سفر دسته جمعی به دل مرگ

سفر دسته جمعی به دل مرگ

به گزارش دکتر ایزی دستوری درباره اجرا نشدن تور در مناطق پرخطر کرونا وجود ندارد. معاون گردشگری در اینباره می گوید: یک مصوبه از ستاد ملی کرونا وجود دارد که برای بعضی از استان ها صرف نظر از این که قرمز یا نارنجی هستند، ممنوعیت تردد قائل شده اند. با این وجود سفر با هواپیما و قطار محدودیت ندارد و مراکز گردشگری هم فعال اند.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، بیشتر از یک هفته است که سفر به سه استان گلستان، مازندران و گیلان و شهرهای مشهد، بندرعباس، اصفهان، شیراز، بوشهر و جزایر قشم و کیش ممنوع شده است، اما همچنان گزارش هایی از سفرهای شخصی و همراه با تور به این مناطق منتشر می شود. گزارش مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای نشان داده است در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ بهمن ماه روزانه ۱.۵ میلیون خودرو در جاده ها تردد داشته اند که نسبت به زمان مشابه سال قبل یک درصد رشد داشته است، هرچند که تردد و سفرهای جاده ای مردم در استان های بوشهر، هرمزگان و فارس در همین بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ بهمن ماه از ۱۵ تا ۱۱ درصد کاهش داشته است.
یکی از راهنمایان تور در جزیره قشم به ایسنا می گوید با آن که سفر جاده ای به استان هرمزگان محدود شده است اما همچنان شاهد تردد خودرو ها از اسکله های بندرعباس به سمت جزیره قشم هستیم و به نظر می آید شرط داشتن گواهی منفی آزمایش کرونا به درستی اجرا نمی گردد. او از خانواده ای می گوید که در هفته گذشته و همزمان با بیان شرط داشتن تست PCR برای ورود به جزایر هرمزگان، با خودرو به قشم آمدند، درحالی که آزمایش کرونا نداشتند. این راهنما اضافه می کند این خانواده تعریف کردند که هر نفر حدود ۱۸۰ هزار تومان در اسکله منتهی به شهر لافت در قشم داده اند و بدون این که آزمایش کرونا از آنها گرفته شود، یک برگه با مُهرِ «نتیجه منفی آزمایش کووید-۱۹» گرفته و وارد جزیره شده اند.
چهار روز پیش هم استانداری سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار اعلام نموده بود که به علت پیشگیری از شیوع کرونا سفر به چابهار تا اطلاع بعدی ممنوع می باشد و در صورت مشاهده تردد خودرو های غیربومی جریمه ۵۰۰ هزار تومانی اعمال خواهد شد. با این وجود پرس وجوی ایسنا از فعالان گردشگری نشان داده است این طرح در چابهار چندان درست اجرا نمی گردد. به ایسنا گفته شده که پلاک های غیربومی همچنان در چابهار تردد می کنند و از ورود آنها به این منطقه جلوگیری نمی گردد و جمعیت در ساعاتی از روز به حدی زیاد می شود که در بعضی سواحل چابهار جای سوزن انداختن نیست.
آژانس های مسافرتی هم می گویند پروتکل مشخصی برای اجرای تور در مناطق پرخطر کرونا وجود ندارد و تابحال دستورالعمل مشخصی هم ابلاغ نشده است و تنها مصوبه های ستاد ملی کرونا پیگیری و در تورها و سفرها اجرا می شود. هرچند دفاتر خدمات مسافرتی به علت زیان مالی سنگینی که در یک سال قبل متحمل شده اند چندان تمایل ندارند اطلاعاتی از وضعیت تورها بدهند و نمی خواهند جلو کار کم رونق شان گرفته شود، بیشترشان می گویند تمام شیوه نامه بهداشتی کرونا در جریان سفر را درست اجرا می کنند، مثلا تکمیل ۶۰ درصد ظرفیت اتوبوس یا استفاده از ماسک. با این وجود گزارش هایی وجود دارد که نشان داده است در بعضی تورها صرف نظر از مجاز بودن یا نبودن آنها، این شیوه نامه ها به درستی اجرا نمی گردد و نظارت و کنترل در این بخش زیر سوال است.
ستاد ملی کرونا از آذرماه همه بخش های حمل و نقل و دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی را ملزم کرد که با استعلام از وضعیت بیماران کرونایی از فروش خدمات به آنها اجتناب کنند. اخیرا معاون گردشگری اعلام نموده که دفاتر خدمات مسافرتی و هتل ها به آن سامانه استعلام متصل شده اند، با این وجود بررسی های ایسنا نشان داده است مصوبه استعلام از بیماران کرونایی هنگام فروش تور و خدماتی مثل هتل و یا حتی بلیت هواپیما به درستی یا دقیق رعایت نمی گردد.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به این سؤال ایسنا درباره محدودیت های اجرای تور در مناطق قرمز و نارنجی پاسخی ملاحظه کارانه می دهد: قرار شد این چند روز را همکاری نماییم تا ان شاءالله برای نوروز شرایط بهتر شود. درحال حاضر مصوبه ای در ستاد ملی کرونا وجود دارد که برای برخی استان ها صرف نظر از این که قرمز یا نارنجی هستند، ممنوعیت تردد قائل شده اند. با این وجود سفر از راه هواپیما و قطار محدود نیست و مراکز ما هم فعال می باشند.
ستاد ملی کرونا برقراری سفرهای نوروزی را به اوج نگرفتن ویروس کرونا در مدت زمان باقی مانده تا آخر سال مشروط کرده است.
مدیر تورهای داخلی یکی از آژانس های مسافرتی در شهر تهران درباره وجود دستورالعمل یا محدودیت هایی برای اجرای تور به مناطق پرخطر به ایسنا می گوید که هیچ دستوری در این رابطه به آژانس ها نداده اند. از طرفی، درخواست برای اجرای تور و سفرهای گروهی از سوی مردم زیاد است، ولی به شیوه آژانس بستگی دارد که آنرا اجرا نماید یا نه، وگرنه دستورالعمل خاصی درباره اجرای تور در این شرایط ابلاغ نشده است.
او می افزاید: ما هر آن چه را ستاد ملی کرونا اعلام می کند الگو قرار می دهیم. افراد زیادی هم هستند که بدون توجه به این شیوه نامه ها تور اجرا می کنند. بسیاری از آنها مجوز ندارند برای همین نظارت و کنترل هم نمی شوند. اصلا به این فکر نمی کنند اگر جمعیت یک تور بیشتر از چهار پنج نفر شود چگونه می توانند شیوه نامه ها را رعایت کنند!؟
این مدیر تور ادامه می دهد: آژانس هایی را سراغ دارم که تور زمینی ارمنستان اجرا می کنند. مردم با آژانس ما تماس می گیرند و تقاضای اجرای «تور گروهی به دیزین» را دارند. درخواست مردم برای سفر به کویر و جنوب هم خیلی زیاد است، طوری که هتل های قشم، چابهار و بوشهر تا هفتم اسفند پر شده اند، یک هتل خالی سه ستاره هم نمی گردد پیدا کرد. برای برخی مسیرها مثل کیش پرواز فوق العاده هم گذاشته اند. بعضی شرکتهای هواپیمایی هم بلیتِ ۸۰ تا ۹۰ درصد و حتی پیش آمده ۱۰۰ درصد صندلی ها را می فروشند اما پول بلیت گران شده به خاطر کاهش ظرفیت را از مردم می گیرند. ارزان ترین بلیت پرواز یکطرفه تهران ـ کیش همین حالا ۸۴۹ هزار تومان است و قیمت دو طرف پرواز آن در ارزان ترین حالت نزدیک دو میلیون تومان می شود.
به نظر این فعال گردشگری، افزایش قیمت بلیت هواپیما و تور عجیب است. او به ایسنا می گوید: قیمت یک تور سه روزه کیش در هتل پنج ستاره برای یک نفر نزدیک چهار میلیون تومان می شود، کسی که این تور را می خرد دست کم دو سه میلیون تومان هم خرج تفریحاتش می کند که با هزینه خوراک، نزدیک به ۱۰ میلیون تومان می شود. قیمت تور چابهار، منطقه ای که پرواز و هتل کم دارد، تا چهار و نیم میلیون تومان می رسد، این قیمت فقط شامل پرواز و هتل می شود و اصلا گشت و خدمات دیگر ندارد.
او اضافه می کند: مردم به گرانی سفر و بلیت هواپیما اعتراض می کنند اما باز در این شرایط کرونا و علیرغم این قیمت ها همچنان برای کیش و قشم درخواست سفر دارند.
این مدیر تور درباره وضعیت سفر و تقاضای تور مشهد هم می گوید: با عنایت به محدودیت های حرم امام رضا (ع) درخواست برای سفر به مشهد کمتر از سایر مناطق ایران شده است.
منبع:

1399/11/26
15:34:12
0.0 / 5
818
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , كرونا , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی