پیشگیری از عود سرطان سینه با مصرف داروهای رایج ضد التهاب

پیشگیری از عود سرطان سینه با مصرف داروهای رایج ضد التهاب

دكتر ایزی: تهران- نتیجه یك مطالعه جدید نشان داده است كه مصرف داروهای رایج ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) از عود تومورهای سرطان سینه پیشگیری می كند.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، خیلی از بیماران مبتلا به سرطان - بخصوص سرطان سینه - بعد از جراحی برداشت تومورهای سرطانی با عود (بازگشت دوباره) تومور مواجه می شوند.
علت این مورد مشخص نمی باشد اما تحقیقات جدید نشان می دهند كه داروهای رایج كاهش درد و التهاب می توانند از بروز این اتفاق پیشگیری كنند.
از سوی دیگر در خیلی از موارد مبتلا شدن به سرطان بخصوص در مورد سرطان سینه، انجام جراحی برای حذف تومورهای اولیه اغلب لزوم دارد. اما عود سرطان پس از عمل جراحی هم یك اتفاق نامعمول نیست.
همچنین بعضی از افراد كه تحت عمل قرار می گیرند با افزایش خطر عود زودهنگام سرطان روبرو می شوند كه دلایل دقیق این مورد مشخص نمی باشد.
محققان موسسه تحقیقاتی بیومدیكال وایتهد در كمبریج واقع در انگلیس در مطالعه ای جدید به بعضی از دلایل این مورد پی برده اند و نحوه پیشگیری از موارد عود اولیه این بیماری را مورد بررسی قرار داده اند.
محققان در مقاله خود نوشتند كه در این مطالعه به یك توضیح جزئی در این زمینه دست پیدا كردند و آن این است كه حدود یك سوم از بیماران مبتلا به سرطان موضعی سینه، سلول های سرطانی در زمان تشخیص اولیه از پیش به محل های دور از لحاظ آناتومی انتشار یافته اند.
اما این سلول های تومور تا زمان جراحی در وضعیت معلق باقی می مانند و پتانسیل مضر آنها توسط واكنش ایمنی بدن مسدود می گردد.
با این وجود محققان اظهار داشتند كه در گروهی از بیماران، كسر كوچكی از این سلول های سرطانی تكثیر می شوند، متاستازهای خطرناكی را گسترش داده و تومورهای ثانویه تولید می كنند.
اما نتایج این مطالعه جدید نشان داده است كه با مصرف داروهای رایج ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) می توان از بروز این متاستازهای خطرناك پیشگیری كرد.
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) از پركاربردترین داروهای پزشكی هستند. این داروها سبب مهار سیكلواكسیژناز ( از مهمترین آنزیم های ساختاری در تولید میانجی های التهابی بدن) می شوند و سه خاصیت مهم كاهش التهاب، ضددرد و تب بُر دارند. این گروه از داروها در دوزهای بالا اثرات ضدالتهابی دارند.
NSAIDها از این رو منحصر به فرد هستند كه غیر مخدرند و اعتیاد تولید نمی كنند. ناپروكسن، آسپیرین و ایبوپروفن از جملهٔ این داروها به حساب می آید.
به نظر می رسد كه این داروها خطر عود سرطان را پس از جراحی كم می كنند.
این مطالعه نخستین مدرك علت و معلولی را در خصوص این كه جراحی این نوع عود سیستماتیك را به دنبال دارد، عرضه می دهد. جراحی برای درمان خیلی از تومورها بخصوص سرطان سینه ضروری می باشد هر چند مانند هر درمانی عوارض جانبی به دنبال دارد.
نتایج این مطالعه در مجله Science Translational Medicine انتشار یافته است.
علمی**2038**2017


1397/01/27
16:09:15
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: جراحی , دارو , درمان , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی