رئیسی خبر داد؛

روند نزولی كرونا در ۱۵ استان

روند نزولی كرونا در ۱۵ استان

دکتر ایزی: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در رابطه با وضعیت بیماری کرونا در موج چهارم و برنامه واکسیناسیون، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد: ۸۰ درصد موارد شناسایی شده در پیک چهارم کرونا ویروس انگلیسی است که با سرعت بالایی رو به افزایش است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه مردم، اصناف و بازاریان به خوبی همکاری کردند و آثار و شواهد آن این مورد را نشان داده است به صورتی که در ۲۵ استان کشور وضعیت به ثبات رسیده و روند افزایش در حال کاهش است.
وی تصریح کرد: همین طور در ۱۵ استان روند نزولی شروع شده و در ۱۰ استان به اوج بیماری رسیدیم و امیدواریم طی هفته آینده به روند کاهشی آنها نزدیک شویم.
رئیسی ضمن اشاره به اینکه در ۶ استان هنوز روند نزولی طی نشده اظهار داشت: نیاز است در استان های تهران، البرز، قزوین، خراسان شمالی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مراقبت های بیشتری انجام و پروتکل ها با دقت رعایت شود. این استان ها به اوج بیماری نزدیک شده اند و یک هفته بعد اگر پروتکل ها به خوبی رعایت شود سیر افزایش یابنده متوقف خواهد شد.
وی به استان های جنوبی اشاره نمود و اظهار داشت: استان های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و همین طور کرمان در معرض خطر ویروس آفریقای جنوبی هستند و باید در این استان ها پروتکل ها و دستورالعمل ها با دقت بیشتر رعایت شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تکیه بر اینکه هم اکنون ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز کرونائی به سر می برند، اظهار داشت: ۱۵۷ شهر نارنجی، ۸۴ شهر زرد و ۹ شهر نیز در وضعیت آبی قرار دارند.
رئیسی در پاسخ به این سؤال که آیا لازم است برای مقابله با ویروس جهش یافته اقدام خاصی صورت گیرد یا خیر؟ اظهار داشت: کار جدیدی نمی خواهد صورت گیرد فقط سفارش های قبلی باید با دقت و وسواس بیشتری انجام و رعایت شود.
وی اظهار داشت: راه مقابله با ویروس همان پروتکل هایی است که اعلام شده است.
رئیسی درباب رعایت پروتکل ها اظهار داشت: به صورت میانگین رعایت پروتکل ها هم اکنون در کشور به ۶۱ درصد رسیده که عدد بسیار پایینی است.
وی درباب تشدید مراقبت ها در مرزهای سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی اظهار داشت: تفاهمنامه ناجا با ارتش و سپاه برای کنترل مرزها و عدم عبور شهروندان بیگانه منعقد کرده به صورتی که در هفته گذشته ۵ هزار و ۷۰۰ شهروندان بیگانه که قصد ورود بدون مجوز از مرزها را داشتند برگردانده شدند.
رئیسی همین طور تصریح کرد: عدم صدور مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان بنادر (عمدتاً از هندوستان هستند) نیز از دیگر اقداماتی است که صورت گرفته است.
وی همین طور به بازدیدهای انجام شده از اماکن و اصناف اشاره نمود و اظهار داشت: در هفته گذشته ۳۱۰ هزار بازدید انجام شده که منجر به پلمب ۵ هزار و ۲۰۰ مورد در سطح اصناف و مغازه داران متخلف شده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: ۳۸ درصد مراکز هم اکنون تهویه مناسب ندارند و ۳۷ درصد مردم نیز از ماسک استفاده نمی کنند همین طور ۴۰ درصد فاصله گذاری صورت نمی گیرد و عدم رعایت پروتکل ها در حمل و نقل عمومی مشاهده می شود.
رئیسی همین طور اظهار داشت: در مراکز ورزشی ۵۰ درصد پروتکلهای بهداشتی رعایت نمی گردد. در پایانه های مسافربری نیز رعایت پروتکل ها ۷۴ درصد گزارش شده است.
به گفته وی بدترین اماکنی که پروتکل ها رعایت نمی گردد سوپر مارکت ها، خواربارفروشی ها و نانوایی ها هستند.
وی در مورد واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: فاز یک واکسن به اتمام رسیده و فاز دو را نیز برای افراد بالای ۸۰ سال شروع کردیم که امیدواریم تا اختتام هفته به پایان برسد و هفته آینده نیز واکسیناسیون ۷۵ تا ۸۰ ساله ها را شروع خواهیم کرد و پس از آن نیز ۶۵ تا ۷۰ ساله را شروع می نماییم.
رئیسی اظهار داشت: سامانه ای برای واکسیناسیون طراحی شده و به زودی طراحی و اطلاع رسانی می شود اما درحال حاضر برای انجام واکسیناسیون نیاز به ثبت نام و مراجعه حضوری نیست و همکاران ما بوسیله پیامک و تلفن با افراد تماس می گیرند.

1400/02/11
16:13:48
0.0 / 5
299
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی