در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مدیریت هزینه های سلامت به معنای محدودیت خدمات نیست

مدیریت هزینه های سلامت به معنای محدودیت خدمات نیست

دكتر ایزی: معاون سازمان بیمه سلامت با اشاره به مصرف ۲۰درصدی بودجه سلامت در حوزه دارو، اظهار داشت: مدیریت هزینه های سلامت الزاما به معنای كوچك كردن بسته های خدمات سلامت نیست.آناهیتا كشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: هنگامی كه صحبت از مدیریت هزینه های سلامت می گردد الزاما مبحث محدودیت مصرف و یا كوچك كردن بسته های خدمات سلامت نیست.
وی اضافه كرد: ما به دو صورت می توانیم هزینه های سلامت را مدیریت نماییم. اول، تقاضای خدمات و دیگری عرضه خدمات است.
معاون بیمه سلامت اظهار نمود: مبحث تقاضای خدمات به خود مردم و بیمه شدگان برمی گردد كه باید با فرهنگ سازی و راهنمایی، تشخیص دهند كه در چه زمانی و در چه مكانی می توانند بهترین و با كیفیت ترین خدمات را دریافت كنند و از تقاضاهای غیرضروری پرهیز كنند تا بتوانیم در زمینه تقاضای غیرضروری از هدر رفتن هزینه ها جلوگیری نماییم.
كشاورزی ادامه داد: در زمینه عرضه خدمات هم باید از تقاضاهای القایی و خدمات غیر ضرور جلوگیری نماییم. خیلی از راهكارهایی كه در كشور های توسعه یافته اجرایی شده هم اكنون در كشور ما هم در دست بررسی قرار دارد.
وی خاطرنشان كرد: اجرای راهنماهای بالینی، سیاست های بالینی، تغییر نظام پرداخت، نظارت بر عملكرد عرضه دهندگان خدمات تشخیصی درمانی در حوزه های مختلف و كنترل دقیق عرضه خدمات با كیفیت به بیمه شدگان از برنامه های اصلی ما به حساب می آید.
عضو آكادمی اقتصاد سلامت اظهار نمود: دارو بالا ترین هزینه های حوزه سلامات را به خود اختصاص می دهد. بنابراین در این زمینه برای سیاستگذاری های جدید ورود كرده ایم.
كشاورزی اذعان كرد: حدود ۲۰تا۲۵درصد از بودجه سلامت صرف دارو می گردد. با روش ها و سیاست های مدیریت هزینه در این حوزه و پروتكل هایی كه با همكاری انجمن های علمی، دانشگاه ها و اصناف مربوطه تهیه و تدوین می شود، تلاش ما این است كه مدیریت بهینه ای در این حوزه تولید نماییم.
وی اضافه كرد: در سایر حوزه ها مانند خدمات تشخیصی درمانی گران قیمت هم در حال طراحی و تدوین پروتكل ها با مشاركت دست اندركاران مربوطه هستیم تا بتوانیم منابع حوزه سلامت را به بهترین نحو مدیریت نماییم.

1396/10/17
15:42:43
5.0 / 5
4826
تگهای خبر: خدمات , دارو , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی