سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با دكتر ایزی

واردات واكسن كرونا ادامه پیدا می كند

واردات واكسن كرونا ادامه پیدا می كند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تأمین اغلب قریب به اتفاق واکسن های خارجی و حتی انتقال تکنولوژی های لازم برای تولید واکسن در داخل با ورود مستقیم وزارت امور خارجه و حتی در مواردی، شخص وزیر امور خارجه، انجام شده و همکاران ما از نخستین تا آخرین مراحل و حتی کمک به تأمین منابع ارزی و ریالی از داخل کشور به وزارت بهداشت کمک کرده اند.


سعید خطیب زاده در گفتگو با خبرنگار ایسنا در مورد نقش وزارت خارجه در تسهیل و تأمین واکسن کرونا و همینطور اظهارات گاها متناقض منابع و دستگاههای مختلف در مورد واردات واکسن و همچنین واکسیناسیون دیپلماتهای خارجی مقیم کشورمان اظهار نمود: لازم می دانم ابتدا تولید واکسن ملی کرونا و صدور مجوز مصرف اضطراری دومین واکسن ایرانی را به ملت، جامعه علمی، دانشمندان جوان و افتخار آفرین و ایثارگران حوزه سلامت تبریک بگویم.

سیاست ابلاغی دولت، واردات واکسن تا عرضه کافی واکسن تولید داخل بوده و هست
سخنگوی وزارت امور در ادامه اضافه کرد: سیاست ابلاغی دولت، واردات واکسن تا عرضه کافی واکسن تولید داخل بوده و هست. البته با عنایت به کمبود شدید واکسن در بازار جهانی که همچون به علت احتکار غیر انسانی آن توسط کشورهای غربی می باشد، تامین واکسن از خارج کار خیلی سخت و پیچیده ای است، بخصوص این که ما با ویروس تحریم هم روبرو می باشیم.

مجوز اوفک ضد مردم ایران تدوین شده و قابل استفاده نیست
خطیب زاده اظهار نمود: صدور دومین مجوز اوفک در این حوزه نشان داد که ادعای آمریکا در مورد عدم تحریم تجارت بشردوستانه و مشخصا واکسن، یک دروغ آشکار بود. البته حتی این حرکت جدید هم نمایشی است و باز هم دروغ می گویند چون این مجوز اوفک هم عملا بگونه ای در جهت تروریسم اقتصادی و بهداشتی ضد مردم ایران تدوین شده که قابل استفاده نباشد.

وزارت خارجه نقش اول در تأمین واکسن خارجی و انتقال تکنولوژی تولید واکسن داخلی داشت
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نقش وزارت خارجه در تأمین واکسن خارجی و همینطور انتقال تکنولوژی های لازم در عرصه تولید واکسن تاکید کرد: مسئولین امر و آگاهان این حوزه به خوبی می دانند که وزارت امور خارجه از همان روزهای ابتدایی این فراگیری جهانی، مأموریت ویژه ای را برای خود و کلیه سفارتخانه هایش در سرتاسر دنیا تعریف کرد و در همین چارچوب نقش اول و بی بدیلی را در تأمین واکسن خارجی و همینطور انتقال تکنولوژی های ضروری برای تولید واکسن در داخل داشته و این تلاش شبانه روزی با جدیت و قوت همچنان دارد.
خطیب زاده در پاسخ به این سؤال که در این صورت چرا وزارت امور خارجه به تشریح اقدامات خود نپرداخته است، عنوان کرد: اصولا وزارت امورخارجه در مورد نقش خود در موضوعات مختلف حاکمیتی سیاست صحبت حداقلی و تلاش حداکثری را داشته و دارد. سکوت ما در این خصوص، یک سیاست در قالب منافع عالی مردم است، چون معتقدیم این کار بنا به اقتضائات تحریمی باید در سکوت انجام بشود، بنابراین همیشه دیگران را هم دعوت به عدم صحبت در مورد جزییاتی کرده ایم که تنها مانع به ثمر رسیدن اقدامات گسترده دستگاه دیپلماسی می شوند. در همین چارچوب نظر ما این بوده و هست که کمک نماییم این دوران سخت با حداقل فشار ممکن بر مردم بگذرد و بنابراین سفارش همواره ما به همه عزیزان این بوده که اجازه بدهند وزارت بهداشت بعنوان نهاد مرجع، اخبار لازم را آن هم در قالب ملاحظات و بدون ورود به جزئیات غیر ضرور اعلام نماید. امکان دارد نهادهای دیگر بعنوان کارگزار در بخش هایی از چرخه سلامت در داخل ورود پیدا کنند اما قاعدتا عرضه خدمات به مفهوم صلاحیت اعلام اخبار نباید تلقی بشود.
خطیب زاده در ادامه اضافه کرد: از آن رو که سوال کردید، مختصرا عرض می کنم که تامین اغلب قریب به اتفاق واکسن های خارجی و حتی انتقال تکنولوژی های لازم برای تولید واکسن در داخل با ورود مستقیم وزارت امور خارجه و حتی در مواردی، شخص وزیر امورخارجه، انجام شده و همکاران ما از نخستین تا آخرین مراحل و حتی کمک به تأمین منابع ارزی و ریالی از داخل کشور به وزارت بهداشت کمک کرده اند که ان شاءالله روزی فراخواهد رسید تا ملت بزرگ ایران در جریان جزئیات این اقدامات قرار گیرند و بدانند فرزندانشان در دستگاه دیپلماسی در این ایام چه مجاهدت هایی داشته اند.

ان شاءالله واردات قابل توجه واکسن در هفته های آینده ادامه پیدا می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: هم اکنون هم خرسندم که اعلام کنم با تلاش همکاران در دو هفته گذشته واردات قابل توجه و مستمری انجام شده و ان شاءالله این وضع در هفته های آینده هم ادامه پیدا می کند. برای استمرار این روند، با وزارت بهداشت هماهنگ هستیم تا بر مبنای نیازی که اعلام می کنند، به کوشش برای تأمین واکسن از خارج ادامه بدهیم. البته باید اظهار داشت که این کار بار سنگین مالی و ارزی دارد و بنابراین لازم است از نقش بانک مرکزی هم قدردانی شود.

در مورد واکسیناسیون دیپلمات های خارجی مقیم ایران منتظر تصمیم وزارت بهداشت هستیم
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در مورد واکسیناسیون دیپلمات های خارجی مقیم کشورمان هم اظهار نمود: لزوم واکسیناسیون دیپلمات های خارجی درحال فعالیت در ایران را به وزارت بهداشت منعکس کردیم و منتظر تصمیم آنها هستیم.

شخص وزیر خارجه به رغم لزوم های قطعی کاری، هنوز واکسن دریافت نکرده است
خطیب زاده اظهار داشت: وزارت امور خارجه به رغم نقش تعیین کننده در تأمین واکسن، کوشیده کمترین فشار را حتی برای تأمین نیازهای اجتناب ناپذیر خودش وارد کند؛ بگونه ای که حتی شخص وزیرخارجه به رغم لزوم های قطعی کاری، هنوز واکسن دریافت نکرده است و اتفاقا بنابراین نتوانست در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای مبحث فلسطین در نیویورک شرکت نماید.
وی اضافه کرد: البته دیپلمات های مقیم از ما بعنوان دولت میزبان انتظار دارند، ضمن این که همکاران اعزامی ما به مأموریت های ثابت و موقت هم ناچارند گواهی تزریق واکسن برای دریافت روادید عرضه کنند، که نیازمند توجه جدی همکاران در ستاد عالی کرونا می باشد.
منبع:

1400/04/10
22:49:30
0.0 / 5
174
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی