محققان بریتانیایی می گویند؛

افزایش خطر حمله قلبی پس از تشدید نقرس

افزایش خطر حمله قلبی پس از تشدید نقرس

پژوهشگران می گویند احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی در فرد مبتلا به نقرس در 60 روز بعد از تشدید آن بیشتر است.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، نقرس، نوعی آرتروز است که زمانی به علت مصرف زیاد مواد غذایی و مصرف الکل افراد سلطنتی مانند پادشاه هنری هشتم، که از این بیماری رنج می برد، به عنوان "بیماری پادشاهان" شناخته می شد.
این بیماری اغلب با درد، تورم، قرمزی و حساسیت در یک یا چند مفصل، بیشتر در شست پا هم راه است.
عوارض مختلفی در افرادی که به نقرس مبتلا هستند ممکنست رخ دهد: از لطمه مفاصل گرفته تا از دست دادن استخوان و لطمه کلیه.
اکنون، مطالعه پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا گزارش می دهد که خطر حملات قلبی و سکته بطور موقت در چهار ماه بعد از عود نقرس افزایش می یابد.
این تحقیق نشان داد افراد مبتلا به نقرس که حمله قلبی یا سکته مغزی داشتند دو برابر بیشتر احتمال داشت که ۶۰ روز پیش از این رویداد، گرفتار عود نقرس شده باشند. آنها همین طور یک و نیم برابر بیشتر احتمال داشت که در ۶۱ تا ۱۲۰ روز قبل، عود نقرس داشته باشند.
«آبیشک آبیشک»، نویسنده اصلی این مطالعه و استاد روماتولوژی در دانشگاه ناتینگهام، می گوید: «این نخستین مطالعه بزرگی است که بررسی می کند آیا عود نقرس با افزایش ریسک حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط می باشد یا خیر.»
آبیشک و همکارانش از داده های ۶۲، ۵۷۴ فرد مبتلا به نقرس که در سرویس بهداشت ملی بریتانیا تحت درمان بودند، استفاده کردند.
از این تعداد، ۱۰، ۴۷۵ نفر بعد از تشخیص نقرس، حمله قلبی یا سکته مغزی را تجربه کردند در صورتیکه سایرین با سن، جنسیت و مدت زمان مشابه، چنین رویدادی را تجربه نکردند.
آبیشک در ادامه اضافه کرد: «نتایج نشان میدهد که در بین بیماران مبتلا به نقرس، بیمارانی که حمله قلبی یا سکته مغزی را تجربه کرده اند، در ۱۲۰ روز گذشته در مقایسه با بیمارانی که چنین حوادثی را تجربه نکرده اند، بطور قابل توجهی با احتمال افزایش عود نقرس روبرو بودند.»
وی اظهار داشت: «این یافته ها نشان میدهد که تشدید نقرس با افزایش گذرا در حوادث قلبی عروقی هم راه است.»
نقرس ناشی از میزان بالای اسید اوریک است؛ اسید اوریک یک ماده شیمیایی که در اثر تجزیه بافت های بدن تولید می شود و در بعضی غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد.
به گفته بنیاد آرتریت، ترکیبات پورین می توانند سطح اسید اوریک را بالا برند.
اسید اوریک اضافی می تواند کریستال های اسید اوریک تولید نماید که سپس در بافت های نرم و مفاصل تجمع یافته و موجب علایم دردناک نقرس می شود.

1401/05/15
10:00:52
0.0 / 5
162
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی