سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا:

اعلام آخرین وضعیت رنگ بندی شهرها

اعلام آخرین وضعیت رنگ بندی شهرها

به گزارش دکتر ایزی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در مجموع ۳۱ شهر نارنجی و حدود ۸ تا ۹ شهر قرمز در خوزستان داریم، اظهار داشت: به جز ارومیه( نارنجی) اهواز ( قرمز)، تمام مراکز استان ها در وضعیت زرد هستند اما تاکید می نماییم با عنایت به گردش ویروس جهش یافته انگلیسی در ۲۹ استان کشور، مردم از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند چونکه سفرها می تواند به شدت جامعه را درگیر کند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم کرونا روایت که از جانب سازمان نظام پزشکی برگزار شد، ضمن تبریک سال جدید اظهار داشت: در تعطیلات عید سال قبل و به علت بحران کرونا مردم رعایت کردند و سفر نرفتند. سال پیش از کرونا هم ۲۵ استان کشور درگیر سیل بود و باز هم مردم سفر نرفتند. سال جاری سومین سالی است که سفارش می نماییم مردم سفر نروند.

وی به بحث تاب آوری جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: البته نباید فراموش نماییم که تاب آوری نظام سلامت هم پایین آمده است. پرستاران کادر بهداشت و درمان واقعاً خسته شده اند. مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند. هرچند که به جز خوزستان میتوان اظهار داشت که وضعیت فعلی کشور پایدار می باشد و به جز وضعیت خوزستان، بقیه مراکز کشور وضعیت خوب است.

رئیسی افرود: به جز ۸- ۹ شهر از خوزستان که وضعیت قرمز دارند همینطور گچساران در کهگیلویه و بویراحمد، دیگر شهر قرمزی در کشور نداریم و بابت آن خوشحالیم اما در عین حال نگرانی هایی هم داریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه اظهار داشت: در مجموع ۳۱ شهر نارنجی در کشور داریم و تنها مرکز استانی که نارنجی است، ارومیه است. اهواز در خوزستان قرمز است ازاین رو سایرمراکز استانها زرد هستند و این به معنای آن است که مردم برای سفر همه جا می توانند بروند اما خواهش مان آن است که نروند و سفر نکنند.

وی تصریح کرد: باز هم می گویم که وضعیت کشور فعلاً خوب است اما مولفه مهم ویروس جهش یافته انگلیسی است که در ۲۹ استان کشور در حال گردش است. این ویروس مهاجم تر است و مرگ و مرگ و میر بیشتری دارد که می تواند به شدت جامعه را درگیر کند.

رئیسی افزود: هم اکنون سوش غالب کرونا در کشور ویروس ووهان است چونکه کنترل شدیدی در کشور صورت گرفته است اما ۶۲ درصد سوش غالب در خوزستان در ارتباط با ویروس جهش یافته انگلیسی است ازاین رو درهم آمیختگی جمعیت در جریان سفرهای نوروزی می تواند شرایط را غیرقابل کنترل کند.

وی افزود: درست است که تاب آوری مردم پایین آمده است اما تاب آوری حوزه سلامت هم کاهش یافته است، هرچند که پزشکان، پرستاران و کادر بهداشت و درمان همیشه در صحنه هستند و این خستگی را از زبان آنها نمی شنویم اما باردیگر می گویم که تاب آوری نظام سلامت پایین آمده است و کادر بهداشت و درمان خسته هستند. این مورد را جدی بگیریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: ویروس جهش یافته انگلیسی به مراتب خطرناکتر از ویروس ووهان است همینطور ویروس جهش یافته برزیلی به مراتب خطرناک تر از نوع انگلیسی است. در همین راستا ۳۲ پرواز از ۳۲ کشور به داخل کشور را ممنوع کردیم. پروازها از عراق را تعلیق کردیم چون که کشور عراق درگیر سوش جهش یافته انگلیسی است و مرزهای غربی کشور رصد می شوند.

وی افزود: وعده کرده بودیم که ۲۵ اسفندماه فهرست نهایی شهرها را اعلام نماییم. تا یک ساعت دیگر فهرست نهایی رنگ بندی شهرها اعلام می شود. بسیاری از شهرهای ما رنگشان زرد است و به معنای آن است که مردم اگر بخواهند می توانند به آنها سفر کنند و کسی نمی تواند جلوی آنها را بگیرد اما از آغاز انتشار کرونا بارها گفته ایم که ترددها سبب انتشار ویروس می شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کشور ما پهناور است و قومیت های مختلف و ژن های مختلفی دارد. گردش ویروس در قومیت های مختلف می تواند سبب جهش شود. براین اساس در خود کشور ما هم می تواند جهش ویروس جدید صورت گیرد که می تواند خطرناک باشد.

وی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی در بحران کرونا واقعاً گل کاشتند، اضافه کرد: بیشترین اتحاد را زمانی که بحران ایجاد می شود در جامعه پزشکی می بینیم. زمان جنگ، سیل، زلزله، کرونا و غیره جامعه پزشکی یک صدا و محکم بوده اند و از بزرگان جامعه پزشکی هم تشکر می کنم که حمایت کردند.

رئیسی افزود: راه طولانی در پیش داریم. پیشبینی ما این است که میزان واکسیناسیون از تیرماه به بعد با حجم بیشتری از واکسن که به دستمان برسد، بالاتر خواهد رفت و تا آذر ۱۴۰۰ گروه هدف را واکسینه خواهیم کرد. برای جامعه پزشکی هم بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته تا نیمه فروردین ۳۵۰ هزار نفر واکسینه می شوند. این واکسن ها توزیع شده است و درخواست داریم که جامعه پزشکی در واکسیناسیون مشارکت کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: مطمئن باشید که سال آینده کرونا را از پا در خواهیم آورد.
ادامه دارد


1399/12/25
13:46:36
0.0 / 5
618
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی