سختگیری در تایید پرونده شهدای مدافع سلامت شایسته نیست

سختگیری در تایید پرونده شهدای مدافع سلامت شایسته نیست

عضو شورایعالی نظام پرستاری اظهار داشت: بین تعداد پرستارانی که بعنوان شهدای سلامت اعلام شده اند و تعدادی که پرونده هایشان بررسی شده است اختلاف وجود دارد. شایسته نیست در مبحث شهادت مدافعان سلامت سختگیرانه عمل شود؛ چونکه این عزیزان با ویروسی در حال مبارزه هستند که هر روز قوی تر می شود.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، رضا فانی، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم به غیر از دوران کووید وضعیت پرستاران در بخش ها چگونه خواهد بود؟ بیمارستان محیطی است که یک پرستار با انواع میکروب و بیماری های واگیر و عفونی سر و کار دارد. با عنایت به این که آغاز بیماری کرونا و افزایش بیماران سبب شد، پرستاران آبستن صدمه جدی ببیند و شاهد فوت آنها باشیم.
عضو شورایعالی نظام پرستاری افزود: هم اکنون پرستاران همه جوان هستند و اغلب در میان آنها پرستارانی هستند که با وجود حاملگی در حال عرضه خدمت به بیماران هستند؛ اینکه بگویم پرستاران آبستن در بخش کووید نباشند و در دیگر بخش ها فعالیت کند تصمیم راهبردی نیست، به علت اینکه فرقی نمی کند در چه بخشی پرستار فعالیت کند؛ اغلب بخش های بیمارستانی آلوده از بیماری های واگیر هستند که تأثیر مستقیم بر جنین و پرستاران آبستن می گذارد.
فانی اظهار داشت: نیاز است وزارت بهداشت به این مورد به شکل جدی نگاه کند؛ همان گونه که به مادران آبستن ۹ ماه استراحت پزشکی پس از زایمان داده می شود؛ ۹ ماه هم استراحت در دوران حاملگی به آنها داده شود نباید بگذاریم پرستاران آبستن در بالین بیمار فعالیت کنند.
وی افزود: همینطور باید در نظر داشته باشیم علاه بر اینکه به پرستاران آبستن مرخصی داده می شود؛ نیروی جایگزین برای این عزیزان در بخش ها وجود داشته باشد. لازم است وزارتخانه در این خصوص بررسی های لازم را انجام دهد که هم پرستاران آبستن برای حفظ سلامت خود و جنینشان از محیط بیمارستان دور باشند و هم نیروی جایگزین وجود داشته باشد، تا با مشکل کمبود نیرو که رابطه مستقیم با فرسودگی پرستاران دارد مواجه نشویم.
وی با تکیه بر ضرورت اینکه مسؤلان باید در جهت بُعد فرهنگی و معنوی جامعه و آشنایی مردم با ایثار و فداکاری پرستاران برنامه داشته باشند، خاطرنشان کرد: تا بعد معنوی و ایثارگری این عزیزان ثبت و ماندگار شود. همینطور شایسته است برای خانواده این عزیزان امتیاز و مزایایی همچون شهدای دفاع مقدس در نظر گرفته شود.
وی اظهار داشت: انتظار می رود برای پرستارانی که به بیماری کرونا گرفتار می شوند. امتیازی در نظر گرفته شود، به علت اینکه این عزیزان به مرور زمان و در آینده امکان اینکه گرفتار عارضه و بیماری های ریوی و... شوند زیاد است.
بنابر اعلام سازمان نظام پرستاری، فانی در خاتمه، اظهار داشت: تجهیزات حفاظت فردی در اوایل انتشار کرونا کم بود و از این نظر پرستاران گرفتار مشکلات فراوانی شدند؛ خوشبختانه هم اکنون از نظر تجهیزات فردی پرستاران گرفتار مشکل نیستند، ولی پرستاران بیمارستان های غیر مرجع را فراموش نکنیم. در صورتیکه بار اعظمی از خدمات بر عهده بیمارستان هایی غیر مرجع است متاسفانه تلاش و خدمات این عزیزان نادیده گرفته می شود.1399/12/08
12:31:27
0.0 / 5
778
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پرستار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی