مطالعات نشان می دهد؛

اشعه UV لاک خشک کن ها ریسک سرطان را بیشتر می کند

اشعه UV لاک خشک کن ها ریسک سرطان را بیشتر می کند

دکتر ایزی: بگفته پژوهشگران، انجام مانیکور ژل ممکنست آنقدر که بسیاری فکر می کنند ایمن نباشد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران می گویند لاک خشک کن های که از اشعه ماورا بنفش (UV) برای ژل لاک استفاده می نمایند، پرتوهای احیانا خطرناکی از خود ساطع می کنند. آنها خاطرنشان کردند که این اشعه ها ممکنست منجر به مرگ سلولی و جهش های سرطان زا در سلول های انسانی شود.
«ماریا ژیواگی»، محقق ارشد از دانشگاه کالیفرنیا، بعد از مشاهده نتایج در آزمایشگاه، مانیکور ژل را کنار گذاشته است.
وی در این زمینه می گوید: «زمانی که تأثیر تشعشعات ساطع شده توسط دستگاه خشک کن ژل لاک را بر مرگ سلولی دیدم و اینکه در حقیقت سلول ها را حتی بعد از تنها یک جلسه ۲۰ دقیقه ای جهش می دهد، شگفت زده شدم. متوجه شدم که این بسیار نگران کننده است و تصمیم گرفتم استفاده از آنرا متوقف کنم.»
«لودمیل الکساندروف»، یکی از نویسندگان این مطالعه، در این زمینه اظهار داشت: «تا جایی که ما می دانیم، هیچ کس تابحال این دستگاهها و نحوه تأثیر آنها بر سلول های انسانی در سطوح مولکولی و سلولی را مطالعه نکرده است.»
وی بعد از خواندن در مورد یک شرکت کننده جوان در مسابقه زیبایی که یک نوع نادر از سرطان پوست در انگشت خود داشت، تصمیم به انجام این مطالعه گرفت.
وی می گوید: «ما آغاز به بررسی این مسئله کردیم و متوجه تعدادی گزارش در مجلات پزشکی شدیم که می گفتند افرادی که اغلب مانیکور ژل می کنند مانند شرکت کنندگان در مسابقه زیبایی، مواردی از سرطان های بسیار نادر در انگشتان دست را گزارش می کنند.»
با این حال پژوهشگران می گویند هنوز اظهار نظر قطعی در این مورد زود است.
لاک خشک کن ها از طیف خاصی از نور ماور بنفش ۳۴۰-۳۹۵nm برای خشک کردن مواد شیمیایی مورد استفاده در مانیکورهای ژل استفاده می نمایند.
برای این مطالعه، پژوهشگران از سه رده سلولی استفاده کردند: کراتینوسیت های پوستی انسان، فیبروبلاست های پوست انسان و فیبروبلاستهای جنینی موش.
سه نوع سلول در معرض دو وضعیت قرار گرفتند: قرار گرفتن در معرض حاد و قرار گرفتن در معرض مزمن در دستگاه سبک UV با بهره گیری از ظروف پتری سلول ها و دستگاه های خشک کن ماورا بنفش.
مرگ سلولی، لطمه و جهش DNA در هر دو وضعیت مشاهده شد.
این تیم دریافت که در یک جلسه ۲۰ دقیقه ای با دستگاهها، بین ۲۰ تا ۳۰ ٪ سلول ها جان باختند. سه بار قرارگیری متوالی ۲۰ دقیقه ای بین ۶۵ تا ۷۰ درصد مرگ سلولی به همراه داشت.
قرار گرفتن در معرض نور UV همین طور موجب لطمه میتوکندری و DNA در سلول های باقیمانده شد. بر طبق این مطالعه، این امر منجر به جهش هایی با الگوهای می شود که در سرطان پوست در انسان مشاهده می شود.

1401/11/06
13:45:37
0.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی