رییس سازمان نظام پرستاری اعلام كرد

سهم 5هزارتایی پرستاران در استخدام های جدید

سهم 5هزارتایی پرستاران در استخدام های جدید

به گزارش دکتر ایزی، رئیس سازمان نظام پرستاری با تاکید چند باره بر موضوع کمبود نیروی پرستاری در کشور، به موضوع استخدام های جدید در وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: از 25هزار نیروی جدید که وزارتخانه در راه جذب آنهاست، سهم پرستاران تنها 5هزار نفر است.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، محمدمیرزابیگی در نشست خبری، اظهار داشت: تقریباً در ماه های پایانی دوره پنجم سازمان هستیم. با شروع این دوره طرح قاصدک که یکی از اشکالات جدی پرستاران بود را توانستیم با رایزنی و پیگیری به شکلی حل نماییم که مشروعیت نرم افزار قاصدک از بین برود؛ چون یک روش پرداخت نبود و فقط یک نرم افزار بود و در زمینه کارانه و اضافه کار پرستاران را متضرر می کرد. بدین سبب از آن پس کارانه و اضافه کار از هم جدا شد.
وی ادامه داد: پیش از کرونا موضوع معوقات طولانی پرستاران که گاها بیش از ۱۴ ماه بود از مشکلات جدی پرستاران بود؛ برای حل این معضل سال ۹۸ با سازمان برنامه و بودجه توافق کردیم و مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان برای جبران معوقات گرفته شد که دانشگاه ها پول را پرداخت کنند. فصل دهم قانون خدمات کشوری نیز در سال ۹۹ اجرا شد و نه فقط در حقوق پرستاران بلکه در حقوق کل کارکنان وزارت بهداشت اثرگذار بود. همین طور اجرای فوق العاده ویژه وزارت بهداشت، شامل پرستاران هم شد گرچه طراح و پیگیر آن سازمان نظام پرستای بود.
او اشاره کرد: گرفتن مجوزهای استخدامی سال ۹۹ کار دیگری بود که انجام دادیم و برمبنای آن مجوز استخدام ۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر برای کل کادر درمان گرفته شد که ۴۵ درصد آن تعداد شامل گروه پرستاری شد. اما از سال ۹۹ تا حالا هیچ مجوز استخدامی اختصاصی برای وزارت بهداشت نداشته ایم.
میرزابیگی افزود: البته دو اتفاق در مجلس افتاد که شامل حال پرستاران هم شد و آن قانون به کارگیری و تغییر وضعیت فرزندان ایثارگران بود که شامل تمام شاغلین فارغ از نوع کارشان بود. از طرفی اتفاق جدیدی افتاد که سازمان دخیل است تا مشمولین تغییر و تبدیل وضعیت قانون ساماندهی کارکنان دولت را در سیستم سلامت هم بیاوریم و این قانون هم در راه تایید شورای نگهبان است.
وی ادامه داد: در مورد ۲۵ هزارنفر جذب نیرو هم که وزارت بهداشت می گوید در راه استخدام آنها است هنوز عملا اتفاقی نیفتاده و این تعداد هم برای تخت ها و بیمارستان های تازه تاسیس و توسعه یافته است. البته نکته مهم این است که تنها ۵۰ درصد این تعداد کارکنان بهداشتی _ درمانی هستند که از همین تعداد هم باردیگر ۵۰ درصد مقرر است پرستار باشند؛ یعنی جذب حدود ۵۰۰۰ نفر پرستار. این که دوستان وزارتخانه می گویند مجوز استخدام برای ۲۵ هزار پرستار است، درست نیست و نباید این کار به اسم پرستاری تمام شود اما سهم آنها این تعداد باشد. تعدادی که دوستان وزارتخانه می خواهند از پرستاران استخدام کنند مانند یک لیوان آب در مقابل یک کویر تشنه است. ما در استخدام سایر گروه ها بخیل نیستیم اما میگوییم کاری نکنید که به نام پرستاران باشد ولی به کام دیگران تمام شود.
او به معضل کمبود نیروی پرستاری پرداخت و اظهار داشت: اگر ما دغدغه تعداد پرستار را داریم به خاطر این است که مردم از این کمبود لطمه می بینند. باید به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت شبانه روز با احتساب شیفت ها ۲.۵ نفر پرستار داشته باشیم که چنین نیست. حتی در بیمارستان هایی در شمال شهر تهران گاهی ۰.۵ نفر پرستار به ازای هر تخت داریم. به خاطر نبود نیرو گاهی مرگ و میری هایی داریم که اگر نیرو داشتیم اتفاق نمی افتاد و مردم باید از حقوق خود دفاع کنند.

میرزابیگی، افزود: کار بعدی عملیاتی کردن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود که با ورود مقام معظم رهبری و پیگیری های صورت گرفته، انجام شد. بخشنامه ها و تعریف K پرستاری، ارزش نسبی خدمات، تعریف بسته های خدمتی پرستاری انجام شد. K پرستاری برابر با سایر گروههای پروانه دار است که امسال ۱۴۹۵۰ تومان بود. ارزش نسبی مبتنی بر این K در بخش های بالینی و بستری طبق قانون، بسته خدمتی است. ارزش نسبی در بخش های ستاره دار مانند بخش های دیالیز، آنژیوگرافی، شیمی درمانی و... بصورت تخت_بیمار است و در بخش های سرپایی بصورت موردی و به ازای هر خدمت است. این امر در بخشنامه ها آمد و دستورالعمل ها به بیمارستان ها صادر شد که شامل دستورالعمل رسیدگی به اسناد، دستورالعمل ثبت خدمات پرستاری در HIS بیمارستانی و دستورالعمل بازتوزیع بود.
او اشاره کرد: این دستورالعمل ها با همکاری بیمه ها تدوین و از تیرماه ابلاغ گردید، اما نقد جامعه پرستاری این است که چرا ثبت خدمات پرستاری در HISهای بیمارستانی که کاری ساده است، تا حالا در هیچکدام از بیمارستان های دانشگاهی عملی نشده است؟ اگر کمیته نظارتی تشکیل می شد یا اینکار برون سپاری شده بود، حتما کار تمام شده بود. چندین بار به وزارت بهداشت این گلایه را اعلام کردیم و حتی گفتیم برای تقویت HIS ها کمکشان می نماییم اما اتفاقی نیفتاد. آیا همان عزم 15 ساله که برای نهایی نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری وجود داشت، حالا این مشکل را سبب شده است؟ حالا چرا دستورالعمل های ابلاغی اجرا نمی شود؟ این چه عزمی است که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری حتی با دیده شدن اعتبارات بازهم درست اجرا نمی شود؟
وی ادامه داد: برای روز پرستاری یک کارهایی کردند اما در مورد تامین اجتماعی هیچ اتفاقی نیفتاد. آن پرداخت ها اجرای قانون تعرفه گذاری نبود، مبداء اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اول دی ماه سال ۱۴۰۰ است. چرا نباید کمیته نظارتی اجرای قانون تشکیل شود؟ بارها مکاتبه کردیم اما پاسخ ما سکوت است.

ادامه داردمنبع:

1401/12/15
12:52:15
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی