استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی خبر داد:

كاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در ایران

كاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در ایران

دكتر ایزی: تهران- استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به كاهش موارد مرگ و میر بر اثر سرطان سینه در ایران، اظهار داشت: در 20 سال گذشته، موارد فوتی بر اثر این بیماری در كشور حدود 20 درصد كاهش یافته است.


دكتر حمیدرضا میرزایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: البته در این مدت، كاهش مرگ و میر در اغلب كشورهای دنیا رخ داده اما در ایران چشمگیرتر بوده و سبب افزایش متوسط عمر بیماران شده است.
وی ادامه داد: مرگ و میر ناشی از این بیماری در ایران حدودا به اندازه كشورهای دیگر دنیا شده است و به نظر می رسد بین 10 تا 15 درصد بیماران بر اثر این بیماری جان خویش را از دست می دهند.
میرزایی همینطور بر ضرورت پیشگیری از این بیماری تصریح كرد و اظهار داشت: در صورتی كه بیماری در مراحل اولیه شناسایی شود و بیمار به پزشك رجوع كند، 90 تا 95 درصد، بیماری ریشه كن خواهد شد.
وی ادامه داد: چاق نشدن، استفاده نكردن از دخانیات و مشروبات الكلی و فعالیت مناسب بدنی و به خصوص تغذیه مناسب تا حدی زیادی می تواند از بروز سرطان سینه جلوگیری می كند.
متخصص رادیوتراپی و انكولوژی، عوامل مبتلا شدن به این بیماری را به دو دسته ژنتیكی و محیطی تقسیم كرد و اظهار داشت: به نظر می رسد نقش عوامل محیطی در مبتلا شدن به این بیماری از عوامل ژنتیكی بیشتر باشد.
وی، آلودگی های هوایی، غذایی و محیطی، استرس، عوامل هورمونی، نداشتن فعالیت فیزیكی مناسب و چاقی را از عوامل خطر مبتلا شدن به این بیماری اعلام نمود و اظهار داشت: به نظر می رسد نداشتن فعالیت فیزیكی و چاقی از مهمترین عوامل مبتلا شدن به سرطان سینه هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد: جامعه ما به سمت چاقی پیش می رود كه این مورد می تواند برای افراد مشكلات عدیده ای همچون افزایش بروز سرطان سینه را به دنبال داشته باشد.
میرزایی همینطور بر ضرورت پیروی از تغذیه سالم و كاهش مصرف چربی ها در جامعه تصریح كرد و اظهار داشت: مصرف بعضی از چربی ها باید از غذاهای روزانه حذف شود و به جای آن میوه و سبزی بیشتری مصرف نماییم تا خطر مبتلا شدن به این بیماری را كاهش دهیم.
علمی ** 1201 **
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور* انتشار: محتشمی پور


1396/12/01
16:29:15
5.0 / 5
4752
تگهای خبر: بیماری , پزشك , سرطان , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی