انكولوژیست بیمارستان محك مطرح كرد؛

اهمیت معاینات دوره ای در تشخیص زودهنگام سرطان كودكان

اهمیت معاینات دوره ای در تشخیص زودهنگام سرطان كودكان

دکتر ایزی: انکولوژیست بیمارستان محک، درباره معاینات و آزمایشات دوره ای برای تشخیص زودهنگام سرطان در کودکان، توضیحاتی ارائه داد.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، علی نادری آنکولوژیست بیمارستان فوق تخصصی محک، در مورد دلیل ابتلای کودکان به سرطان، اظهار داشت: در بزرگسالان، سبک زندگی یکی از دلیلهای ثابت شده ای است که احتمال ابتلاء به سرطان را بیشتر می کند ولی درباب سرطان کودکان به سبب آنکه موضوع سبک زندگی چندان معنا نمی دهد دلیلهای قطعی در زمینه ابتلاء وجود ندارد. اما عواملی مانند ژنتیک و وراثت خانوادگی، سو تغذیه، استرس و بیماریهای روحی و افسردگی والدین، آب آشامیدنی ناسالم و هوای آلوده می تواند در ابتلاء به سرطان در کودکان مؤثر باشد. ایشان سپس نشانه های سرطان در کودکان را چنین بیان کردند: وجود توده در هر نقطه از بدن، ضعف، تب، بی حالی، کبودی، سرگیجه و عدم تعادل، سردرد دائمی، دوبینی، تهوع دائمی و بزرگی غدد لنفاوی در گردن یا کشاله ران کودک می تواند دلیلی بر وجود سرطان باشد. ذکر این نکته بسیار مهمست که وجود هر کدام از این علایم الزاماً به مفهوم ابتلاء به سرطان نیست ولی با مشاهده آنها در کودک، جهت بررسی به پزشک متخصص مراجعه کنید. هر چه این علایم زودتر در کودک تشخیص داده شود احتمال بهبودی او بیشتر و سیر درمان او آسان تر خواهد بود. نادری اظهار داشت: بهترین راه تشخیص زودهنگام این بیماری چه در کودکان و چه در بزرگسالان انجام آزمایشات و معاینات دوره ای مرتب است. فاصله زمانی بین آزمایش باتوجه به سن کودک متفاوت می باشد. در سال اول زندگی ماهی یکبار، در سال دوم هر دو ماه و در سال سوم هر سه ماه یکبار صورت می گیرد. پس از آن هر ۶ ماه یا یک سال یکبار انجام می شود. اهمیت این معاینات وقتی بیشتر می شود که بدانیم گاهی سرطان بدون علایم مشخصه بدن را درگیر می کند و تنها از راه معاینه و آزمایش می توان به وجود آن پی برد. وی در مورد شایع ترین سرطان ها در کودکان،
اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی در قالب پروژه Global Initiative for Childhood Cancer 6 سرطان شایع کودک را معرفی کرده است. بر این اساس سرطان خون، تومور کلیه، تومور مغزی، تومور چشمی، تومور غدد لنفاوی و تومور سیستم لنفاوی شایع ترین سرطان ها در کودکان است. نادری در پاسخ به این پرسش که آیا سرطان بیماری ارثی به حساب می آید، اضافه کرد: وراثت و ژنتیک در ابتلاء به برخی از انواع سرطان مانند رتینوبلاستوم مؤثر است. در کل اگر خانواده ای ابتلاء به سرطان بیماری شایعی باشد، احتمال اینکه فرزندان نیز به سرطان مبتلا شوند بیشتر می شود اما هیچ تست و آزمایش تشخیصی دقیقی برای پیش بینی این مساله هم اکنون در هیچ کجای جهان وجود ندارد. وی با تاکید بر اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری، اظهار داشت: برای تشخیص هر نو ع سرطان نیاز به انجام آزمایش هایی خاص است. این آزمایش ها باتوجه به علائمی که در کودک ظاهر می شود متفاوت می باشد. بدین سبب نمی توان یک آزمایش خاص را برای تمام کودکان در نظر گرفت و نوع آزمایش باید توسط پزشک متخصص تعیین شود. پس مراجعه به پزشک در زمان مشاهده هر گونه علایم برای تشخیص زودهنگام بسیار ضروری می باشد.


منبع:

1399/12/02
10:16:44
0.0 / 5
851
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی