چرا واردات فلفل به روسیه ممنوع شد؟

چرا واردات فلفل به روسیه ممنوع شد؟

به گزارش دکتر ایزی روز گذشته خبری در خصوص ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی همچون فلفل از ایران به روسیه منتشر گردید. در این خبر ذکر شده بود که روسیه به علت وجود باقی مانده سموم کشاورزی در محموله های فلفل این ممنوعیت را برقرار کرده است. موضوعی که رئیس سازمان حفظ نباتات توضیحاتی در این خصوص عرضه داد.کیخسرو چنگلوایی در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: سوم آذر ۱۴۰۰ سرویس فدرال نظارت بر حقوق مصرف کنندگان روسیه نامه ای به وزارت بهداشت و جهادکشاورزی ایران ارسال و اعلام نمود که در چند محموله از فلفل های ایران مقداری سموم پیدا شده که در کشور روسیه ثبت و استفاده نمی گردد و بعد از آن یعنی از ۸ آذر هم واردات فلفل به این کشور ممنوع گردید.

وی افزود: بر مبنای قانون، سازمان حفظ نباتات کشور وظیفه نظارت بر آفات، بیماری ها و علف های هرز محصولات کشاورزی را دارد و در هیچ مقوله ی دیگری یعنی بررسی فلزات سنگین، باقی مانده سموم، نیترات و... نقشی ندارد. در واقع نظارت بر این موارد بر عهده سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: باید تمام محصولاتی که عرضه می شود مورد بررسی قرار گیرند و اگر میزان سم باقی مانده در آنها بالاتر از حد مجاز بود، اجازه توزیع به آنها داده نشود.

وی در ادامه اظهار داشت: در واقع بحث کشور روسیه این نیست که چرا فلفل های باقی مانده سموم کشاورزی دارند بلکه آنها می گویند در تولید این محصولات از سمومی استفاده شده که مورد قبول این کشور نیست. در واقع اقدام آنها فی البداهه و یهویی است. چون که از قبل هیچ پروتکل یا تفاهمنامه ای به امضای دو طرف نرسیده و حتی مکاتبه ای هم نداشتیم تا شروط واردات مشخص شود و آنها صریحا اعلام کنند که از چه سمومی نباید در محصولات وارداتی استفاده گردد.

چنگلوایی با اشاره به اینکه این محموله ها به کشور برگشت نخورده و فعلاً واردات فلفل موقتاً به روسیه ممنوع شده است، اظهار داشت: مکاتباتی با سازمان غذا و دارو انجام داده ایم و در ایام آتی هم جلساتی خواهیم داشت تا برای آن تمهیداتی در نظر بگیریم و این اتفاقات تکرار نشود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در انتها افزود: به صورت کل معتقدیم باید محصولات در مبدا یعنی در استانی که تولید می شوند بررسی شوند و اگر تاییدیه استانی نگرفت توزیع صورت نگیرد.
1400/09/13
23:40:26
0.0 / 5
449
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی