معاون وزیر بهداشت در دیدار بنیان گذار پرستاری نوین ایتالیا؛

ضرورت تغییر مراقبت های پرستاری از بالین به جامعه

ضرورت تغییر مراقبت های پرستاری از بالین به جامعه

دكتر ایزی: معاون پرستاری وزارت بهداشت، در دیدار بنیان گذار پرستاری نوین ایتالیا بر ضرورت تغییرمراقبت های پرستاری از بالین به جامعه تاكید نمود.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، دكتر مریم حضرتی، در این دیدار ضمن خوشامدگویی به پروفسور سانسونی استاد تمام دانشگاه sapieza با اشاره به تجربیات ارزشمند وی در پرستاری اظهارامیدواری كرد كه در آینده شاهد همكاریهای بیشتری در زمینه پرستاری جامعه بین پرستاری، ایران و ایتالیا باشیم. معاون پرستاری وزارت بهداشت، از تغییر رویكرد و عرضه خدمت مراقبت های پرستاری از بالین به جامعه اطلاع داد و اظهار داشت: با تلاش ها و فعالیت هایی كه در زمینه های آموزشی، تحقیقاتی، مدیریتی و عرضه خدمت دربالین و جامعه صورت گرفته است، وضعیت پرستاری ایران را به وضعیت مطلوب نزدیك كرده است. در این جلسه همینطور دكتر مداح، مادر پرستاری نوین ایران تاریخچه و ساختار پرستاری كشور را شرح داد. پروفسور «یولیتا سانسونی» با ابراز خرسندی از حضور در ایران، ضمن عرضه معرفی اجمالی از تحصیل در كشور ایتالیا از مقطع ابتدای تا دكتری و نحوه ورود به رشته پرستاری، اظهار داشت: ورود به رشته پرستاری با استفاده از كنكور سراسری اتفاق می افتد كه پس از گذراندن دوره كارشناسی، در مقطع كارشناسی ارشد به دو شیوه حرفه ای و علمی تقسیم بندی می گردد. وی اضافه كرد: پرستاران كارشناسی حرفه ای در بالین و پرستاری كارشناس ارشد علمی می توانند مستقیما وارد گرایش های مختلف پرستاری در مقطع دكتری پرستاری شوند. اما چنانچه فارغ التحصیلان دوره كارشناسی ارشد حرفه ای مایل به ادامه تحصیل در مقطع دكتری پرستاری باشند باید ابتدا دوره كارشناسی ارشد علمی را طی كنند. سانسونی اظهار داشت: پرستاری جامعه نگر از سال ۱۹۷۰ در كشور ایتالیا آغاز شد كه هم اكنون پرستاران در كلینیك های زخم، دیابت، مراقبت های حمایتی و تسكینی عرضه خدمت می كند.
وی در مورد پرستار خانواده نیز، اظهار داشت: در كشورایتالیا پرستار خانواده بسیار حائز اهمیت است و ورود به بحث پرستار خانواده را منوط به تعریف خانواده دانست و اظهار داشت: مهم می باشد یك خانواده را بفهمیم و روابط خانوادگی را بشناسیم و بدانیم كه خانواده چطور شكل می گیرد. وی با اشاره به اینكه پرستاری ایران با عنایت به دانش آموختگان جوانی كه دارد پتانسیل خوبی برای عرضه خدمت در پرستاری خانواده دارد. اظهار داشت: برای فهمیدن پرستار خانواه باید خانواده، بهداشت و پرستاری را تعریف كرد. این تعاریف امكان دارد در كشورهای مختلف متفاوت باشد. بنیان گذار پرستاری نوین و متخصص پرستار خانواده ایتالیا از معاون پرستاری وزیر بهداشت و هیات همراه برای بازدید از مراكز پرستاری ایتالیا دعوت كرد. دكتر حضرتی در انتها این جلسه هدایای به رسم یادبود از صنایع دستی كشورمان را تقدیم یولیتا سانسونی كرد. در این جلسه رئیس دانشكده پرستاری تهران به همراه معاون فرهنگی و معاون بین الملل دانشگاه تهران و جمعی از اساتید هیات علمی حضور داشتند.

1397/04/12
21:38:46
5.0 / 5
4903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی