شایعه هایی در ارتباط با ورزش کردن صحیح

شایعه هایی در ارتباط با ورزش کردن صحیح

به گزارش دکتر ایزی لرستان یک کارشناس ارشد تربیت بدنی اظهار داشت: باورهای اشتباه برای ورزشکاران سم است، چونکه هریک از این باورها می تواند تا حد زیادی سلامتی و کیفیت ورزش را تحت تاثیر قرار دهد.


رضا رهبری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بعضی از باورهای اشتباه امکان دارد برای ورزشکاران بسیار مخرب باشد و منجر به صدمه دیدگی آنها در ورزش شود.
وی ضمن اشاره به اینکه یکی از این باورها این است که قبل از ورزش باید حرکات کششی انجام دهید، اظهار داشت: این باور اشتباه قدمت دیرینه ای در دنیای ورزش دارد و شاید رایج ترین باور اشتباه باشد، چونکه حتی با جستجو در بین مقالات علمی اطلاعات زیادی به دست می آورید که امکان دارد شما را سردرگم کنند.
رهبری افزود: تحقیقات نشان می دهد حرکات کششی برای افزایش بازه حرکتی مفاصل مفید بوده اما اثر این حرکات در بهبود عملکرد ورزشکاران و پیشگیری از صدمه کمی متفاوت می باشد.
این کارشناس ارشد تربیت بدنی اضافه کرد: امکان دارد حرکات کششی دامنه حرکتی را قبل از ورزش بالا برند، ازاین رو الگوی حرکتی که مغز به آن عادت داشته تغییر می کند و بخصوص در ورزش های سنگین مانند بدنسازی، امکان دارد تاثیر منفی در عملکرد ورزشکار بگذارد، چونکه مغز به جای تمرکز روی تولید نیرو در دامنه حرکتی مشخص باید اطلاعات عصبی را مطابق با دامنه حرکتی جدید تنظیم کند.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که ماهیچه ها سرد هستند، انجام حرکات کششی می تواند سبب آزادسازی هورمون استرس شود که برای عملکرد ورزشکاران مفید نیست، ازاین رو کرم کردن قبل از ورزش برای بهبود عملکرد و پیش گیری از صدمه سفارش می شود، اما بهتر است شامل حرکات کاردیو برای افزایش گردش خون در بدن و کمی حرکات سبک برای گرم کردن مفاصل باشد.
رهبری ضمن اشاره به اینکه باور اشتباه دیگر این است که دویدن روی تردمیل فشار کمتری به زانوها وارد می کند، اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد تردمیل تا اندازه ناچیزی فشارهای عمودی را که به زانو وارد می شود می کاهد، در عوض خاصیت ثابت بودن وضعیت حرکتی در همه ماشین های ورزشی وجود دارد که این خاصیت در تردمیل سبب شده فشار بیشتری به ماهیچه ها، تاندون ها و رباط های بخش پایینی پا همچون تاندون آشیل وارد شود.
این کارشناس ارشد تربیت بدنی ضمن اشاره به اینکه دستگاه حرکتی انسان بسیار پیچیده است، خاطرنشان کرد: هنگام دویدن روی آسفالت بدن تغییرات بسیار کوچکی را در دستگاه حرکتی اندازه گیری می کند و خویش را در بهترین وضعیت ممکن قرار می دهد، اما زمانی که این اراده از بدن گرفته می شود و به دست یک ماشین سپرده می شود، باید قید این هماهنگی های به ظاهر کوچک را بزنید، باآنکه این تغییرات بسیار کوچک هستند اما حذف آنها توسط تردمیل می تواند در طول زمان سبب فرسایش زانوها شود.
وی اظهار داشت: اینکه تمرین با وزنه ما را حجیم می کند یک باور اشتباه است که یاعث شده خیلی از افراد بخصوص خانم ها از تمرین با دمبل یا وزنه اجتناب کنند، حجیم شدن یکی از اهداف بدنسازی است که به سادگی میسر نمی گردد و صرفا تمرین با وزنه نمی تواند شما را حجیم کند.
رهبری ضمن اشاره به اینکه یکزباور اشتباه دیگر در این رابطه این است که اگر ورزش را رها کنید ماهیچه هایتان تبدیل به چربی می شوند، بیان نمود: اگر ورزش را رها کنید تغییر بزرگی در سبک زندگی شما رخ داده و ماهیچه ها کم کم حجم و قدرت خویش را از دست می دهند و کالری کمتری می سوزانید، شاید رژیم غذایی شما هم تغییر کند، دیگر اهمیت چندانی به وزن خود ندهید و غذای بیشتری بخورید که در نتیجه کم کم چربی بیشتری در بدن ذخیره می شود، ازاین رو آنچه تبدیل به چربی شده ماهیچه ها نیستند بلکه، تغییر سبک زندگی و ورزش نکردن سبب شده ماهیچه ها کوچک و چربی بیشتری ذخیره کنید.
این کارشناس ارشد تربیت بدنی افزود: سلول های چربی کاملاً از سلول های ماهیچه ای متمایزند و امکان تبدیل یکی به دیگری وجود ندارد، سلول های ماهیچه ای با مصرف کالری شما را قوی تر و اندامتان را متناسب تر می کنند درحالی که سلول های چربی با ذخیره چربی شما را چاق تر می کنند.
وی افزود: اغلب ورزشکاران درد عضلانی را نشانه تمرین خوب می دانند، برخی هم می گویند بدون احساس درد در ماهیچه ها احتمالاً به اندازه کافی به خود فشار نیاورده اند که این باور اشتباه است و درواقع درد ماهیچه ها می تواند نشانه فشار بیش ازحد باشد.
رهبری با بیان اینکه چربی های بدن به شکل موضعی کم یا زیاد نمی شوند، اظهار داشت: بدن انسان چربی های خویش را به صورت انتخابی نمی سوزاند، فرقی نمی کند که مشغول انجام چه نوع فعالیت فیزیکی باشید یا از کدام قسمت بدنتان بیشتر استفاده کنید، بدن به صورت یکسان چربی ها را می سوزاند، پس چرا شکم برخی افراد بزرگتر از بخش های دیگر بدنشان است؟ یا چرا برخی افراد چربی بیشتری در ران های خود دارند؟ تجمع چربی در بدن به ژنتیک وابسته است.
این کارشناس ارشد تربیت بدنی افزود: مقداری از انرژی مصرفی از کربوهیدرات و مقداری هم از چربی های بدن تولید می شود، اما این مورد اهمیت چندانی ندارد چونکه آنچه سبب می شود لاغر یا چاق شوید میزان کالری ورودی و خروجی است.
وی ادامه داد: مهم نیست چه ورزشی می کنید، البته ورزش هایی که شدت بیشتری دارند کالری بیشتری را در بدن می سوزانند، همچنین، هرچه طولانی تر ورزش کنید کالری بیشتری می سوزانید، اما باز هم اگر کالری ورودی شما از کالری سوزانده شده بیشتر باشد، به عبارتی بیشتر از کالری مورد نیاز بدن، بدن شما در وضعیت کالری مازاد قرار دارد که سبب افزایش تجمع چربی در اعضا می شود، اگر کالری ورودی کمتر از کالری سوزانده شده یا خروجی باشد، بدن شما در حالت کمبود کالری قرار دارد که سبب می شود چربی های بدن کمتر شود و لاغر شوید.
منبع:

1401/03/11
23:06:14
0.0 / 5
206
تگهای خبر: برند , سلامت , علم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی