عضو كمیته علمی ستاد كرونا تشریح كرد

ماجرای بروز قارچ سیاه در مبتلایان كرونا

ماجرای بروز قارچ سیاه در مبتلایان كرونا

دکتر ایزی: عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح وضعیت این بیماری در کشور، توضیحاتی درباره علت بروز بیماری قارچ سیاه در بین مبتلایان کرونا ارائه نمود.


دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با ایسنا، درباره بیماری عفونی قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس، اظهار داشت: این بیماری در همه نقاط دنیا ممکنست رخ دهد. بیماری قارچی مهاجم که بیشتر مخاط بینی و ریه را درگیر می کند و بیمارانی که کورتون با دُز بالا دریافت می کنند، ممکنست گرفتار این بیماری شوند. بیمارانی که در هند به سبب کرونا در حد بالایی دگزامتازون دریافت کرده بودند، گرفتار بیماری قارچ سیاه شدند.
وی با تاکید بر این که این بیماری از کرونا کشنده تر است، اظهار نمود: درمان بیماری به داروی ضدقارچ نیاز دارد که در هند شاید به سبب مسائل مالی نتوانستند به بیماران بدهند و بیماری نیز گسترش بیشتری یافت. چند ماه قبل یک مورد از مبتلاشدن به بیماری قارچ سیاه در بیمارستان لقمان داشتم که به سبب تزریق دگزامتازون زیاد این بیماری را گرفت و بعد از بهبود از کرونا ۴ تا ۶ هفته هم درمان عفونت قارچی را دریافت کرد و با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شد.
مردانی افزود: به هیچ عنوان مردم به شکل سرخود مبادرت به مصرف کورتون نکنند. در صورتیکه بیماری به چشم برسد باید چشم تخلیه شود.
ایشان سپس درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور، اشاره کرد: روند روبه کاهش بیماری در بیشتر قریب به اتفاق استانهای کشور نشان میدهد که بیماری درحال کنترل است. پیش بینی می نماییم اگر میزان رعایت پروتکل ها افزایش یابد و روند روبه کاهش ادامه داشته باشد، موارد بستری و مرگ و میر نیز کمتر شود. البته مرگ و میر با فاصله بیشتری کاهش پیدا می کند اما این امکان هم وجود دارد.
مردانی اضافه کرد: عدم رعایت پروتکل ها و شکل گیری تجمعات در آستانه انتخابات می تواند سبب گسترش بیماری و افزایش خطر انتقال شود.
وی درباره تعطیلات نیمه خرداد ماه نیز بیان کرد: منع مسافرت تا زمانی که واکسیناسیون ۷۰ درصدی مردم تامین نشود از تاکیدات ما است.
این متخصص بیماریهای عفونی درباره احتمال بروز موج پنجم بیماری، اشاره کرد: موج پنجم در هر صورت به وقوع خواهد پیوست ولی اپیدمیولوژیست ها اتفاق نظر دارند که شاید تا آخر تابستان رخ ندهد. احتمال دارد موج بعدی با ویروس آفریقایی یا هندی در کشور شکل بگیرد.
وی درباره تامین دارو در بیمارستان ها نیز اظهار داشت: به جز داروی رمدسیویر که کمبودهای مقطعی دارد، سایر داروها دردسترس است. داروی رمدسیویر به کشور عراق و عمان صادر می شود و از وزارت بهداشت درخواست کردیم جلوی صادرات را بگیرند.
منبع:

1400/03/07
23:48:22
0.0 / 5
339
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی