیرد؟ باید چند داروخانه شهر را بگردد تا شاید یک عدد انسولین قلمی پیدا کند؟
در همین خصوص محمد نصیری سخنگوی سابق جمعیت هلال احمر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت موجودی انسولین در داروخانه های هلال احمر می گوید: بر طبق آخرین آمارها هم اکنون دو نوع انسولین قلمی و معمولی در داروخانه های هلال موجود است البته هلال احمر تنها توزیع کننده این دارو است و نقشی در کمبود آن ندارد بلکه تعدادی را که دانشگاه های علوم پزشکی در اختیار ما می گذارند، توزیع می نماییم.
وی اضافه کرد: با این وجود ممکنست یک نوع انسولین در زمان خاصی توزیع نشود و در اختیار ما هم قرار نگیرد که در این شرایط با کمبود آن مواجه می شویم اما بطور کلی همه همکاران ما در هلال احمر و وزارت بهداشت در کوشش برای توزیع مناسب این دارو هستند.
نصیری قبل تر در پاسخ به کمبود انسولین نیز اظهار داشته بود: میزان اختصاص انسولین به داروخانه های هلال احمر با پیش از این دوران کمبود هیچ تغییری نکرده است البته ما درخواست افزایش سهمیه را داده ایم و امیدواریم سهمیه بیشتری برای توزیع میان بیماران دریافت نماییم.
لزوم اقدام جدی مسئولین برای افزایش توزیع انسولین
با وجود اذعان برخی مسئولین به نبود هیچ نوع مشکل برای دسترسی به این دارو و عدم کمبود انسولین در داروخانه ها، مشاهدات میدانی نشان میدهد که محدود بودن موجودی داروخانه ها بیماران را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است.
اغلب داروخانه های دولتی تنها یک عدد انسولین را به بیماران تحویل می دهند و داروخانه های هلال احمر نیز به تعداد بسیار محدود و کم توزیع می کنند. این در شرایطی است که بیماران دیابتی باید در وضعیت وخیم شیوع ویروس کرونا از منزل خارج شده و برای یافتن انسولین مورد نیاز خود به داروخانه های گوناگون مراجعه کنند. بعلاوه اغلب این بیماران در سنین بالا بوده و باتوجه به مبتلا بودن به بیماری زمینه ای تردد آنها در شهر بسیار خطرناکست.
حال باید دید که مسئولین مربوطه در وزارت بهداشت و هلال احمر چه راهکاری برای حل مشکل کمبود انسولین و تسهیل وضعیت توزیع آن در داروخانه ها خواهند گرفت. البته اقدام برای افزایش توزیع این دارو در داروخانه ها برای خیلی از مردم کشور امری حیاتیست و شرایط کرونا نیز لزوم اقدام جدی مسئولین در این زمینه را ضروری تر از قبل کرده است.


منبع:

1399/09/09
12:30:00
5.0 / 5
1275
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی