تاثیر مثبت كرم های انگل بر سیستم ایمنی بدن

تاثیر مثبت كرم های انگل بر سیستم ایمنی بدن

دكتر ایزی: تهران- محققان دانشگاه هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست در مطالعه ای دریافتند كه انواع خاصی از كرم های انگل باعث كاهش چاقی و تنظیم سیستم ایمنی بدن در مدلهای جانوری می گردد.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، كرم های انگل در طول هزاران سال روش هایی را برای زندگی در بدن انسان یافته اند كه امكان ادامه حیات را بدون تحریك سیستم ایمنی بدن برای آنها فراهم می كند؛ اكنون محققان دریافتند این كرم ها توانایی تنظیم سیستم ایمنی بدن میزبان را با استفاده از تولید مولكول های خاصی كه دارای خصوصیت ضد التهابی هستند، به دست آورده اند.
از آنجا كه چاقی با التهاب سطح پایین در بافت های چربی ارتباط دارد، محققان تلاش كردند تا ارتباط كرم های انگلی را با چاقی كشف كنند. در این تحقیقات نوعی از كرم های انگل موسوم به Heligmosomoides polygyrus كه در بدن جوندگان یافت می شود، مورد استفاده قرار گرفت.
در یك دوره دو ماهه دو گروه از موش ها پیش از آلوده شدن به این انگل با استفاده از دو رژیم غذایی پرچربی و كنترل شده تغذیه شدند. نتیجه این كار كاملا روشن بود اما بعد از آلوده شدن موش ها به این انگل، میزان افزایش وزن گروهی كه با رژیم پرچرب تغذیه می شدند، به سرعت كاهش پیدا كرد و به میزان افزایش وزن موش هایی رسید كه رژیم غذایی كنترل شده داشتند.
محققان با بررسی دلایل این پدیده متوجه شدند فعالیت انگلی باعث تغییر مشخصات ژنتیكی موش ها شده و تعدادی از ژن های كلیدی موثر در سوخت و ساز دستخوش تغییر شدند. همینطور تعداد سلول های ضدالتهاب سیستم ایمنی این موش ها در مقایسه با موش های فاقد آلودگی، بیشتر بود.
سپس محققان سلول های ایمنی موش های آلوده را به موش های سالمی كه با رژیم غذایی چرب تغذیه می شدند، منتقل كردند و مشخص شد این انتقال سلول ها باعث كاهش چشمگیر چاقی ناشی از رژیم غذایی می گردد. محققان با مشاهده این پدیده به این جمع بندی رسیدند كه مكانیزم تنظیم سیستم ایمنی در اثر فعالیت انگلی، قابل انتقال است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1834


1397/01/07
13:59:25
5.0 / 5
4570
تگهای خبر: علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی