یافته جدید مطالعاتی؛

میكروب های روده بر شدت سكته مغزی تأثیر دارد

میكروب های روده بر شدت سكته مغزی تأثیر دارد

به گزارش دکتر ایزی یافته های جدید نشان داده است که میکروبیوم روده بر شدت سکته مغزی و اختلال عملکرد بعد از سکته مغزی تاثیر می گذارد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تیم تحقیق به بررسی رابطه بین نقش میکروبیوم روده در سلامت قلب و عروق و بیماری ها، همچون اثرات جانبی TMAO(تری متیل آمینN- اکسید) که محصول جانبی ساخته شده در هنگام هضم مواد مغذی خاص موجود در گوشت قرمز و سایر محصولات حیوانی توسط باکتری های روده است، پرداخت.
دکتر «استنلی هازن»، سرپرست تیم تحقیق از کلینیک کلیولند، در اینباره می گوید: «در این مطالعه دریافتیم که کولینرژیمی و TMAO اندازه و شدت سکته مغزی و نتایج ضعیف تری را در مدلهای حیوانی ایجاد می کنند.»
ویدر ادامه می افزاید: «نکته قابل توجه این است که پیوند ساده میکروب های روده با قابلیت ساخت TMAOبرای ایجاد تغییری عمیق در شدت سکته کافی است.»
پیش از این، دکتر هازن و تیم وی کشف کردند که افزایش سطح TMAO می تواند منجر به ایجاد بیماری های قلبی عروقی شود. در مطالعات بالینی با هزاران بیمار، آنها نشان داده اند که سطح TMAO در خون خطر حمله قلبی، سکته قلبی و مرگ را در آینده پیشبینی می کند.
دکتر هازن در ادامه می افزاید: «یافته های این مطالعه جدید برای نخستین بار اثبات می کند که میکروب های روده به صورت کلی- و از طریقTMAO به صورت خاص- می توانند به صورت مستقیم بر شدت سکته مغزی یا اختلال عملکرد بعد از سکته مغزی تاثیر بگذارند.»
محققان صدمه مغزی را در مدلهای سکته مغزی پیش بالینی بین کسانی که سطح TMAO بالا یاکمیداشتند مقایسه کردند. با گذشت زمان، کسانی که سطح بالاتری از TMAO داشتند، صدمه مغزی گسترده تری داشته و درجه بیشتری از نقص عملکردی حرکتی و شناختی بدنبال سکته مغزی داشتند.
محققان همینطور دریافتند که تغییرات رژیم غذایی که سبب تغییر سطح TMAO می شوند، مانند مصرف کمتر گوشت قرمز و تخم مرغ، بر شدت سکته مغزی تاثیر می گذارد.
به گفته محققان، هدف قرار دادن این آنزیم میکروبی روده امکان دارد یک روش امیدوارکننده برای پیشگیری از سکته مغزی باشد.


منبع:

1400/03/30
13:50:14
0.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی