هورمون بومی رشد انسانی در راه بازار دارویی كشور

هورمون بومی رشد انسانی در راه بازار دارویی كشور

دكتر ایزی: تهران- چرخه تولید هورمون رشد انسانی با پایه ژنتیك ایرانی و با مصرف برای كودكان دچار كوتاه قدی، از حدود دودهه پیش در ایران كلید خورد و به قول دست اندركاران این حوزه، امسال بعد از طی یك وقفه چند ساله بار دیگر شروع شد و مقرر است وارد بازار مصرف می گردد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایرنا، تولید هورمون رشد انسانی حدود 20 سال در ایران قدمت دارد و از حدود 18سال پیش (سال 1377) بعنوان یك پروژه ملی مطرح و وارد چرخه آماده سازی برای تولید شد.
تا پیش از این كشور در زمینه داروی هورمون رشد كاملا متكی به خارج بود اما آغاز این پروژه در زمینه بایوتكنولوژی گامی بود تا كشور در این زمینه از خارج بی نیاز شود.
تولید این گونه تولید هورمون رشد انسانی كه به قول كارشناسان سالانه مبلغ 80 میلیارد تومان صرفه جویی ارزی به همراه دارد (این مبلغ پیش از این بابت واردات هورمون رشد هزینه می شد)، می تواند كشور را در زمینه رسیدن به استقلال دارویی كه همچون چشم اندازهای مطرح شده است، یاری رساند.
این پروژه كه همزمان برای آبزیان، طیور و انسان وارد فاز اجرایی شده بود، با افت و خیزهایی همراه شد؛ بخش مربوط به آبزیان و طیور به موقع به اتمام رسید و وارد چرخه تولید شد اما فاز انسانی آن كه خردادماه سال 1393 برای نخستین بار وارد خط تولید شده بود، چهار ماه بعد به دلایلی متوقف گردید.
اكنون اما فاز انسانی پروژه ملی تولید هورمون انسانی بعد از یك توقف سه ساله، با رویكرد بومی سازی بر مبنای ژنتیك ایرانی و به منظور اثربخشی بیشتر بار دیگر وارد چرخه تولید شده است و به قول دست اندركاران این پروژه بزودی تولید و به بازار عرضه می گردد.
تولید هورمون رشد كه برای درمان كم رشدی كودكان كاربرد دارد تابحال فقط در انحصار چهار كشور آمریكا، دانمارك، كره جنوبی و انگلیس بود اما از این پس ایران رسما بعنوان پنجمین كشور در دنیا وارد این حوزه می گردد.
دكتر سیدفرشاد حسینی شیرازی رئیس مركز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: تمام مراحل تولید هورمون رشد انسانی یك بار در گذشته در ایران به اتمام رسیده بود اما از زمانی كه این پروژه كلید خورد تا زمانی كه به نتیجه برسد، فرمولاسیون هورمون رشد برای عرضه به بازار تغییر نمود و كار متوقف شد؛ فرمولاسیون جدید هم اكنون در حال طی فاز نهایی و در مرحله عبور از تولید آزمایشگاهی به تولید انبوه است تا بزودی این هورمون وارد بازار شود.
وی با اشاره به اینكه درحال حاضر هورمون رشد با فرمول وارداتی در كشور تولید می شود، اظهار نمود: هورمون رشدی كه اكنون در داخل كشور تولید می شود، از پایه نیست یعنی فرمول آن را اینجا نمی سازیم بلكه چندین كارخانه در ایران هستند كه ماده اولیه را از خارج وارد می كنند و در داخل فرموله می كنند و به بازار عرضه می كنند.
حسینی شیرازی اضافه كرد: علاوه بر این هورمون رشد وارداتی از كشورهای دیگر هم در كشور ما وجود دارد و این دو نوع داروی تولیدی و وارداتی درحال حاضر در كشور در دسترس است اما هورمون رشد مورد بحث، هورمون رشدی است كه از ابتدا مولكول اصلی آن به روش بیوتكنولوژی در سلول ها در ایران تولید می گردد.
وی توضیح داد: در واقع بومی سازی این دارو در كشور به این معنا است كه بتوانیم این هورمون رشد را در داخل یك میكروب یا سلول تولید نماییم و سپس خالص سازی و فرموله كرده و به بازار عرضه نماییم.
رئیس مركز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: پیش بینی مسئولان این حوزه این است كه به احتمال زیاد این دارو در سال 1397 وارد بازار می گردد.

** موارد مصرف هورمون رشد انسانی
حسینی شیرازی مصرف هورمون رشد انسانی را برای كودكان دانست و اظهار داشت: وجود به اندازه كافی هورمون رشد در سنین رشد كودكان بسیار بااهمیت است و كمبود آن سبب كوتاه قدی و رشد ناكافی عضلات می گردد ازاین رو یكی از موارد استفاده از داروی هورمون رشد، برای كودكان است.
وی درمورد زمان مناسب مصرف این دارو در كودكان اظهار نمود: زمان مصرف این دارو برای كودكان پیش از سن بلوغ است
حسینی شیرازی در مورد مصرف این دارو در بزرگسالان هم اظهار داشت: گاهی در بزرگسالی افراد دچار مشكل تحلیل عضلانی می شوند كه مصرف هورمون رشد در این موارد هم می تواند كمك كننده باشد؛ اما هورمون رشد انسانی مصارف نابجایی هم دارد.

** سوءمصرف هورمون رشد توسط برخی ورزشكاران و عوارض آن
رئیس مركز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار نمود: سوءمصرف این دارو معمولا توسط برخی بدن سازان و ورزشكاران صورت می گیرد؛ آنها این دارو را تزریق می كنند به جهت اینكه عضلاتشان رشد بیشتری داشته باشد اما این استفاده نابجا عوارض زیادی حتی خطر مرگ را برای آنها به دنبال دارد.
حسینی شیرازی اضافه كرد: بخش های مختلف بدن انسان باید در توازن با هم رشد كند؛ همانطور كه عضله رشد می كند، قلب هم باید قوی تر شود تا بتواند آن عضله را تغذیه كند، كلیه و كبد هم باید قوی تر شوند تا بتوانند بدن را پاكسازی كنند.
وی با اشاره به اینكه در سنین پیش از بلوغ تمام سیستم ها و اندام های بدن با هم رشد می كنند، اظهار داشت: وقتی كه ورزشكاران از داروهایی استفاده می نمایند كه فقط یك اندام خاص آنها رشد می كند، بقیه اندام ها نمی توانند خویش را با آن اندام بزرگ شده هماهنگ كنند؛ ازاین رو این افراد به انواع بیماری ها مانند بیماری های كبدی، قلبی، تنگی نفس و مرگ های ناگهانی دچار می شوند.
حسینی شیرازی اظهار نمود: اگر عضله ای در حال رشد است باید رباط آن هم باید رشد كند و استخوان آن ناحیه هم باید قوی تر شود. اما اگر عضله را بسیار قوی نماییم ولی استخوان ضعیف باشد، استخوان می شكند و یا عضله قوی باشد اما مفاصل قوی نباشند مفاصل به مرور از بین می روند.
وی اظهار داشت: هورمون های رشدی كه افراد برای بدن سازی مصرف می كنند، به علت اینكه سن رشد آنها به اتمام رسیده است، نمی تواند روی همه اندام ها موثر باشد و تنها عضلات رشد می كنند تا ظاهر زیباتری داشته باشند اما الزاما قلب به همان اندازه قوی نمی گردد و بنابراین گاه این افراد با كمبود خونرسانی مواجه شده كه خطر مرگ را برای آنها به دنبال دارد.
حسینی شیرازی خاطرنشان كرد: اما در كودكان پیش از سن بلوغ همه اندام های بدن درحال رشد هستند و آمادگی رشد دارند؛ ازاین رو هر تحریك رشد به هر صورتی كه انجام گیرد (مصرف هورمون رشد، تغذیه مناسب، ورزش)، بقیه اندام ها هم تحریك می شوند و مانند بازی دومینو تمام اندام ها متناسب با هم رشد می كنند.
علمی**1834*2017


1397/01/17
14:11:02
5.0 / 5
4388
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی