تحقیقات نشان می دهد؛

ارتباط اختلال در زمان خواب شبانه با افزایش خطر زوال عقل

ارتباط اختلال در زمان خواب شبانه با افزایش خطر زوال عقل

دکتر ایزی: تحقیقات نشان می دهد طول مدت بسیار کوتاه خواب با دو برابرشدن خطر زوال عقل مرتبط می باشد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیق جدید ارتباط بین اختلالات خواب و کمبودهای موجود در افراد مسن و خطر ابتلاء به زوال عقل و مرگ را نشان میدهد.
یافته های پژوهشگران بیمارستان بریگام بوستون، خطر ابتلاء به زوال عقل در میان شرکت کنندگانی که کمتر از پنج ساعت می خوابیدند در مقایسه با کسانی که ۷-۸ ساعت خواب شبانه داشتند دو برابر بود.
به گفته پژوهشگران، خواب و سلامتی ارتباط جدایی ناپذیری با یکدیگر دارند. تیم تحقیق همین طور به رابطه بین اختلال خواب و کمبود خواب با ریسک کلی مرگ پی برد.
«ربکا رابینز»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «یافته های ما ارتباط بین کمبود خواب و خطر ابتلاء به زوال عقل را روشن می کند و اهمیت کوشش برای کمک به افراد مسن برای داشتن خواب کافی شبانه را تأیید می کند.»
برای بررسی ارتباط بین کیفیت و کمیت خواب و خطر ابتلاء به زوال عقل و مرگ، پژوهشگران داده های مربوط به مطالعه بیمه مدیکر افراد ۶۵ سال به بالا را که از سال ۲۰۱۱ انجام شده بود جمع آوری کردند.
گروهی متشکل از ۲۶۱۰ شرکت کننده در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به پرسشنامه خواب پاسخ دادند. پژوهشگران پاسخ های شرکت کنندگان را در مورد چندین خاصیت اختلال و کمبود خواب، همچون هوشیاری، دفعات خواب، مدت زمان خواب شرکت کنندگان، کیفیت خواب، مدت خواب و خروپف کردن بررسی کردند. آنها همین طور اطلاعاتی نظیر زوال عقل و مرگ افراد را تا ۵ سال پس از نظرسنجی بررسی کردند.
به طور کلی، آنها به رابطه قوی ای بین چندین متغیر اختلال و کمبود خواب و زوال عقل در طول زمان پی بردند. بطور معمول ۳۰ دقیقه یا بیشتر زمان برای به خواب رفتن، با ۴۵ درصد خطر بیشتر ابتلاء به زوال عقل هم راه است. تجربه مشکل در حفظ هوشیاری، چرت زدن مرتب، گزارش کیفیت پایین خواب و خوابیدن پنج ساعت یا کمتر در شب نیز با افزایش ریسک مرگ همراه بود.
به گفته پژوهشگران، این یافته ها نشان میدهد که کمبود خواب در ابتدا، زمانی که میانگین سنی شرکت کنندگان ۷۶ سال بود، با دو برابر خطر ابتلاء به زوال عقل و مرگ و میر ناشی از آن در ضمن ۴ تا ۵ سال آینده همراه بود.
این داده ها به شواهدی در خصوص اهمیت خواب برای سلامت مغز افزوده و نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد اثربخشی بهبود خواب و درمان اختلالات خواب بر روی خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر و مرگ و میر را برجسته می کند.


منبع:

1400/01/20
12:11:51
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی