اکثر سرطان ها در کودکان درمان می شوند

اکثر سرطان ها در کودکان درمان می شوند

به گزارش دکتر ایزی، رئیس بخش خون و انکولوژی بیمارستان مفید، اظهار داشت: سرطان در کودکان و بزرگسالان امکان دارد بروز کند اما در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر و نادرتر است. حدودا در مقابل هر ۵۰ بزرگسال، یک کودک امکان دارد به سرطان مبتلا شود؛ اما خوشبختانه اغلب سرطان ها در کودکان درمان می شود.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، دکتر نادر ممتازمنش ضمن اشاره به تاریخچه تشخیص و درمان سرطان، اظهار داشت: از آغاز ظهور انسان و موجودات زنده بر روی کره زمین، سرطان هم همراه آنان بوده است ازاین رو سرطان بیماری نوظهور و جدیدی نیست.
به نقل از ایشان، سرطان بر اثر بی نظمی در تکثیر سلول های طبیعی بدن اتفاق می افتد؛ به این مفهوم که هر سلول باید با تعداد خاصی تکثیر شود، اما وقتی تکثیر سلولی از کنترل خارج شده و به تعداد بسیار زیادی رخ می دهد، شاهد بروز سرطان خواهیم بود.
این فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان، افزود: امروزه درمان سرطان در ایران مطابق با کشورهای پیشرفته دنیا صورت می گیرد و جدید ترین پروتکلهای درمانی روز برای درمان بیماران سرطانی اجرا می شود.
به قول ممتازمنش، به نظر می آید میزان شیوع سرطان با عنایت به افزایش آلودگی های محیطی، اشعه های یونیزان و... در دهه های اخیر در جوامع بشری افزایش پیدا کرده است و در بعضی سرطان ها بخصوص در بالغان که بیشتر تحت تأثیر عوامل محیطی قرار دارند شاهد افزایش آمار سرطان هستیم.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در سرطان کودکان عوامل محیطی کمتر موثر است و عوامل سرشتی بیشتر در بروز سرطان کودکان تأثیر دارد.
رئیس بخش خون و انکولوژی اطفال بیمارستان مفید ضمن اشاره به اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان در کودکان بر لزوم توجه و دقت والدین و پزشکان در رویارویی با علائم و نشانه های بیماری در کودکان تصریح کرد.
وی ادامه داد: والدین باید تا حدودی با علایم و نشانه های سرطان در کودکان آشنا باشند و بمحض مشاهده علائم مذکور به پزشک رجوع کنند.
او تصریح کرد: البته این مورد به این معنا نیست که با مشاهده هر علامتی خانواده ها نگران شوند اما باید توجه داشت که رفتن به پزشک، پیگیری و انجام آزمایش ها درصورت ضرورت به تشخیص زودرس و درمان بهنگام بیماری کمک می نماید.
ممتازمنش ضمن اشاره به پیشرفت های علم پزشکی و کشف درمان های موثرتر برای سرطان تصریح کرد که امروزه درمان اغلب سرطان ها بخصوص در کودکان با بهبود کامل همراه می باشد.
وی ادامه داد: خوشبختانه در دهه های اخیر شاهد پیشرفت های خوبی در درمان سرطان کودکان در ایران و جهان بوده ایم و الان درمان سرطان کودکان در کشور ما مطابق بروزترین پروتکلهای درمانی دنیا صورت می گیرد.
رئیس بخش خون و آنکولوژی کودکان بیمارستان مفید، سرطان خون را از شایع ترین سرطان ها در کودکان برشمرد و خاطرنشان کرد: امروزه با پیشرفت های پزشکی بیشتر از ۸۵ درصد کودکان مبتلا به سرطان خون بخصوص نوع ALL با شیمی درمانی کاملا بهبود می یابند و این یک توفیق ارزشمند است.
به نقل از ایشان، امروزه درمان سرطان در ایران مطابق با کشورهای پیشرفته دنیا صورت می گیرد و جدید ترین پروتکلهای درمانی روز برای درمان بیماران سرطانی اجرا می شود. گرچه با عنایت به تحریم ها گاهی از نظر تأمین برخی داروها با مشکل روبه رو هستیم که امیدواریم رفع گردد.
او ضمن اشاره به اینکه اغلب داروهای سرطانی، وارداتی و گرانبها هستند از کمک خیرین و نهادهای حمایتی نظیر موسسه محک در تأمین هزینه داروی این بیماران قدردانی نمود و خاطرنشان کرد: بعضی از این بیماران گرفتار مشکلات اقتصادی بوده و بدون حمایت خیرین قادر به ادامه درمان خود نیستند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی در خاتمه سخنان خود ضمن اشاره به هزینه بسیار بالای درمان سرطان که خیلی از خانواده ها را با مشکل مواجه می کنند، از کمک خیرین و موسسات حمایتی نظیر محک در این خصوص قدردانی نمود و خواهان مشارکت بیشتر خیرین سلامت در درمان بیماری سرطان شد که می تواند کشنده باشد.
منبع:

1401/11/12
07:44:32
5.0 / 5
194
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی