پیاده روی ورزش نیست

پیاده روی ورزش نیست

به گزارش دكتر ایزی عضو هیات مدیره انجمن اورولوژی ایران با اشاره به اینكه پیاده روی را نباید به حساب ورزش گذاشت، اظهار داشت: ورزش به این مفهوم است كه حداقل با 3 روز درهفته و به مدت 20 دقیقه تحرك منجر به افزایش 20 تا 30 درصدی ضربان قلب شود.


حفظ و ارتقای تندرستی مردان بعنوان یكی از پایه های سلامت جامعه مقوله ای مهم است كه همه ساله در هفته سلامت مردان (یكم تا هفتم اسفندماه) به آن توجه بیشتری می گردد و امسال هم با انتخاب شعار ' ورزش كلید طلایی سلامت مردان است' بر نقش تحرك بدنی در این زمینه تاكید گردیده است.
تمركز امسال هفته سلامت مردان روی ورزش و تحرك بدنی، این هدف را دنبال می كند كه زمینه گرایش بیشتر مردان به فعالیت های فیزیكی را فراهم نموده و توجه به این مورد مهم را در میان این بخش از جامعه نهادینه كند.
دكترفرزین سلیمان زاده روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگارعلمی ایرنا با اشاره به اینكه خیلی ازافراد بعنوان ورزش حدفاصل خانه تا اداره را پیاده می روند، اظهار داشت: اگر این كار شبیه قدم زدن عادی باشد و افزایش واضحی در تعداد ضربان قلب و حراراتی در پوست تولید نكند خیلی خاصیت ورزش را ندارد.
وی به خطراتی كه كلیه ها را تهدید می كند اشاره نمود و اظهار داشت: بیماری های فشار خون و دیایت، سلامت كلیه ها را تهدید می كند. در صورت عدم كنترل مناسب آنها بر روی عملكرد كلیه ها تاثیر می گذارد و مهمترین عوامل نارسایی كلیه ها هستند در جامعه ایرانی هستند.
سلیمان زاده به نقش ورزش بر روی هر دو بیماری از نظر كنترل بیماری اشاره نمود و اظهار داشت: هرچند ورزش تاثیر چشمگیری در كنترل مناسب قند خون و در بهبود وضعیت گردش خون دارد اما اقدامات دیگری برای كنترل دیابت لازم است كه رعایت رژیم غذایی و مصرف منظم داروها همچون آنهاست.
وی اظهار داشت: مردم را باید تشویق به ورزش كرد و در هر فضایی كه به دست می آورند، چه به صورت گروهی و چه به صورت انفرادی حتما ورزش را جدی بگیرند.

*** ورزش كلید طلایی درمان سنگ كلیه
رئیس انجمن اورولوژی ایران هم به نقش موثر تحرك بدنی در كاهش سنگ سازی كلیه اشاره نمود و اظهار داشت: 10 تا 15 دقیقه ورزش در روز می تواند از بروز سنگ كلیه جلوگیری كند.
دكتر عباس بصیری به مردم سفارش كرد كه ورزش را فراموش نكنند و اضافه كرد: حداقل 10 تا 15 دقیقه ورزش در روز برای جلوگیری از سنگ كلیه بعنوان بیماری شایع در كشور، بسیار مفید و موثر است.
وی با اشاره به اینكه كسی كه ورزش می كند كمتر دچار سنگ كلیه می شود، اظهار نمود: علاوه بر اینكه كمتر مبتلا به سنگ كلیه می شود، دفع سنگ كلیه آنان هم بهتر و راحت تر است.
این پزشك متخصص ادامه داد كه این كار خیلی برای گردش خون كلیوی، زدودن سموم از بدن و دفع سنگ های ادراری بسیار موثر است و به مردم سفارش می گردد برای حفظ سلامتی ورزش را جدی بگیرند.

** كلیه افراد دارای شغل ثابت 2 برابر سنگ سازتر است
وی به رابطه معكوس بین فعالیت فیزیكی و مبتلا شدن به سنگ های دستگاه ادراری اشاره نمود و اظهار داشت: مطالعات انجام شده در ایران و هم در خارج از كشور نشان داده سنگ سازی كلیه های كسانی كه شغل های ثابت یا نشسته دارند و معمولا این افراد فعالیت فیزیكی ندارد نسبت به كسانی كه فعالیت فیزیكی بیشتری دارند یا ورزش می كنند، نزدیك به 2 برابر است.
بصیری بیان كرد: فعالیت فیزیكی در حوزه دستگاه ادراری، بیشترین تاثیرش را بر سنگ های ادراری دارد. آمارها نشان داده است كسانی كه شغل های ثابت دارند و بیشتر نشسته كار می كنند، بیشتر مبتلا به سنگ كلیه می شوند. كسانی كه فعالیت فیزیكی بیشتری دارند به خصوص در فضاهای باز احتمال مبتلا شدن به سنگ كلیه كمتر است.
وی ادامه داد كه مردم هرچه ورزش بیشتر كنند مبتلا شدن به سنگ كلیه در آنان كمتر است. كسانی كه فعالیت فیزیكی دارند، معمولا تحرك سیستم ادراری بیشتر داشته و تغذیه آنها بهترتر انجام می گردد.
بصیری اضافه كرد: این افراد محیط اسیدوز داخل بدنشان كمتر بوده و رسوب كلسیم و دفع نمك در ادرار كمتری دارند و این افراد در نتیجه سنگ كلیه كمتری می سازند.
وی افزد: كسی كه ورزش می كند شرایط روحی و روانی بهتری دارد و متابولیسم بدنشان بهتر است و دفع سموم از مسیر كلیه ها و مجاری ادارای راحت تر انجام می گردد و در نتیجه آنان سلامتی بیشتری دارند.
رئیس انجمن اورولوژی ایران، شیوع سنگ های ادارای در كشور را بین 5 تا 8 درصد اعلام نمود و اظهار داشت: این بیماری در مناطق غربی و شمال غربی و شمال بروز سنگ كلیه در ایران بیشتر است.
وی بیان كرد: اگر شیوع سنگ كلیه در ایران را بین 5 تا 8 درصد در نظر بگیریم حدود 4.5 میلیون جمعیت ایران یا مبتلا یه سنگ كلیه هستند یا سنگ را در سابقه شان دارند.


 

1396/12/07
15:58:39
5.0 / 5
5282
تگهای خبر: بیماری , سلامت , علم , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی