شاخص پوسیدگی دندان در كشور افزایش یافته است

شاخص پوسیدگی دندان در كشور افزایش یافته است

دكتر ایزی: تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره انجمن دندانپزشكان عمومی ایران اظهار داشت: در سال 91 شاخص MFT حدود 5. 3 بود كه به 5. 8 رسیده و این روند نشان دهنده لزوم توجه بیشتر به حوزه سلامت دهان و دندان به خصوص پوسیدگی دندان است.


DMFTمهمترین شاخص پوسیدگی دندان است؛ D ابتدای كلمه DECAY به معنای پوسیده، M ابتدای كلمه MISSING به معنای افتاده یا كشیده شده، F ابتدای كلمه FILLING به معنای پر شده و T ابتدای كلمه TEETH به معنای دندان ها است.
DMFT به واقع شاخص تعداد دندان های پوسیده، كشیده شده و پر شده را نشان داده است. هر چه میزان این شاخص كمتر باشد، بهتر است و هر چه میزان آن بالاتر باشد نشانه مشكلات بیشتر در مورد دهان و دندان است.
دكتر باقر شهنی زاده روز سه شنبه در حاشیه دوازدهمین كنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشكان عمومی ایران و در گفتگو باخبرنگار علمی ایرنا، بر ضرورت توجه جدی به بهداشت دهان و دندان تصریح كرد و اظهار داشت: به نظر می رسد در كشور، آمار پوسیدگی دندان از امار مربوط به پركردن و كشیدن دندان بیشتر شده است.
شهنی زاده اضافه كرد: در افراد بزرگسال ایرانی 2 دندان پوسیده، 2 دندان پرشده و 2 دندان از دست داده وجود دارد كه این آمار نشان دهنده تقلیل در بعضی زمینه ها و رشد در بعضی دیگر از زمینه ها می باشد.
رییس هیات مدیره انجمن دندانپزشكان عمومی ایران ادامه داد كه رفع مشكلات سلامت دهان و دندان همچون پوسیدگی و كشیدن دندان احتیاج به عزم ملی دارد و باید از توان همه بخش ها همچون نهادهای مردمی استفاده برد.
وی اظهار نمود كه در طول 20 سال قبل طرح های مختلفی در این زمینه اجرا شده كه نتوانسته به راه حل اصلی برسد و این معضل را برطرف كند.

** در طرح تحول سلامت، دندان ها با پوسیدگی بالا در اولویت قرار گیرند
شهنی زاده ادامه داد كه لازم است در طرح تحول سلامت، بیمارانی كه ضریب بالای پوسیدگی دندان بالا دارند، در اولویت قرار گیرند تا مردم از این معضل رهایی پیدا كنند.
وی، فقر تغذیه و بهداشت و تامین هزینه های درمانی را از چالش های اصلی درمان دندان اعلام نمود و اظهار داشت: هرچند هزینه های درمانی در كشور ما نسبت به خیلی از كشورها پایین تر است اما مردم از لحاظ قدرت اقتصادی توانایی پوشش خدمات این حوزه را ندارند.
شهنی زاده با اشاره به این كه مردم بخش اعظمی از هزینه های دندانپزشكی را از جیب خود پرداخت می كنند، ابراز امیدواری كرد كه بیمه ها فعال تر وارد این عرصه شود تا مردم از خدمات مطلوب تری بهره مند شوند.
رییس هیات مدیره انجمن دندانپزشكان عمومی ایران به تعداد دندانپزشكان در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: حدود 30 هزار دندانپزشك اعم از عمومی و متخصص در جای جای كشور مشغول عرضه خدمت به مردم هستند كه از این تعداد بین 23 تا 25 هزار نفر دندان پزشك عمومی هستند كه 90 درصد آنها فعال می باشند.
دوازدهمین كنگره علمی سالیانه انجمن پزشكان عمومی ایران از امروز ( 19 دی ماه) با حضور جمعی از دندانپزشكان در سالن همایش هلای برج میلاد شروع به كار كرد و تا 22 دی ماه به كار خود ادامه می دهد.
رفع مشكلات تراش در پروتز ثابت، داروها و اصل استفاده از آنتی بیوتیك ها در دندانپزشكی و ترمیم كامپوزیت های دندان های خلفی همچون موضوعاتی است كه در این كنگره علمی سالیانه عرضه خواهد شد.
علمی ** 1201 **
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور* انتشار: محتشمی پور


1396/10/19
23:20:26
5.0 / 5
4812
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی