معاون بهداشت وزارت بهداشت تاكید كرد؛

ضرورت رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واكسن كرونا

ضرورت رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واكسن كرونا

به گزارش دکتر ایزی معاون بهداشت وزارت بهداشت، بر ضرورت رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واکسن در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود، تاکید نمود.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، در نامه ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، نوشت: با عنایت به گسترش پاندمی کووید ۱۹ در جهان، بهداشت دست بعنوان یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در کنترل و جلوگیری از گسترش بیماری، بیشتر از پیش حائز اهمیت بوده و لازم است به منظور حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت همچون پزشکان، پرستاران، اعضا کادر بهداشت و درمان در تمامی سطوح و همینطور نجات جان بیماران رعایت بهداشت دست بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد. داده های اطلاعاتی موجود نشان داده است الان فاصله بسیاری تا شرایط مطلوب از نظر دسترسی به تسهیلات ابتدایی آب، فاضلاب و بهداشت بخصوص در مراکز بهداشتی درمانی در جهان وجود دارد. بر مبنای آخرین گزارش های منتشره یک سوم مراکز بهداشتی درمانی در جهان فاقد جایگاه مشخص برای بهداشت و شستشوی دست می باشند. همینطور حدود یک سوم از جمعیت ساکن در حوزه مدیترانه شرقی به تسهیلات شستشوی دست با آب و صابون در خانوار دسترسی ندارند. سازمان جهانی بهداشت به منظور ارتقا بهداشت دست و تعیین جایگاه ویژه آن در پیشگیری و کنترل عفونت ها هرساله روز ۵ می مصادف با ۱۵ اردیبهشت را بعنوان روز جهانی بهداشت دست برگزار می نماید که مبحث سال جاری این روز «دستیابی به اقدامات بهداشتی مطلوب هنگام مراقبت» و شعار آن «ثانیه ها نجات بخش زندگی-دستتان را بشویید» است. با عنایت به موارد پیش گفت و به منظور همگام شدن با این پویش جهانی خواهشمند است دستور فرمائید موارد ذیل مورد توجه قرار گرفته و به نحو مقتضی در این خصوص اطلاع رسانی به عمل آید.

امکانات و تسهیلات کافی و در دسترس برای تمامی مدیران، پرسنل بهداشتی و درمانی بخصوص در مراکز عرضه کننده خدمات بهداشتی درمانی فراهم شود.

سلامت و بهداشت کارکنان در همه حوزه ها با تکیه بر شعار «بهداشت دست در نقطه مراقبت-اکنون بیشتر از همیشه» مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

برنامه ریزی ها و سیاست گذاری به منظور اطمینان از در دسترس بودن تسهیلات بهداشت دست برای همگان به نحو مطلوب صورت پذیرد.

در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی از همه بیماران و خانواده ها برای کمک و پیوستن به این پویش درخواست شود.

در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود بر ضرورت بهداشت دست برای هنگام تزریق واکسن تاکید شود.

در حوزه بهداشت عمومی بر فرهنگ سازی و تبیین «شستشوی دست» بعنوان یک رفتار و هنجار اجتماعی تاکید گردد.

اهمیت، روش و اجرای صحیح بهداشت دست برای کارکنان بهداشتی و درمانی، مراقبین، بیماران و خانواده های آنها و همینطور عموم جامعه از راه رسانه های عمومی، فضای مجازی، نصب پوستر در تمامی بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز تهیه و توزیع و نگهداری مواد غذایی و سایر اماکن عمومی مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1400/02/19
15:32:56
0.0 / 5
398
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی