معاون بهداشت وزارت بهداشت:

قهوه خانه ها، قلیان خانه نیستند، هرسال۵۵میلیارد نخ سیگار دود میشود

قهوه خانه ها، قلیان خانه نیستند، هرسال۵۵میلیارد نخ سیگار دود میشود

دكتر ایزی: معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه سالیانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می گردد كه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی داردگفت: هزینه های سلامت آن حدودا ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، دكتر علیرضا رییسی در همایش روز جهانی بدون دخانیات با اشاره به اینكه راه حل مبارزه با دخانیات فقط این نیست كه مضر بودن سیگار و قلیان را تكرار نماییم، اضافه كرد: در سال ۹۴ پژوهشی بر روی دانش آموزان انجام شد و مشخص شد، ۷۸ درصد دانش آموزان می دانند كه مصرف سیگار برای سلامت زیان آور است، ازاین رو خیلی از افراد سیگاری با علم بر مضر بودن دخانیات، آن را مصرف می كنند. وی با اشاره به اینكه كاهش پیدا نكردن آمار مصرف دخانیات در كشور می تواند به علت سودجویی برخی افراد از محل سلامت مردم باشد، تصریح كرد: راه حل اصلی كاهش آمار مصرف دخانیات در نگرش و عملكرد مردم است، خود مردم باید نگرش ترك دخانیات را به عمل تبدیل كنند.

رییسی درمورد فرهنگسازی در امر كاهش مصرف دخانیات اظهار داشت: فرهنگسازی می تواند به معنای آموزش و تفهیم مضرات سیگار و قلیان باشد، اما به جز تغییر رفتار، گاهی نیاز به جریمه و سخت گیری هم وجود دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در كشور ما سالیانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می گردد كه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و هزینه های سلامت آن حدودا ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان كرد: این ۵۵ میلیارد نخ سیگار را فقط ۱۰ میلیون نفر در كشور مصرف می كنند و حدودا ۷۵ میلیون ایرانی تاوان هزینه كرد ۱۰ میلیون مصرف كننده دخانیات را در حوزه سلامت بپردازند.

رییسی با اشاره به اینكه در ۵۸ كشور دنیا مالیات بر خرده فروشی سیگار بالای ۷۰ درصد است، بیان داشت: طبق سفارش سازمان جهانی بهداشت، بهترین راهكار كاهش مصرف دخانیات بستن مالیات بر آن از درب كارخانه تا خرده فروشی است.

وی درمورد فروش سیگار و توتون در دكه های مطبوعاتی اظهار داشت: در اساسنامه مربوط به دكه های مطبوعاتی فروش سیگار نوشته نشده است، ازاین رو از لحاظ قانونی هیچ كدام از این دكه ها حق فروش فروش سیگار و توتون را ندارند، چراكه فروش مواد دخانی در این دكه ها، دسترسی نوجوانان و جوانان را آسان كرده است، از طرفی بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان كه در پژوهش سال ۹۴ مورد سوال قرار گرفته بودند، اذعان داشتند كه از آنها در مورد سن و سال شان سوالی پرسیده نشده است، درحالیكه طبق قانون، فروش سیگار به نوجوانان زیر ۱۸ سال ممنوع می باشد.

رییسی اظهار داشت: تنها كالایی كه ظرف ۲۰ سال قبل در كشور گران نشده است، سیگار است، تنها كالایی كه در مبحث برجام مشمول تحریم نشده و تحت تاثیر قرار نگرفته است، سیگار است و تنها كالایی هر شركت خارجی علاقه به سرمایه گذاری در مورد آن در ایران را دارد و ایران با آغوش باز می پذیرد، باز هم سیگار است و اینها مفهوم دار است، یعنی اینكه جامعه ایرانی هدف قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه سن مصرف سیگار در دختران به ۱۴ سال رسیده است، اظهار داشت: بر زمین ماندن بحث دخانیات در ایران به دو مقوله مربوط است، یكی اینكه در كشور ما یك سری قوانین وجود دارد كه اجرا نمی گردد و دیگر اینكه بحث استفساریه و خروج قهوه خانه ها از شمول اماكن عمومی به شدت صدمه زاست، چراكه بر مكان های خصوصی نظارتی صورت نمی گیرد.
رییسی اظهار داشت: از دیرباز تاكنون، قهوه خانه ها مكان هایی سنتی برای عرضه غذاهای سنتی كشور بوده اند و چنانچه از عنوان آن پیداست، قهوه و چای و خوراكی هایی از این قبیل باید سرو شود، ازاین رو قهوه خانه ها، قلیان خانه نیستند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در این خصوص ادامه داد: اینكه گفته می گردد با جمع آوری قلیان ها عده ای بیكار می شوند، صحیح نیست، زیرا قلیان ها عده كثیری را هم به كام بیماری و مرگ می كشاند.

وی اظهار داشت: برخی استدلال می كنند، با جمع آوری قلیان ها، قهوه خانه های زیرزمینی شكل می گیرد، كه این استدلال هم صحیح نیست، زیرا هم اكنون بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد قهوه خانه ها مجوز فعالیت ندارند و زیرزمینی محسوب می شوند.

رییسی با اشاره به اینكه درمورد مبارزه با دخانیات باید به مردم و رسانه ها پناه ببریم، تصریح كرد: نباید به خاطر برخی افراد سودجو سلامتی ۸۰ میلیون انسان را به خطر انداخت، بنابراین نیازمند عزم جمعی محكمی هستیم تا جلوی گسترش آمار دخانیات گرفته شود.

1397/03/09
18:05:57
5.0 / 5
5663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی