محرومیت از شیر مادر در بدو تولد خطر مرگ نوزاد رابیشتر می كند

محرومیت از شیر مادر در بدو تولد خطر مرگ نوزاد رابیشتر می كند

دكتر ایزی: تهران- طبق اعلام سازمان ملل، محروم شدن نوزادان از شیر مادر در ساعات اولیه تولد سبب افزایش خطر مرگ حدود 78 میلیون نوزاد در سال می گردد.


به گزارش شبكه الجزیره، سازمان جهانی بهداشت و صندوق بین المللی پشتیبانی از كودكان(یونیسف) كه به بررسی شرایط مادران در 76 كشور دارای درآمد پایین و متوسط پرداختند، همزمان با شروع هفته جهانی تغذیه نوزادان با شیر مادر، در گزارشی اعلام نمودند كه از پنج نوزاد متولد شده تنها دو نفر آنها بلافاصله بعد تولد با شیر مادر تغذیه می شوند.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، تغذیه نوازاد با شیر مادر در بدو تولد در آسیا و آفریقای جنوبی رایج است اما، شرق آسیا و اقیانوس آرام شاهد چنین امری نیست و تنها كمتر از یك سوم نوزادان این مناطق در بدو تولد با شیر مادر تغذیه می شوند.
به گفته 'هنریتا فور'، مدیر اجرایی یونیسف، هر ساله میلیون ها نوزاد، به دلایل مختلف از تغذیه با شیر مادر در بدو تولد محروم می شوند. مادران بعد از وضع حمل از توجه و حمایت كافی در زمینه تغذیه نوزاد با شیرشان برخوردار نیستند.
مطالعات قبلی نشان می داد كه به تاخیر انداختن تغذیه با شیر مادر بین 2 تا 23 ساعت پس از تولد، خطر مرگ طفل را تا 33 درصد بالا می برد و این خطر در مورد نوزادانی كه مادران شان، شیردهی به آنها را یك روز یا بیشتر بعد از وضع حمل به تاخیر انداختند، دو برابر است.
از كولستروم یا اولین شیر تولید شده در پستان مادران بعنوان 'نخستین واكسن' نوزادان یاد می گردد.
سازمان جهانی بهداشت و یونیسف در این گزارش از دولت ها خواستند تا تدابیر و اقدامات قانونی را برای محدود كردن بازار جایگزین های شیر مادر اتخاذ و اجرا كنند.
اول تا هفتم اوت(10 تا 16 مرداد) بعنوان هفته جهانی تغذیه نوزادان با شیر مادر نامگذاری شده است.
هدف از این نامگذاری اطلاع رسانی درباره فواید تغذیه نوزادان با شیر مادر است كه سبب تقویت سیستم ایمنی نوزاد و فراهم آوردن غذایی برای رشد مناسب می باشد.
اروپام** 1088 ** 1908


1397/05/11
17:00:07
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی