ابرژن نویدبخش جلوگیری از چاقی

ابرژن نویدبخش جلوگیری از چاقی

خراسان رضوی حدود سه دهه بعد از نخستین کشف ابرژن سرکوب کننده تومور Par-۴ که نشان داد سلول های سرطانی را می کشد، حالا تعدادی از پژوهشگران در مرکز سرطان دانشگاه کنتاکی مارکی انگلستان در مورد نقش آن در جلوگیری از چاقی، بیماری که بیشتر از ۱.۹ میلیارد نفر در سرتاسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد، آگاهی پیدا کرده اند.به نقل از مدیکال اکسپرس، دکتر ویویک رنگنکار، دانشیار مرکز سرطان مارکی انگلستان و دارای کرسی آلفرد کوهن در تحقیقات سرطان شناسی در این مرکز، نخستین بار Par-۴ و نقش آنرا در مرگ سلولی در بافت پروستات در سال ۱۹۹۳ کشف کرد. از آن زمان تابحال نتایج مطالعات بعدی نشان داد Par-۴ یک سرکوب کننده تومور است و افزایش بیان Par-۴ از رشد تومور جلوگیری می کند.

رنگنکار و گروه تحقیقاتی او همینطور دریافتند سوپرموش هایی که از لحاظ ژنتیکی برای بیان بیش از اندازه Par-۴ مهندسی شده بودند، در مقابل سرطان مقاوم هستند.

علاوه بر نقش Par-۴ در سرکوب سرطان تحقیقات اخیر گروه رنگنکار نقش جدیدی را برای Par-۴ بعنوان پیشبینی کننده چاقی در مردان و زنان در آینده کشف کرده است.

نتایج این تحقیق نشان داده است فقدان Par-۴ در موش ها منجر به افزایش جذب و تجمع چربی در سلول های ذخیره کننده چربی(آدیپوسیت ها) می شود که در نتیجه به چاقی می انجامد.

این موش ها همینطور دارای مشکلات ثانویه سلامتی همچون کبد چرب و مقاومت به انسولین بودند که به صورت معمول با چاقی مرتبط می باشد. با این وجود بازیابی ژنتیکی ژن Par-۴ از دست رفته چاقی را معکوس و موش ها را باردیگر لاغر کرد.

جالب اینجاست موش هایی با رژیم غذایی و فعالیت بدنی مشابه موش های معمولی اما فاقد Par-۴ همچنان چاق شدند.

رنگنکار اظهار داشت: این یافته یادآور شرایط کسانی است که حتی زمانی که رژیم غذایی خویش را کنترل می کنند یا ورزش کافی انجام می دهند، کنترل وزن خویش را دشوار می بینند. تحقیقات ما نشان داده است امکان دارد یک توضیح ژنتیکی در این خصوص وجود داشته باشد.

علاوه بر این نتایج این تحقیق نشان داده است فقدان Par-۴ امکان دارد بعنوان یک پیشبینی کننده برای کسانی که امکان دارد در معرض خطر مبتلا شدن به چاقی در آینده باشند، عمل کند.

این محققان با همکاری مرکز علوم بالینی و تفسیری بریتانیا(CCTS) و دانشگاه لوند در سوئد دریافتند بیان کمتر Par-۴ با چاقی در مردان و زنان مرتبط می باشد.

رنگنکار اضافه کرد: خطر مبتلا شدن به چاقی در کسانی که سطوح Par-۴ پایینی دارند، به صورت قابل توجهی بیشتر از افرادی است که سطوح Par-۴ بالایی دارند. کار ما عملکرد جدیدی از سرکوبگر تومور Par-۴ را در تنظیم چاقی نشان و زمینه های زیست شناسی، فیزیولوژی و متابولیسم سلول های چربی را به صورت قابل توجهی پیشرفت می دهد.

تحقیقات آینده دنبال راهبردهای درمانی است که امکان دارد برای غلبه بر چاقی و مهار سرطان در رابطه با چاقی مفید باشد؛ همچون این تحقیقات یک کارآزمایی بالینی درحال انجام در مرکز سرطان مارکی بریتانیا با استفاده از دارویی برای افزایش Par-۴ در بیماران سرطانی است.

فیلیپ کرن، مدیر بخش علوم پزشکی CCTS انگلستان، اظهار داشت: مأموریت مرکز علوم بالینی و تفسیری بریتانیا(CCTS) گرد هم آوردن پزشکان، محققان و جوامع برای تسریع در تبدیل اکتشافات علوم پایه به پیشرفت های ملموس در سلامت است. این نوع تحقیقات به صورت کامل علت اهمیت همکاری چند رشته ای در تسریع نتایج مثبت سلامت برای جامعه مشترک المنافع کنتاکی و فراتر از آنرا نشان داده است.

یافته های این تحقیق در Frontiers in Oncology انتشار یافته است.

منبع:

1401/02/28
13:56:06
0.0 / 5
188
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی