در كارگاه برنامه حذف مالاریا در شیراز مطرح شد؛

ضرورت هم افزایی برای حذف مالاریا تا ۱۴۰۴ در کشور

ضرورت هم افزایی برای حذف مالاریا تا ۱۴۰۴ در کشور

به گزارش دکتر ایزی، فارس در کارگاه سه روزه منطقه ای برنامه حذف مالاریا که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، بر اهمیت هم افزایی توان تمام دستگاههای مرتبط، برای دستیابی به هدف حذف مالاریا در افق ۱۴۰۴ تاکید گردید.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پنجشنبه ۹ شهریور در کارگاه منطقه ای حذف مالاریا، اظهار داشت: بر مبنای آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که در دسامبر ۲۰۲۲ انتشار یافت، در سال ۲۰۲۱ میلادی در حدود ۲۴۷ میلیون نفر در جهان مبتلا به مالاریا تشخیص داده شده اند و از این تعداد ۶۱۹ هزار نفر جان خویش را از دست داده اند.
دکتر عباس رضائیان زاده اضافه کرد: آفریقا همچنان سنگین ترین بار این بیماری را به دوش می کشد و بر مبنای همین گزارش، حدود ۹۵ درصد از کل موارد مالاریا و ۹۶ درصد از کل مرگ و میرها در منطقه آفریقا رخ داده است.
او افزود: نظام مراقبت بهداشتی قوی، ستون فقرات پاسخ های موفق به مالاریا است، به نحوی که بر مبنای برآوردها حدود ۹۰ درصد از خدمات بهداشتی ضروری همچون جلوگیری از بیماری و پیشگیری از احتیاج به مراقبت های ثانویه و ثالث پرهزینه تر را میتوان از راه نظام مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC) انجام داد.

کرونا جهان را از مسیر برنماه حذف مالاریا دور کرد
در ادامه رئیس اداره مراقبت از بیماری های منتقله به وسیله ناقلین معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ضمن اشاره به این مورد که جهان به علت همه گیری کرونا، از مسیر دستیابی به دو هدف برنامه مالاریا یعنی کاهش بروز جهانی مالاریا تا ۹۰ درصد یا بیشتر تا سال ۲۰۳۰ و کاهش نرخ مرگ و میر جهانی مالاریا تا ۹۰ درصد یا بیشتر تا همان سال دور شده است، بر اقدام فوری و هماهنگ جهانی برای بازگشت به مسیر دستیابی به این اهداف تصریح کرد.
دکتر احمد رئیسی انتقال برون مرزی را بزرگترین مانع برای دستیابی به اهداف برنامه مالاریا در ایران دانست و اظهار داشت: متاسفانه میزان بروز مالاریا در کشور متاثر از وضعیت بیماری در کشورهای همسایه است و ورود افراد مبتلا تلاش دوچندانی را برای دستیابی به قطع زنجیره انتقال محلی و حذف مالاریا به حوزه سلامت کشور تحمیل می کند.
او با بیان این مورد که با تلاشهای شبانه روزی انجام شده، بیشتر از ۴ سال است گزارشی از انتقال محلی مالاریا در کشور نداشته ایم، تصریح کرد: دریافت گواهی حذف مالاریا دستاورد بسیار بزرگی برای حوزه سلامت و مردم بوده و برنامه ریزی های لازم برای دستیابی به آن در افق ۱۴۰۴ انجام شده است.
رئیس اداره مراقبت از بیماری های منتقله به وسیله ناقلین وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اهمیت هم افزایی توان تمام ارگان های مرتبط برای دستیابی به هدف حذف مالاریا، نقش پزشکان شاغل در مراکز دولتی و خصوصی را در رسیدن به این مهم بسیار با اهمیت دانست و اظهار نمود: پزشکان باید در برخورد با بیماران تب دار، ضمن بررسی وضعیت و سابقه مسافرت بیمار، مبتلا شدن به مالاریا را در نظر گرفته و در صورت نیاز اقدامات لازم به منظور تشخیص و درمان بموقع انجام دهند.
رئیسی ضمن اشاره به این که هدف از اجرای برنامه های مالاریا، نگهداشت شرایط قطع انتقال محلی و پیشگیری از بازگشت مالاریا به سراسر کشور است، تصریح کرد: با عنایت به قرارگیری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راه ترانزیتی و مسافری کشور، اقدامات این دانشگاه نقش حیاتی در کنترل مالاریا داشته و سدی محکم در مقابل ورود مالاریا به نیمه شمالی کشور است.
در این کارگاه سه روزه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، کارشناسان برنامه مالاریا ۲۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور حضور داشتند.
منبع:

1402/06/09
13:28:11
5.0 / 5
277
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی