مطالعات نشان می دهد؛

فاكتورهای پرخطری كه ریسك زوال عقل را می افزایند

فاكتورهای پرخطری كه ریسك زوال عقل را می افزایند

دكتر ایزی: محققان تاكید می كنند سبك زندگی سالم به مقابله با مشكل حافظه كمك می نماید.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، افراد مبتلا به زوال عقل با مشكلات عدیده ای روبرو هستند. برخی انواع زوال عقل نظیر آلزایمر پیش رونده هستند، یعنی علائم به تدریج شروع شده و به تدریج هم تشدید می شوند.
محققان به تازگی اعلام نمودند زنان بیش از مردان دچار زوال عقل و آلزایمر می شوند. اما هنوز دلیل آن مشخص نمی باشد، هرچند تصور می گردد هورمون زنانه استروژن علت اصلی آن باشد.
سبك زندگی سالم می تواند به پیشگیری از زوال عقل كمك نماید، باآنكه ژن ها هم نقش مهمی در مبتلا شدن به این بیماری دارند. در ادامه به برخی مواردی كه ریسك مبتلا شدن به زوال عقل را می افزایند اشاره می گردد.
تنها زندگی كردن
حفظ روابط با خانواده و دوستان بسیار در پیشگیری از زوال عقل مهم می باشد. مطالعه اخیر نشان داده است در مقایسه با افراد متاهل، افراد مجرد ۴۲ درصد و افراد بیوه ۲۰ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به زوال عقل قرار دارند. افراد مجردی كه تنها زندگی می كنند، احساس تنهایی و افسردگی می كنند كه هر دو از فاكتورهای پرخطر زوال عقل هستند.
كمبود ویتامین D
با افزایش سن نیاز به ویتامین D افزایش می یابد. به قول محققان، افراد دارای كمترین میزان ویتامین D ۵۳ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به زوال عقل هستند.
عدم تحرك و تنبلی
ورزش تنها به تناسب اندام كمك نمی كند بلكه باعث افزایش میزان پروتئین BDNF (فاكتور نوروپاتی مغز) می شود؛ پروتئینی كه به تولید سلول های جدید مغز و پیشگیری از مرگ سلول های موجود كمك می نماید. به قول محققان، هر چقدر میزان BDNF بیشتر باشد، احتمال مبتلا شدن به زوال عقل كمتر است. محققان سفارش می كنند حدود ۳۰ دقیقه ورزش متوسط یا شدید در روز می تواند از مبتلا شدن به زوال عقل پیشگیری كند.
افزایش قندخون
افزایش میزان قندخون به تمام اعضاء بدن همچون مغز صدمه می رساند. از اینرو دیابت نوع۲ كنترل نشده با زوال عقل ارتباط دارد. طبق نتایج محققان دانشگاه هاروارد، افرادی كه میانگین قندخون شان بالاست ۲۰ درصد بیش از افراد دارای قندخون نرمال در معرض مبتلا شدن به زوال عقل قرار دارند.
آلودگی هوا
بسیاری از محققان به رابطه بین آلودگی هوا و بیماری قلبی پی برده اند. حال محققان عنوان می كنند آلودگی هوا هم بر قلب و هم بر مغز تاثیر می گذارد چراكه با ورود به جریان خون باعث بروز التهاب می گردد. به قول محققان كانادایی، زندگی در فاصله ۵۰ متری جاده های پرترافیك ریسك زوال عقل را تا ۷ درصد بالا می برد.
اضافه وزن
اضافه وزن می تواند سبب مبتلا شدن به بیماری های زیادی شود و افراد دارای شاخص توده بدنی بیش از افراد افراد داری وزن نرمال در معرض مبتلا شدن به زوال عقل هستند.

1397/05/15
14:42:26
5.0 / 5
4893
تگهای خبر: آلزایمر , بیماری , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی