استقرار كامل طرح استحقاق سنجی در ۶ ماه اول سال، حذف دفترچه ها

استقرار كامل طرح استحقاق سنجی در ۶ ماه اول سال، حذف دفترچه ها

دكتر ایزی: مدیر عامل سازمان بیمه سلامت از استقرار كامل طرح استحقاق سنجی در ۶ ماهه اول امسال اطلاع داد و اظهار داشت: همینطور طی این مدت حذف دفترچه ها در مراكز دولتی انجام می گردد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر طاهر موهبتی در نشست خبری روز چهارشنبه به استقرار سازمان الكترونیك اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای پیگیری های به عمل آمده هم اكنون در ۱۲۸ بیمارستان حذف دفترچه انجام شده است.وی گفت؛ در ۶ ماهه اول سال ۹۷ تمامی تلاش ما این است كه دفترچه از تمامی بیمارستانهای دولتی حذف شود و تمامی خدمات درمانی در مراكز بر مبنای عرضه كد ملی صورت گیرد.وی اظهار داشت: اول طرح استحقاق سنجی كه مصوبه هیات دولت می باشد انجام شده و با اجرای آن هم پوشانی به صورت كامل رفع خواهد شد.وی با اشاره به اینكه هم پوشانی از دو محل رفع می شود، اضافه كرد: یكی در زمان تمدید دفترچه است به صورتی كه ۹۰ تا ۹۵ درصد جمعیت تحت پوشش ما برای تمدید دفترچه رجوع می كنند كه از این طریق می توانیم متوجه همپوشانی ها شویم و زمان دوم هم به دریافت عرضه خدمات مربوط می گردد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: طرح استحقاق سنجی در شش ماهه اول امسال كامل می گردد كه بر مبنای آن همپوشانی ها هم قابل حذف هستند.
موهبتی به ایجاد پایگاه جمعیت درمان بیمه شدگان اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای هماهنگی هایی كه با دستگاه های مختلف انجام شده و همینطور كارگروه تشكیل شده در شش ماهه اول امسال با استقرار زیرساخت ها، اطلاعات به صورت كامل بارگذاری می گردد.
وی خاطرنشان كرد: با سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و همینطور تامین اجتماعی و كمیته امداد صحبت های لازم انجام شده و تشكیل پایگاه جمعیتی می تواند اقداماتی مانند همپوشانی ها را از بین ببرد.
موهبتی در مورد تعرفه پزشكان هم تصریح كرد: پیشنهاد وزارت بهداشت برای افزایش تعرفه ها همانند تورم، رشد ۱۰ درصدی بود كه سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد ۵ درصدی افزایش تعرفه ها را داد كه این مورد امروز در هیات دولت تصمیم گیری خواهد شد كه امیدواریم با تدبیر دولت، بهترین تصمیم گرفته شود.
وی با اشاره به اینكه یكی از اشكالات بیمه سلامت در ۲۰ سال قبل این است كه بیش از اعتبارات هزینه می كند، اضافه كرد: سندهای هزینه آماده می گردد و آنجایی كه باید اعتبار داده شود، نمی دهند و این مورد تبدیل به بدهی و زیان انباشت برای سازمان بیمه سلامت خواهد شد.
موهبتی اظهار داشت: میزان زیان انباشت سازمان بیمه سلامت ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است كه هزار و ۷۰ میلیارد تومان هم عدم وصولی های ما می گردد كه اگر ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد اوراق چاپ نمی شد، هم اكنون میزان بدهی های ما به بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان می رسید.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: بر مبنای ماده ۷ برنامه ششم توسعه نباید بیش از اعتباراتمان هزینه نماییم كه این مورد می تواند برای ما خوب باشد.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون ۴۵ هزار شریك كاری (داروخانه، مطب، پاراكلینیك و...) داریم كه همكاری آنها كمك می نماید بتوانیم هزینه هایمان را مدیریت نماییم.
موهبتی از ابلاغ ۳۶ گایدلاین (راهنمای بالینی) به استانها اطلاع داد و اظهار داشت: تلاش ما این است كه با استفاده از راهنمای بالینی، خرید خدمات خویش را انجام دهیم و همینطور تعداد این راهنمایان را افزایش دهیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اضافه كرد: در سال ۹۵، ۱۲ هزار میلیارد تومان میزان اعتبارتمان بود كه علاوه بر آن ۱۴ هزار میلیارد تومان هم هزینه كرده ایم. بر این اساس شیب كسری های ما افزایش پیدا كرد، اما در سال قبل توانستیم با مدیریت هزینه این شیب را تا حدودی كاهش دهیم.
وی با اشاره به اینكه ارتقای خدمات و همینطور كیفیت آنها همچون اقداماتی است كه انجام خواهیم داد، اظهار داشت: در جهت پشتیبانی از مردم اقدامات و برنامه ریزی های مهمی انجام خواهیم داد كه یكی از آنها حذف دفترچه و استحقاق سنجی است كه در شش ماهه اول به نتیجه می رسد.
موهبتی به آزمون وسع اشاره نمود و اظهار داشت: این پیشنهاد مربوط به وزارت رفاه بود اما در سازمان بیمه سلامت با همكاری دستگاه ها می توانیم آن را به نتیجه برسانیم و هم اكنون افرادی كه توانایی كافی را ندارند و نیازمند هستند می توانند در سایت كمیته امداد ثبت نام كنند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اضافه كرد: آیین نامه وسع در سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسید و در دولت تعیین تكلیف خواهد شد.
وی اظهار داشت: وزارت رفاه در دی ماه سال قبل یارانه ۲۰۰ هزار نفر را حذف نمود كه اسامی آنها به ما هم اعلام گردید كه با اغلب این افراد هم تلفنی صحبت شده است.
موهبتی همینطور در مورد استفاده بیمه شدگان مجانی فقط از خدمات بخش دولتی تصریح كرد: بر مبنای اعلام قانونگذار، این طرح به بیمه سلامت تكلیف شده است كه البته با عنایت به مشكلات آن سال قبل به صورت آزمایشی در استان گلستان آن را اجرا كردیم و پس از استخراج اشكالات، تصمیم گیری نهایی صورت خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: اجرای طرح پایلوت قابل دفاع بود اما پس از آن امیدواریم به تصمیمی برسیم كه مردم و بیمه شدگان با مشكل مواجه نشوند.
موهبتی تصریح كرد: هم اكنون ثبت نام بیمه ایرانی ها با پرداخت ۵۰ درصد حق بیمه از جانب مردم انجام می گردد و همینطور با استفاده از كمیته امداد هم ثبت نام جدید داریم و بیمه روستائیان هم كماكان مجانی است.

1397/01/29
23:00:29
5.0 / 5
4586
تگهای خبر: خدمات , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی