جمع آوری 90 درصد اطلاعات ژنتیكی ایرانی ها

جمع آوری 90 درصد اطلاعات ژنتیكی ایرانی ها

دكتر ایزی: تهران-ایرنا-رئیس پژوهشكده غدد درون ریز ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: بیش از 90 درصد اطلاعات ژنتیكی ایرانی ها طی 20 سال قبل جمع آوری شده است.


دكتر فریدون عزیزی روز شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از ژنوم مرجع ایرانی ها (ژمیران) در پژوهشگاه علوم و غدد درون ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری كرد كه با تامین اعتبارات لازم و تجهیزات مدرن مورد نیاز در 2 تا 3 سال آینده این اطلاعات در حوزه بالینی هم بكار گرفته شود.
وی با طرح این سوال كه چرا ژنوم مرجع ایرانی شناسایی شده است، اظهار داشت: حدود 16 تا 20 درصد اطلاعات ژنتیكی در جوامع مختلف یكسان است و بیش از 80 درصد اطلاعات ژنتیكی متفاوت می باشد كه بنابراین ما باید ژنوم ایرانی را شناسایی نماییم.
عزیزی ادامه داد كه اطلاعات 15 هزار نفر از افراد 3 تا 80 ساله كه در مطالعه قند و لیپید تهران حضور داشتند جمع آوری شده تا بتوانیم نقشه ژنوم مرجع ایرانی ها را به دست آوریم.
وی به توانمندی تجزیه و تحلیل اطلاعات داده های عظیم در این حوزه اشاره اشاره نمود و اظهار داشت: توانمندی آنالیز این مورد را در ایران نداشتیم كه دانشمندان و محققان ما بتدریج در این زمینه به پیشرفت های خوبی دست یافته اند و می توانند میلیون ها اطلاعات ژنتیكی هر فرد را تجزینه و تحلیل كنند.
عزیزی به انجام مطالعه قند و لپید تهران اشاره نمود و اظهار داشت: اطلاعات 15 هزار نفر در موضوعات مختلف همچون تغذیه، فشارخون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و فعالیت های بدنی در قالب این طرح در حدود 20 سال در حال انجام می باشد.
رئیس پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: علاوه بر گزارش بیماری های مبتلا در ایران افراد، نتایج آن هم مورد بررسی قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه اعتبارات كافی در اختیار مراكز پژوهشی قرار نمی گیرد، اظهار داشت: حدود نیم درصد درآمد ناخالص ملی در اختیار مراكز تحقیقاتی قرار می گیرد كه این میزان باید افزایش یابد.
اولین نسخه ژنوم مرجع ایرانی ها (ژمیران) امروز شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از مسئولان و محققان در پژوهشكده علوم غدد درون ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی رونمایی گردید.
علمی ** 1201 **1440
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور** انتشار: گلشن


1396/10/23
23:05:32
5.0 / 5
4797
تگهای خبر: بیماری , پزشك , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی