نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر؛

وضعیت كلسترول و دیابت در ایرانیان

وضعیت كلسترول و دیابت در ایرانیان

به گزارش دكتر ایزی نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر، اظهار داشت: یك سوم جامعه ما فشارخون بالا و ۲۵ درصد چربی خون بالا دارند.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، دكتر باقر لاریجانی، در نشست مجازی اعضای این كمیته با روسای دانشگاه های علوم پزشكی كشور، اضافه كرد: بحث بیماری های غیرواگیر هم به لحاظ اینكه مشكل اصلی سلامت در همه دنیا بسیار مهم می باشد، هم باتوجه به اینكه برنامه مدونی برای كنترل این بیماری ها داریم و چنانچه در زمینه این برنامه ها تلاش نماییم كشورمان می تواند در سطح جهان در این حوزه پیشگام باشد.
وی به اهمیت همكاری های بین بخشی در كنترل بیماری های غیرواگیر اشاره نمود و اظهار داشت: با تفاهم هایی كه در این حوزه با سازمان های مختلف شده در گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت ایران بعنوان یكی از كشورهایی كه در این حوزه اقداماتی انجام داده مثال زده شد.
لاریجانی با اشاره به اینكه اهداف اسناد كنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر در دنیا شباهت هایی زیادی باهم دارد اظهار داشت: در شورای عالی سلامت مصوبات لازم برای پیشگیری از عوامل خطر بیماری های غیرواگیر تصویب شده و در نهادهای مرتبط در حال پیگیری است.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با تاكید بر اینكه این سند مورد حمایت مسئولین كشور است و این اهمیت زیادی برای پیشبرد این برنامه دارد عنوان كرد: ما اهداف سازمان جهانی بهداشت را در زمینه كنترل بیماری های غیرواگیر دنبال می نماییم. ولی متناسب با شرایط خاص كشور خودمان یك سری اهداف را به آن اضافه كرده ایم و برخی اهداف را تعدیل كردیم.
وی از فعالیت های دبیرخانه كمیته ملی بیماری های غیرواگیر سخن گفت و اضافه كرد: در این زمینه تفكیك كار شده و هر حوزه ای در وزارت بهداشت مسئولیت بخشی از كار را برعهده گرفته و برنامه های اقدام در رابطه با این حیطه را طراحی نموده است.
لاریجانی از فعالیت های كارگروه سبك زندگی سخن گفت و تصریح كرد: این كارگروه در زمینه كاهش سدیم، كاهش قند و چربی تلاش می كنند و برای این كار چارچوبی را طراحی نموده اند. بزودی بحث آموزش های در رابطه با بیماری های غیرواگیر در برنامه مدارس وارد می گردد.
وی افزود: در بحث دخانیات با تلاش های وزارت بهداشت بحث مالیات بر دخانیات در مجلس تصویب گردید و این اثر بسیار مفیدی در جایگاه ایران در منطقه داشت و امیدواریم در كاهش مصرف سیگار در داخل كشور هم تاثیر داشته باشد.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اقداماتی كه در زمینه ارتقای سلامت روان شده اظهار داشت: در مصوبه اخیر كمیسیون بیماری های غیرواگیر سازمان جهانی بهداشت آمده كه سلامت روان به اهداف بیماری های غیرواگیر اضافه شود و خوشبختانه این كار از قبل در كشور ما انجام شده و حوزه بهداشت برای این كار برنامه های روشنی دارد.
وی در ادامه تصریح كرد: برنامه اقدام پیشگیری و درمان بیماری دیابت طراحی شده و باتوجه به همكاری با معاونت های بهداشت و درمان كه در حال انجام می باشد امیدواریم بتوانیم كلینیك های دیابت را در سطح كشور راه اندازی نماییم و شبكه منسجمی برای پیشگیری و درمان این بیماری در سطح كشور تولید شود. تفاهم نامه بین المللی هم جهت راه اندازی سیستم ثبت بیماری دیابت منعقد شده كه می تواند كمك شایانی در پیشبرد اهداف كنترل دیابت داشته باشد.
لاریجانی با اشاره به اینكه در حوزه بیماری های قلبی و عروق برنامه ریزی شده كه پیشگیری و درمان این بیماری ها در شبكه بهداشت و درمان كشور پیش برود اظهار داشت: در حوزه سرطان نخستین باری است كه با همكاری بین معاونت های بهداشت، درمان و پژوهش برنامه منظمی برای این كار داریم و الان حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از موارد مبتلا شدن ثبت می گردد و این در سطح بین المللی بسیار مناسب می باشد.
وی از طراحی برنامه پیشگیری از بیماری های مزمن ریوی سخن گفت و اضافه كرد: آموزش پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر را هم برای بیماران و هم جامعه بسیار مهم می باشد. معاونت پرستاری در حال تهیه این بسته های آموزشی است. همزمان هم در معاونت آموزشی در حال طراحی دورهای بازآموزی در زمینه بیماری های غیرواگیر هستیم.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر تصریح كرد: در حوزه غذا و دارو اقدامات بسیار خوبی انجام شده كه مثال زدنی است. با خیلی از كارخانه های خارجی كه در ایران تولید مواد غذایی انجام می دهند صحبت شده كه قند مواد تولیدی را كاهش دهند. این مسیر در حال پیشرفت است تا مواد مضر را كاهش دهیم.
وی از اقدامات صورت گرفته در زمینه حوادث ترافیكی سخن گفت و تصریح كرد: روند مرگ و میر و صدمه های ناشی از این دسته با اقداماتی كه صورت گرفته در حال كاهش است و اقدامات خوبی هم در حال انجام می باشد.
لاریجانی بر اهمیت اجتماعی شدن پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر سخن گفت و اضافه كرد: این برنامه در استان ها با همكاری معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به خوبی در دست پیگیری است.
وی از عقد تفاهم نامه با سایر سازمان های مرتبط سخن گفت و اضافه كرد: در زمینه پایش، اطلاعات روشنی در مورد همه استان ها داریم در مجموعه ای تمامی اطلاعات هر دانشگاه جمع آوری شده است.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر افزود: پیمایشی برای بیماری های غیرواگیر انجام شده و برنامه ریزی شده تا دانشگاه ها معاونین خویش را معرفی كنند تا آموزش هایی در این زمینه ببینند و موارد در جلسات شورای سلامت استان مطرح شود و با مشاركت تمام مدیران استانی برنامه استانی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تدوین شود.
وی تصریح كرد: یك چهارم جمعیت كشور ما چاق هستند و ۶۰ درصد افراد جامعه ما فعالیت فیزیكی كافی ندارند. شیوع دیابت حدود ۱۰ درصد جامعه ما است. یك سوم جامعه ما فشار خون بالا و ۲۵ درصد چربی خون بالا دارند. این ریسك مهمی برای سلامتی است و باید تلاش شود این عوامل خطر را كم نماییم.
لاریجانی با اشاره به اینكه عمده بار بیماری ها در كشور ما بیماری های غیرواگیر است، اظهار داشت: مدرسین ملی آموزش داده شده اند تا بتوانند به متولیان بیماری های غیرواگیر در دانشگاهها آموزش دهند. مداخلات در رابطه با كنترل بیماری های غیرواگیر باید در میان مردم صورت گیرد و لازم است شورا های سلامت استانی در این برنامه ها درگیر شوند.
وی در انتها تصریح كرد: ما یكی از كشورهایی هستیم كه توانسته ایم جایگاه مناسبی در زمینه كنترل بیماری های غیرواگیر در سازمان جهانی بهداشت پیدا نماییم و انتظار این است كه دانشگاهها تلاش های ویژه ای در این زمینه داشته باشند.
 

1397/04/30
23:40:17
5.0 / 5
5514
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی