وزیر بهداشت:

اول گردنه پرالتهاب خیز چهارم كرونا هستیم

اول گردنه پرالتهاب خیز چهارم كرونا هستیم

به گزارش دکتر ایزی، وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از چرخش ویروس جهش یافته کووید-19 در کشور، اظهار داشت: با این بی تفاوتی و ساده انگاری، انتظار داشتم حتی اگر ویروس موتاسیون یافته ما را گرفتار نکند، در اسفند ماه گرفتار خیز جدید بیماری شویم و متاسفانه دارد اتفاقاتی می افتد.


دکتر سعید نمکی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما حدود ۱۳ ماه است که با همکارانمان در مدیریت کرونا کار می نماییم، در این ۱۳ ماه که از دی ماه قبل آغاز شد و از گزارش بیماری در ووهان چین آغاز شد و خودمان را برای هجمه این بیماری آماده کردیم و خدا را شکر با همه سختی ها و مشکلات و تحریم ها توفیقات خوبی به دست آوردیم.

اتفاقات جدیدی افتاده که به شدت نگرانیم
وی ادامه داد: حالا اتفاقات جدیدی افتاده که ما را به شدت نگران کرده است. من در هفته های گذشته بارها و بارها اعلام کردم که ما با ساده انگاری و سهل انگاری داریم به چاله های جدیدی از بیماری می افتیم و گرفتار می شویم. از ورود ویروس موتاسیون یافته انگلیسی و آفریقایی نگرانی داشتیم. در گزارشات قبلی مواردی از گرفتاری با ویروس موتاسیون یافته را در مسافرین وارده به کشور داشتیم که البته آنها را به شدت رصد و بستری کردیم و توانستیم از شیوع بیماری توسط آنها به افراد نزدیک به خودشان و دیگر افراد جامعه جلوگیری نماییم.
وی ادامه داد: همیشه نگران بودم و این را گفته بودم که ویروس ها نیازمند پاسپورت نیستند. همانطور که ویروس کرونای ووهان خودش را به قطب رساند، هر ویروس موتاسیون یافته می تواند خودش را از دورترین نقاط به کشور ما هم برساند. بر این اساس ما کمیته هایی برای این ویروس های موتاسیون یافته تشکیل دادیم و مرزها را به شدت کنترل کردیم. متاسفانه هفته پیش موردی از ویروس موتاسیون یافته که منجر به مرگ یک بانوی ۷۱ ساله کشورمان شد، در تهران صورت گرفت که این خانم به جایی از دنیا سفر نداشت و همسرش در جای دیگری کار می کرد.
نمکی اضافه کرد: چند روز قبل هم خبر دادند که یک هموطن ۴۸ ساله که کارگر ساده ای هم بود و به تعبیری دامدار و به تعبیری کشاورز، در آبیک گرفتار مشکل شده و در بیمارستان هشتگرد متاسفانه فوت شده که متاسفانه مبتلا به ویروس موتاسیون یافته بود که اطرافیانش را بررسی کردیم و به موارد مثبتی رسیدیم و کل آن منطقه را قرنطینه کردیم. بیمارستانی را که بستری بود، تماما تحت پوشش تست های متفاوت قرار دادیم و در شهرستان های مجاور اعمال محدودیت های جدیدی را اعلام کردیم.

راهی جز رعایت پروتکلها نداریم
نمکی افزود: ما کار خودمان را انجام می دهیم و افزایش مراقبت ها و تست ها را پیش می بریم، اما واقعیت این است که برای مبارزه با ویروس موتاسیون یافته یا غیر موتاسیون یافته، راهی جز تشدید فاصله گذاری و رعایت پروتکل ها نداریم. همیشه بین شیوع بیماری و موج بیماری و موج های جدید و عدم رعایت پروتکل ها رابطه مدلول داری را دیده ایم. با این بی تفاوتی و ساده انگاری انتظار داشتم حتی اگر ویروس موتاسیون یافته ما را گرفتار نکند، در اسفند ماه گرفتار خیز جدید بیماری شویم و متاسفانه دارد اتفاقاتی می افتد.

اول گردنه پرالتهاب خیز چهارم کرونا هستیم

ماه جشن و عروسی است، عروسیها را به عزا تبدیل نکنید
وی ادامه داد: در خوزستان یک خیز جدید داریم. در مازندران خیزمان افت کرد اما در بعضی استان های دیگر دارد آغاز می شود. ما اول گردنه پرالتهاب خیز چهارم هستیم و باید همه رعایت نمایند، از رفت و آمد و گردهمایی پرهیز کنند. ماه جشن و عروسی است، اما عروسی ها را به عزا بدل نکنیم. اگر گردهمایی ها را استمرار دهیم، حتما گرفتار مشکل می شویم.

ویروس جهش یافته، جوانترها را بیشتر گرفتار می کند
وی اظهار داشت: با توجه به این که این ویروس جهش یافته چندین برابر ویروس قبلی قدرت سرایت دارد و بیماری زایی و مرگ زایی بالاتری هم دارد؛ جوان تر ها را بیشتر گرفتار می کند و جوان ها فکر نکنند گرفتار نمی شوند بلکه امروز جوان تر ها هم گرفتار می شوند و گرفتاری شان از نوع بدخیمی است که ما را خیلی گرفتار دردسر می کند.

در رنگ بندی مناطق تجدید نظر می شود
وزیر بهداشت اظهار داشت: همکاری برای تست بیشتر، مسائل بهداشتی در مراکز خرید و تجمع و... باید مورد توجه قرار گیرد. امیدوارم با کار سنگینی که شروع کردیم گرفتار عارضه سنگین نشویم. داریم در رنگ بندی مناطق هم تجدید نظر می نماییم و امیدوارم با رعایت همه عید خوش تری را داشته باشیم.
منبع:

1399/11/26
11:54:53
0.0 / 5
675
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خرید , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی