ساخت نای از شاهرگ برای نخستین بار

ساخت نای از شاهرگ برای نخستین بار

دكتر ایزی: تهران– جراحان فرانسوی موفق به ساخت نای از آئورت (شاهرگ) شدند. مهمترین كاربرد این مطالعه كمك به بیمارانی است كه بخشی از نای خویش را بر اثر سرطان یا سایر بیماری ها از دست داده اند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، در این مطالعه محققان آئورت اهدا شده از یك متوفی را به طول 10 سانتی متر جایگزین نای صدمه دیده بیمار 40 ساله كردند. آئورت بلندترین شریان بدن است. نای بخشی لوله ای شكل در دستگاه تنفسی است كه از انتهای حنجره آغاز می گردد و به نایژه ها ختم می گردد. این عضو حدود 12 سانتی متر طول و 2 سانتی متر قطر دارد. وظیفه نای انتقال هوا به شش هاست.
دیواره های ضخیم آئورت به گونه ای طراحی شده اند كه در تمام طول عمر فشار حاصل از جریان خون را تحمل می كنند تا خون كافی وارد قلب شود و محققان فرانسوی این عضو را بهترین جایگزین برای پیوند نای می دانند.
در این مطالعه، محققان نای اهدا شده را در دمای منفی 80 درجه سلسیوس منجمد كردند و دریافتند كه حین فرآیند انجماد، بافت نیازی به دستكاری و اعمال رژیم دارویی خاص ندارد و سیستم ایمنی در صورت پیوند، عضو جدید را رد نمی نماید.
درون بافت سالم نای، لایه ای محافظتی به نام اپیتلیوم وجود دارد كه هوا را مرطوب می كند. همینطور این لایه از نفوذ عوامل خارجی و بیماریزا از دهان به ریه ها توسط مژك ها جلوگیری می كند. محققان در كمال تعجب دریافتند آئورت به كار گرفته شده هم حاوی این لایه محافظتی است.
مهمترین كاربرد این مطالعه كمك به بیمارانی است كه بخشی از مجاری تنفسی خویش را بر اثر سرطان یا سایر بیماری ها از دست داده اند.
علمی (6) ** 9259*2017


1397/03/01
19:24:47
5.0 / 5
4830
تگهای خبر: بیماری , سرطان , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی