هنر درمان كودكان كار- نصیر دهقان

هنر درمان كودكان كار- نصیر دهقان

دكتر ایزی: سلامت یك فرد، بنیان سلامت جامعه است و سلامت افراد از شاخص های مهم توسعه پایدار حساب می آید. با در نظر گرفتن این مسئله كه سلامت كودكان یكی از اولویت های اصلی در تمامی كشورها بوده و امروزه سلامت اجتماعی هم از موارد اساسی و مطرح در پرداختن به مبحث سلامت است، اقدام به طراحی مدون استراتژی های حمایتی می تواند كمك كننده باشد.


مطابق امضای پیمان نامه حقوق كودكان، كشورمان موظف است تمام كودكانی كه در خاك كشور زندگی می كنند اعم از اتباع و ایرانی، مهاجر و غیرمهاجر را تحت حمایت خود قرار دهد.
در واقع یكی از مشكلاتی كه با آن مواجهیم، ورود غیرقانونی كودكان اتباع به كشور آن هم تنها و بدون حضور خانواده و والدین است؛ از طرفی آمار دقیقی از تعداد كودكان كار كارگاه های زیرزمینی و بازار كلانشهر تهران و سایر شهرهای كشور در دست نمی باشد.
از طرف دیگر كودكان كار و بدسرپرست ممكن است دچار صدمه های جسمی و روحی شده و خودشان در آینده تبدیل به فردی صدمه زا شوند.
كار الزامی برای كودكان و به كارگیری آنها در زمانی كه جسم و روان آنها در حال رشد است، صدمه های جدی به بار خواهد آورد و آثار آن برای همیشه گریبان آنها را خواهد گرفت. این پدیده یكی از معضلات فراگیر در سراسر جهان به خصوص كشورهای در حال توسعه است؛ همینطور عواملی مانند ترك تحصیل، شرایط بد اقتصادی خانواده ها، تعطیلی كارخانه ها و كارگاه های كوچك، انواع اعتیاد و نبود سرپرست از علل مهم افزایش تعداد كودكان كار بوده و ما درمانگران از بعد تامین سلامت جسم و روان آنان بایستی متعهدانه و دلسوزانه رفتار نماییم.
سلامت اجتماعی عبارت است از ارزیابی و شناخت فرد از چگونگی عملكردش در اجتماع و كیفیت روابطش با افراد دیگر، نزدیكان و گروه های اجتماعی كه عضو آنها هست و بدون در نظر گرفتن معیارهای اجتماعی و محیطی نمی توان عملكرد شخص و سلامت او را ارزیابی كرد.
نتیجه مطالعات با بررسی سلامت روانی نشان داده اند كه پسران از سلامت روانی بالاتری نسبت به دختران برخوردار می باشند. این تفاوت، در رشد و بهبود فردی، ظرفیت برقراری ارتباط با دیگران و همینطور توانایی مقابله با مشكلات و فشارهای روزمره زندگی وجود داشته است. همینطور پژوهش های بسیاری در زمینه رابطه بین جنسیت افراد مورد مطالعه و سلامت روان انجام شده كه در آنها سلامت پسران بیش از سلامت دختران گزارش شده است.
كمك به ارتقای سلامت جسم و روان دهك های پایین جمعیت از اصول اساسی توسعه پایدار محسوب شده و محرومیت زدایی اقشار صدمه پذیر را به دنبال دارد.
چه نیك است از خود شروع نماییم و حال كه قدم به قدم به شروع جام جهانی ۲۰۱۸ نزدیك تر می شویم، برآنیم مطابق تصمیم اخیر هیات مؤسس آكادمی هنر درمان (وابسته به مركز آموزش تخصصی دانشگاه علم و فرهنگ) و با بیان حمایت تیم پزشكان خیر عضومان، به ازای هر گل تیم ملی كشورمان در این مسابقات بتوانیم این نشاط اجتماعی را به یكصد ویزیت كودكان كار تقدیم نموده تا آنان را هم در این میان سهیم نماییم.
در تلاشیم تا با اجتماعی شدن سلامت، رفتار حرفه ای مبتنی بر حسن خُلق و همینطور اصلاح ساختارهای اقتصادی فردگرا، روزگار بهتری را برای كودكان امروز و آینده كشورمان خلق نماییم.
ما زنده به آنیم كه آرام نگیریم
------------------------------------------------------------------------------
*مدیر گروه مدیریت سلامت دانشگاه علم و فرهنگ، Medical Mentor


1397/03/20
00:29:13
5.0 / 5
4764
تگهای خبر: درمان , سلامت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی