رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود:

۱۰ درصد افراد بالای۳۰ سال دیابت دارند، لزوم افزایش سواد بهداشتی

۱۰ درصد افراد بالای۳۰ سال دیابت دارند، لزوم افزایش سواد بهداشتی

دكتر ایزی: شاهرود - رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود بابیان اینكه خیلی از مشكلات امروز جامعه ریشه در رفتارهای غلط سبك زندگی ما دارد، ۱۰ درصد افراد بالای ۳۰سال در كشور دیابت دارند.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، رضا چمن در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شاهرود به مناسبت هفته سلامت به میزبانی مصلای مدرسه قلعه این شهر، بابیان اینكه خیلی از معضلات امروز جامعه ریشه در رفتارهای غلط ما دارد، اظهار داشت: اضافه وزن ۵۰درصد افراد بالای سی سال، ابتلای ۱۰درصد افراد بالای سی سال به دیابت و گرفتار شدن ۲۰درصد افراد بالای سی سال به فشارخون نشان دهنده رفتارهای غلط و استفاده از غذاهای پرچرب و كم تحركی است.
وی با تاكید بر اینكه ریشه كنی بیماری ها همه افراد باید سلامت را جدی قلمداد كنند، اضافه كرد: در كنترل بیماری های واگیردار، مسری و خطرناك توانستیم به درستی عمل نماییم اما امروز نگرانی های شبكه بهداشت از بیماری های واگیردار نیست بلكه تغییر سیمای بیماری ها متأثر از تحولات اجتماعی، نگرانی بوجود آورده است.
افزایش سواد بهداشتی در اولویت
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود بابیان اینكه حوزه بهداشت باید به دنبال افزایش سواد بهداشت و خود مراقبتی ها در جامعه باشد، اظهار داشت: خیلی از صدمه های اجتماعی، امراض، سوانح و حوادث، سرطان ها و تومورها ریشه در افكار ما دارد كه برای مقابله با آن نیازمند حضور آگاهانه، مسئولانه و داوطلبانه مردم درصحنه سلامت هستیم.
چمن در ادامه خاطرنشان كرد: پیش از طرح تحول سلامت بعنوان مهم ترین محور عدالت اجتماعی ۴۰درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شد اما امروز پس از طرح تحول سلامت شش درصد هزینه ها را بیمار پرداخت می كند اما این همه صورت مسئله نیست بلكه باید در زندگی روزمره تغذیه سالم و تحرك و پرهیز از رفتارهای مخاطره آمیز به صورت فرهنگ نهادینه شود كه در این رابطه همه نهادها، مسئولان و مردم دخیل هستند.
وی بابیان اینكه افزایش دانش سلامت و خود مراقبتی ها درنهایت به عمر طولانی و باكیفیت افراد منتهی می شود، اظهار داشت: باید برای تبدیل نگرش مردم به اصلاح سبك زندگی و رفتار مناسب تلاش نماییم.
سرعت قابل توجه رشد علمی در زمینهٔ پزشكی
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود در ادامه خاطرنشان كرد: سرعت رشد این دانشگاه در یك دهه اخیر از متوسط رشد دانشگاه های علوم پزشكی كشور بالاتر است و توانستیم در یك دهه اخیر در جذب و راه اندازی رشته های جدید، توسعه آموزش و بهره برداری از پروژه های جدید موفق عمل نماییم.
چمن اضافه كرد: در بهره برداری از پروژه های بهداشتی و درمانی در شاهرود و میامی تحولات خوبی درراه است كه برای ارتقا بیش ازپیش سلامت و فراهم شدن تغذیه سالم همه افراد توجه به شعار سلامت را جدی قلمداد كنند.

1397/02/08
10:40:03
5.0 / 5
4599
تگهای خبر: پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی