سرب، هوش كودكان را می بلعد

سرب، هوش كودكان را می بلعد

دكتر ایزی: بیرجند - انجام آزمایش سرب خون برای كودكان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد چراكه در صورت درمان نشدن، می تواند اثرات سوء بسیاری بر سلامت و رشد كودك همچون كاهش هوش و یادگیری داشته باشد اما این امر مهم مورد غفلت واقع شده است.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایرنا مسمومیت با سرب ممكن است در هر سنی اتفاق بیفتند اما وقوع آن بیشتر بین شش ماهگی تا هفت سالگی رایج تر است و كودكان زیر سه سال بیشتر در معرض مبتلا شدن قرار دارند.
مسمومیت كودكان با سرب از طریق هایی همچون رنگ های حاوی سرب مانند لاك ناخن، تنفس هوای آلوده به سرب همچون بنزین، ماژیك نقاشی، خمیر بازی، نوشیدن آب آلوده به سرب و سایر موارد صورت گیرد.
برخی خانواده ها از دریافت اسباب بازی های قدیمی بخصوص عروسك های پلاستیكی و ماشین های اسباب بازی از سوی دوستان و آشنایان و خرید آن استقبال می كنند در صورتی كه محققان اخطار می دهند اینگونه اسباب بازی های قدیمی اغلب حاوی سطح بالایی از مواد شیمیایی و سمی همچون سرب برای كودكان خردسال است.
برخی خانواده ها ممكن است با درخواست پزشك در خصوص انجام آزمایش اندازه گیری سرب خون مواجه شوند و این مورد تعجب آنان را بر انگیزد در صورتی كه نوزادان بر اثر مبتلا شدن به این نوع مسمومیت دچار كم هوشی و سطح یادگیری پایینی می شوند.
مغز و دستگاه عصبی حساسیت زیادی نسبت به سرب دارند بنابراین مبتلا شدن به سرب در نوزدان و كودكان زیر هفت سال كه رشد مغزی آنان به سرعت انجام می گردد صدمه های شدیدی به دنبال دارد.
اگر این مسمومیت به سرعت درمان نشود سبب كاهش توانایی یادگیری و هوش كودك حتی عقب ماندگی های ذهنی و جسمی خواهد شد و امكان بازگشت مسمومیت با سرب بعد از درمان آن هم وجود دارد.
انجام آزمایش سرب خون از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و اولین آزمایش باید در شش ماهگی تا یك سالگی انجام شده و به صورت متناوب تا هفت سالگی ادامه یابد.
رئیس مركز تحقیقات مسمومیت ها و سوء مصرف مواد دانشگاه علوم پزشكی بیرجند در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرب بر مبنای یكسری عوامل محیطی همچون در معرض مواد مخدر و دود سیگار بودن، برخی مواد غذایی، اسباب بازی ها همچون خمیر بازی و ماژیك، آلودگی هوا، بنزین، رنگ و سایر موارد وارد بدن نوزادان می گردد.
دكتر امید مهرپور كودكان را صدمه پذیرترین گروه سنی در مسمومیت با سرب دانست و اضافه كرد: از آنجایی كه بحث خون سازی در دوره شیرخوارگی و نوپایی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد بنابراین كودكان در این مقطع سنی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی بیرجند تصریح كرد: سرب در نوزادان اگر از حد 5.2 دهم بیشتر شود به صورت مستقیم سبب نوع خاصی از كم خونی و اختلال در گلبول های قرمز شده و در نهایت افت هوش كودك را به دنبال دارد.
فلوشیب فوق تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها عنوان كرد: در كشورهای خارجی به جهت اینكه سطح هوش كودكان را افزایش یا حفظ كنند مدام میزان سرب موجود در این قشر چكاپ می گردد این در حالیست كه در ایران هیچگونه مطالعه ای خاصی در این زمینه صورت نمی گیرد.
مهرپور اضافه كرد: هم اكنون مطالعات پراكنده ای در این خصوص در حال انجام می باشد اما اینكه تمام اجتماع را مورد بررسی قرار دهند تابحال اقدامی صورت نگرفته است.
وی خاطرنشان كرد: سال قبل برای اولین بار در كشور میزان سرب كودكان یك تا هفت ساله بیرجند در كل شهر بر روی 400 نفر انجام شد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی بیرجند افزود: با عنایت به اینكه شهر بیرجند از نظر سایر آلودگی های محیطی نسبتا شهر تمیزی است اما 15 درصد كودكان دارای سرب بالا بودند كه اگر درمان نشوند با كاهش هوش مواجه خواهند شد.
مهرپور تصریح كرد: سرب نوزادان علایم غیر اختصاصی دارد، این نوع مسمومیت در كودكان معمولا با چند علامت خویش را نشان داده است كه در حالت حاد به صورت شكم درد است.

** بررسی میزان سرب خون كودكان ضروری می باشد
وی با اشاره به اینكه بررسی میزان سرب موجود در بدن كودكان مغفول واقع شده است، خاطرنشان كرد: باید دولتمردان اندازه گیری میزان سرب كودكان را جزو تست های غربالگری قرار دهند.
رئیس مركز تحقیقات مسمومیت ها و سوء مصرف مواد دانشگاه علوم پزشكی بیرجند اضافه كرد: بر مبنای غربالگری انجام شده در بیرجند نسبت به درمان 15 درصد افراد شناسایی شده اقدام و با والدین جلسات مشاوره ای برگزار گردید و عوامل خطر را با آنها در بین گذاشتیم، همینطور آندسته از كودكانی كه نیاز به دارو داشتند هم تحت درمان قرار گرفتند.
مهرپور با اشاره به اینكه اوج این نوع مسمومیت در كودكان 2 تا سه سال شناسایی شد، عنوان كرد: این غربالگری بعنوان طرح انجام شد كه 30 میلیون تومان هزینه داشت.
وی افزود: انجام اینگونه طرح ها باید توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در اولویت قرار گرفته و هزینه های آن تامین گردد چراكه برای محققان هزینه های سنگینی در بر دارد.
وی ادامه داد: این طرح مطالعاتی برای اولین بار توسط دانشگاه علوم پزشكی بیرجند بر روی كودكان انجام شد اما هنوز یافته های آن به صورت مقاله چاپ و منتشر نشده است.
7557 * 6054


1397/03/13
18:06:04
5.0 / 5
5555
تگهای خبر: پزشك , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی