روایت رییس بیمارستان امام حسین(ع) از دوران سخت كرونایی؛

یكسال است كه كادر درمان در خط مقدم مقابله با كرونا، شب و روز ندارد

یكسال است كه كادر درمان در خط مقدم مقابله با كرونا، شب و روز ندارد

رئیس بیمارستان امام حسین(ع) با بیان این که کرونا شرایط دشوار وپیچیده ای را برای کادر درمان ایجاد کرده، بحران کرونا را متفاوت توصیف کرد و اضافه کرد: مزمن شدن روند اپیدمی کووید 19 چرخه ارائه خدمات به بیماران غیرکرونایی را در بیمارستان امام حسین(ع) متوقف نکرده است.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، دکتر منافی ضمن مقایسه زلزله دلخراش بم با بحران کرونا اظهار نمود: هر چند که آن زمان حجم بیماران ارجاع شده به بیمارستان امام حسین(ع) کم نبود ولی مشکل جسمی زلزله دیدگان در بازه زمانی کوتاه مدتی برطرف شد و بیمارستان به حالت عادی ارائه خدمت برگشت، در بحران کووید ۱۹ نزدیک به یکسال است که کادر درمان و بهداشت در خط مقدم مقابله با کرونا برای کاهش آلام و درمان بیماران شب و روز ندارند.
وی افزود: تا به امروز شروع و خاتمه تمام بحران ها دربازه زمانی محدودی به وجود آمده ولی تفاوت اصلی کرونا با سایر بحران های پزشکی زمان طولانی و مزمن شدن این بیماری است.
منافی با اشاره به اینکه کادر درمان به سبب حجم بالای مبتلایان و طولانی شدن کرونا گرفتار خستگی و فرسودگی شده اند، توجه بیش از پیش مردم به رعایت سفارش ها و هشدارها با هدف ریشه کنی کرونا را خواهان شد.
رئیس بیمارستان امام حسین(ع) با اشاره به ارائه خدمات تخصصی بیمارستان امام حسین(ع) بعنوان بیمارستانی جامع اظهار داشت: این بیمارستان در شرایطی که ارائه خدمت به بیماران غیرکرونایی را در تخصصهای مختلف متوقف نکرد، بار عظیمی از درمان مبتلایان به کووید ۱۹ را نیز به دوش کشید.
ایشان سپس به روایت تلخ ترین خاطره خود در دوران شیوع ویروس کرونا پرداخت و اظهار داشت: به طورکلی سخت ترین لحظات برای کادر درمان زمانی است که با تمام توان تلاش می کنند، از هر راهی برای درمان وارد می شوند ولی نمی توانند بیماران را از بحران نجات دهند. یکی از تلخ ترین خاطراتم مربوط به یکی از دستیاران طب اورژانس بود، دستیاری فداکار که شبانه روز پای کار بود و از هیچ کوششی برای خدمت به بیماران مبتلا به کووید دریغ نمی کرد. متاسفانه به کرونا مبتلا شد و باتوجه به بیماری زمینه ای که با آن درگیر بودند فاز سخت کرونا را تجربه کرد، باوجود این که بر کرونا چیره شد ولی متاسفانه یکی از چشمهایشان درگیر عفونت ناشی از کرونا و مجبور به تخلیه چشم این همکار جوانمان شدیم.
دکتر منافی افزود: زنده ماندن این دستیار ایثارگر و شکست کرونا روی شیرین این خاطره است ولی در عین حال از دست دادن عضوی از بدنشان نیز موجب تاثر فراوان شد.
رئیس بیمارستان امام حسین(ع) ضمن یادآوری روزهای سخت کرونائی، از دست دادن هموطنانی که متاسفانه در میان آنها جوان ترها، مادران حامله و یا حتی نوزادانی که هنوز چشم به جهان نگشوده اند، دیده می شود، تلخی روزهای کاری کادر درمان و مدافعان سلامت را در کنار حجم بالای ارائه خدمت گوشزد کرد.
وی بهبودی بیماران خصوصا افرادیکه دوره سخت کرونا را تجربه می کنند را شیرین ترین خاطره کادر درمان از کرونا دانست و اظهار داشت: بیمارانی را هم داشتیم که وارد فاز سخت کرونا شده بودند و همه از این بیماران قطع امید کرده بودند، بازگشت این بیماران به زندگی زیباترین و دلچسب ترین لحظات کاری کادر درمان است.
دکتر منافی با اشاره به این که بیمارستان امام حسین(ع) ارائه خدمت به ۱۱ هزار بیمار بستری کرونا را در کارنامه درخشان کاری خود ثبت کرده، اشاره کرد: این بیمارستان علاوه بر درمان سایر بیماران غیرکرونایی ظرفیت بالایی برای پذیرش بیماران مبتلا به کووید را دارد.
وی افزایش همدلی مردم و مسئولان را یکی از مواردی دانست که در سایه تلخ کرونا به وجود آمده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که هیچ دولتی در بحران ها نمی تواند ادعا کند که تمام تصمیمات اتخاذ شده بطور کلی درست و کاربردی بوده است، کرونا را مشکل و بحرانی جهانی توصیف کرد و تلاش جمعی مردم و مسئولان را برای ریشه کنی این پاندمی مطلوب دانست.
دکتر منافی با اشاره به این که حتی کشورهای پیشرفته نیز در مقایسه با ایران در کنترل کرونا موفق تر نبوده اند، اشاره کرد: طبیعتا تجارب مبارزه با اپیدمی کرونا موجب حساسیت زایی بیشتر مسئولان و سیاستگذاران شده و در ادامه تقویت زیرساخت های بهداشتی و درمانی را نیز به دنبال دارد.
ایشان سپس با اشاره به اینکه کرونا سبب شده تا بیشتر قدر داشته های معمول زندگی را بدانیم اشاره کرد: ویروس کووید ۱۹ دلیلی شد تا حتی قدر یک دورهمی و یا مسافرت خانوادگی را بهتر درک نماییم.
رئیس بیمارستان امام حسین(ع) در ادامه یکی از با اهمیت ترین نگرانی های کادر درمان خصوصا پرستاران را استرس ناشی از مبتلاشدن به کرونا دانست و اضافه کرد: شاید اگر پای صحبت کادر بهداشت و درمان بنشینیم بتوانیم راجع به هر فردی و مشکلاتی که در این دوران با آن دست و پنجه نرم کرده، یک کتاب بنویسیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر منافی با اشاره به اینکه خوشبختانه بار اپیدمی کرونا کاهش یافته است ابراز امیدواری کرد که زمستان ۹۹ همچنان با کاهش بار بیماری سپری شود و نوروز را با شرایط عادی شروع نماییم.1399/10/30
22:41:33
0.0 / 5
1167
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی