مطالعات نشان می دهد؛

میکروبیوم های روده در مبتلاشدن به ام اس نقش دارند

میکروبیوم های روده در مبتلاشدن به ام اس نقش دارند

دکتر ایزی: دانشمندان به شواهدی از تفاوت های قابل توجه بین باکتری های روده افراد مبتلا به ام اس و بیماران سالم در همان خانواده پی برده اند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان مکانیسم های جدیدی که توسط آن این باکتری ها امکان دارد بطور بالقوه بر مبتلاشدن به بیماری و پاسخ به درمان تأثیر بگذارند، یافت شده اند.
«سرجیو بارانزینی»، نویسنده اصلی مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا، اظهار داشت: «این مطالعه مرجعی است که برای سالهای آینده توسط این رشته مورد استفاده قرار خواهد گرفت».
پیشرفت ها در توالی یابی DNA در اوایل دهه ۲۰۱۰ این امکان را برای دانشمندان فراهم نمود تا بررسی نمایند که چه باکتری هایی در مدفوع، خون، بافت مخاطی و نمونه های پوست وجود دارد.
برای این تحقیق، دانشمندان ۵۷۶ بیمار ام اس را از ایالات متحده، بریتانیا، اسپانیا و آرژانتین انتخاب کردند و سپس تعداد مساوی از افراد ژنتیکی غیر مرتبط از همان خانواده ها را بعنوان گروه کنترل انتخاب کردند.
محققان ده ها گونه باکتری جدید در رابطه با ام اس را شناسایی نمودند.
بارانزینی در بیانیه خبری اظهار داشت: «ما از تعداد گونه هایی که بطور متفاوتی در بیماران مبتلا به ام اس وجود داشتند در مقایسه با گروه کنترل شگفت زده شدیم.»
محققان با مطالعه مسیرهای بالقوه ای که این باکتری ها رمزگذاری می کنند، نکاتی در مورد عملکرد باکتری ها به دست آوردند، اما مطالعات متفاوتی برای درک تک تک باکتری ها مورد نیاز است.
بر اساس این مطالعه، بعضی از باکتری هایی که با ام اس مرتبط هستند، به نظر می آید در کمک به انسان در فراوری فیبر گیاهی نقش دارند. محصولات جانبی حاصل از این معمولا در غلظت های بالا در بیماران ام اس یافت می شوند. به نظر می آید گونه های دیگر باکتری بر التهاب و تولید انرژی سلول تأثیر دارند.
بیماران تحت درمان با اینترفرون بتا -۱a، قدیمی ترین روش درمانی ام اس، غلظت اسیدهای چرب کوتاه زنجیر کوتاه تری در مدفوع خود دارند. آنها همینطور غلظت بیشتری از این اسیدها در خون خود داشتند.
محققان اعتقاد دارند که اینترفرون با افزایش انتقال این مولکول ها از روده به جریان خون عمل می کند.


منبع:

1401/07/08
09:09:04
0.0 / 5
174
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی