محققان انگلیسی پی بردند؛

بین بیماری آلزایمر و شدت کووید 19 ارتباط وجود دارد

بین بیماری آلزایمر و شدت کووید 19 ارتباط وجود دارد

در یک مطالعه جدید، دانشمندان به ارتباط ژنتیکی بین مبتلا شدن به آلزایمر و عوارض شدید کووید ۱۹ پی بردند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است، سندرمی که در آن عملکرد شناختی به تدریج در طول زمان کاسته می شود.
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از ۵۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و پزشکان سالانه ۱۰ میلیون مورد جدید را تشخیص می دهند. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این موارد آلزایمر هستند.
دکتر «درویس صالح»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در اینباره توضیح می دهد: «در حالی که آلزایمر در درجه اول با تجمع مضر پروتئین آمیلوئید و گره خوردگی در مغز مشخص می شود، اما التهاب گسترده ای هم در مغز وجود دارد که اهمیت سیستم ایمنی بدن در آلزایمر را برجسته می کند.»
مطالعات ژنتیکی قبلی نشان داد که ژن های مختلف می توانند خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر را تغییر دهند. این "ژن های پرخطر" نحوه واکنش میکروگلیا یا سلول های ایمنی مغز به پروتئین آمیلوئید و درهم پیچیدگی را تغییر می دهد.
در این مطالعه، دانشمندان بر زیرگروهی از سلول های میکروگلیا معروف به «میکروگلیای پاسخ اینترفرون» (IRM) متمرکز شدند که با افزایش سن و در پاسخ به پروتئین های آمیلوئید افزایش می یابد.
سلول های IRM به پروتئین های اینترفرون که بدن برای مبارزه با عفونت های ویروسی مانند کروناویروس آزاد می کند پاسخ می دهند.
محققان در این مطالعه، گونه ای از ژن اولیگوآدنیلات سنتتاز ۱ (OAS۱) تحریک شده توسط اینترفرون را شناسایی نمودند که می تواند خطر ابتلاء به آلزایمر را ۱۱ تا ۲۲ درصد افزایش دهد.
دانشمندان همینطور نشان داده اند که OAS۱، که پروتئین های التهابی را تنظیم می کند، با ریسک ژنتیکی در رابطه با عوارض شدید کووید ۱۹ مرتبط می باشد.
این تحقیق نشان داده است که بدن برای کاهش میزان پروتئین های ایجاد کننده التهاب به OAS۱ نیاز دارد.
این یافته ها همینطور اهمیت التهاب را در ابتلاء به بیماری آلزایمر و شدت کووید ۱۹ نشان داده است.


منبع:

1400/07/22
13:21:25
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی