تاثیر داروی آلزایمر بر درمان حفره دندان

تاثیر داروی آلزایمر بر درمان حفره دندان

به گزارش دكتر ایزی محققان دریافتند داروی Tideglusib كه در اصل برای درمان بیماری آلزایمر تولید شده است، رشد طبیعی دندان را تحریك كرده و امكان ترمیم آن را به صورت طبیعی فراهم می كند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این دارو با تحریك سلول های بنیادی موجود در پالپ كه منبع اصلی عاج دندان محسوب می گردد، باعث ترمیم دندان ها می گردد. عاج دندان ماده ای متشكل از تركیبات معدنی است كه در لایه زیرین مینای دندان قرار دارد.
دندان ها در شرایط خاصی قادرند بدون نیاز به كمك خارجی عاج دندان را تولید كنند. در واقع برای تولید عاج لازم است پالپ در معرض عفونت (مانند پوسیدگی) یا صدمه قرار گیرد. البته در این حالت هم تنها لایه نازكی از عاج دندان تولید می گردد كه برای ترمیم كامل دندان كافی نیست. اما داروی Tideglusib با غیرفعال كردن آنزیم GSK-3 كه مانع تشكیل عاج می شود، امكان ترمیم كامل دندان را به صورت طبیعی فراهم می كند.
محققان برای آزمایش عملكرد این دارو تكه ای اسفنج زیست تخریب پذیر را به Tideglusib آغشته كرده و درون حفره دندان موش قرار دادند. بعد از شش هفته دندان موش به صورت كامل ترمیم شد. با عنایت به این كه دارویTideglusib پیش از این آزمایشات كلینیكی را بعنوان یك داروی ضد آلزایمر سپری كرده است، در مرحله بعدی مقرر است عملكرد این دارو بعنوان یك شیوه ترمیم طبیعی دندان روی انسان ها آزمایش شود.
 

1396/12/12
15:41:55
5.0 / 5
5174
تگهای خبر: دارو , درمان , علم , آلزایمر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی