گیاهان دارویی، فرصت اشتغال پایدار

گیاهان دارویی، فرصت اشتغال پایدار

دكتر ایزی: خرم آباد - گیاهان اولین داروهایی است كه بشر از زمان خلقت از آن بهره برده و الان یك هزار و 850 گونه آن در ایران شناسایی شده كه بدون شك می تواند بعنوان ناجی بخشی از اقتصاد كشور و استان های زاگرس نشین باشد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایرنا، ایران به علت اقلیم و گوناگونی آب و هوا یكی از هفت كشور آسیایی است كه بیشترین گیاهان دارویی را دارد كه پیشینه آشنایی مردمانش با این گیاهان به تمدن های باستانی و كتیبه های مربوط به زمان هخامنشیان برمی گردد، سنگ نوشته هایی كه از زعفران بعنوان گیاه دارویی با خواص و كاربرد بسیار فراوان یاد كرده اند.
در سال های اخیر گرایش مردم به استفاده از گیاهان دارویی افزایش یافته به نحوی كه در خیلی از مهمانی ها و مجالس دمنوش های خوش طعم و رنگ گیاهی پای ثابت پذیرایی است.
گیاهان دارویی شامل بخش هایی از گیاه است كه بعد از خشكاندن، بدون تولید هرگونه تغییری در مغازه ها و عطاری ها به فروش می رسد و در تفاوت میان داروهای گیاهی و گیاهان دارویی عنوان شده، گیاهان دارویی مثل زیره، رازیانه، هل یا دارچین گیاهانی هستند كه برخی خواص درمانی آن ها كه بیشتر بی ضرر یا كم ضرر هستند، اما داروهای گیاهی حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در كارخانه های داروسازی و طی فرایندی خاص و استریل است.

** گردش مالی گیاهان دارویی كشور 70 هزار میلیارد ریال است
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: گردش مالی گیاهان دارویی 70 هزار میلیارد ریال است كه 30 تا 40 هزار میلیارد ریال آن در بخش صادرات و مابقی این درآمد در صنایع غذایی و دارویی كشور است.
حسین زینلی در سفر هفته گذشته به لرستان انجام كار تحقیقاتی در حوزه گیاهان دارویی را ضروری دانست و تصریح كرد: فعال كردن ستاد گیاهان دارویی به همه استان ها ابلاغ گردیده و باید از این فرصت برای اجرا، تحقیق و تقویت بخش خصوصی بهره برد.
وی با اشاره به اینكه ظرفیت های مختلفی در كشور وجود دارد، اظهار داشت: هر منطقه پایلوت تولید محصول خاصی است كه با داشتن این ظرفیت ها از هیچ محصول خارجی حمایت نمی گردد و 85 درصد بودجه های وزارت جهاد كشاورزی برای ارتقا و برند سازی محصولات ایرانی هزینه خواهد شد.
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی با تاكید بر كشت ارگانیك محصولات خاطرنشان كرد: بازار گیاهان دارویی ایران دچار مشكل نیست و چنانچه تولید كننده ای محصول نفروخته دارد، به وزارتخانه معرفی نماید.
زینلی اضافه كرد: سال قبل تسهیلات گیاهان دارویی هفت هزار میلیارد ریال بود كه با سود شش درصد در سامانه كارا ارائه شد و امسال هم با نرخ 10 درصد پرداخت می گردد.
وی بیان كرد: تسهیلات سال قبل در روستاها پرداخت شده اما امسال تسهیلات گیاهان دارویی در شهرها هم اعطا و علاوه بر این 80 درصد قیمت مكانیزاسیون مورد نیاز در حوزه گیاهان دارویی به صورت وام 15 درصد تامین می گردد.
وی افزود: لرستان بعنوان پایلوت گیاهان دارویی انتخاب شده كه مقرر است امسال یك هزار هكتار و تا آخر برنامه ششم توسعه پنج هزار هكتار كشت این گیاهان در استان صورت گیرد.
مشاور وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به انتخاب الیگودرز لرستان بعنوان پایلوت كاشت گیاهان دارویی اظهار داشت: بهترین و مرغوب ترین گیاهان دارویی كشور با كیفیت بالا در این شهرستان تولید می گردد.
وی با اشاره به اینكه «فرسش» الیگودرز پایلوت كاشت موسیر در كشور انتخاب شده تصریح كرد: بهترین و پر بازده ترین گیاه دارویی موسیر است به نحوی كه چهار برابر كشت زعفران بازدهی دارد و سالانه 39 میلیون دلار از این محصول صادر می گردد.

**كشت 190 هزار هكتار گیاه دارویی در ایران
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی می گوید: اكنون 190 هزار هكتار گیاهان دارویی در كشور كشت می گردد كه انتظار می رود تا آخر امسال به 220 هزار هكتار افزایش یابد.
زینلی در گفت و گو با ایرنا در خرم آباد تصریح كرد: با عنایت به خشكسالی و سایر مسایل پیش رو، ارزش اقتصادی گیاهان دارویی افزایش یافته و تسهیلات مناسبی یز در این خصوص تصویب شده است.
وی با اشاره به اینكه سال قبل هفت هزار میلیارد ریال ردیف اعتباری در این بخش به استان ها اختصاص یافت، اظهار داشت: امسال تسهیلات مناسبی هم برای تولید كارخانجات فرآوری، اسانس گیری و داروسازی تدوین خواهد شد.
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی اضافه كرد: همینطور یارانه كشت نهال گیاه دارویی در اراضی شیب دار تا سقف 70 درصد و در زمین های زراعی تا 40 درصد پرداخت خواهد شد كه 85 درصد كل یارانه پرداختی برای محصولات ویژه و بومی هر استان تخصیص می یابد.
وی افزود: لرستان تنوع گونه ای بالایی دارد و گیاهان دارویی موسیر، كلووس، مورد، گل محمدی، آویشن، مرزه خوزستانی و زعفران همچون ظرفیت های این استان است.

**300 گونه شناخته شده در لرستان/ درآمد كشت زعفران 13 برابر گندم است
مدیرباغبانی سازمان جهاد كشاورزی لرستان هم می گوید: از 13 اقلیم كشت گیایهان دارویی شناخته شده در جهان 11 اقلیم در ایران وجود دارد و از مجموع هشت هزار گونه گیاهی جهان، دو هزار و 700 گونه در كشور شناسایی شده است.
علیرضا احمدوند تصریح كرد: از مجموع یكهزار و 850 گونه گیاه دارویی شناخته شده در ایران 300 گونه در لرستان وجود دارد كه با عنایت به اقلیم متفاوت و بیش از 300 روز آفتابی در استان، این گونه ها كم نظیر و با كیفیت عالی هستند.
وی خاطرنشان كرد: سالانه هشت هزار و 721 تن از 300 گونه گیاه دارویی در یكهزار و 68 هكتار از اراضی استان تولید می گردد.
احمدوند متوسط درآمد كشت زعفران را 13 برابر میانگین كاشت گندم عنوان نمود و اضافه كرد: از مجموع 378 تن زعفران دنیا، 336 تن در ایران تولید می گردد.
مدیرباغبانی سازمان جهاد كشاورزی لرستان افزود: زعفران مرغوب لرستانی در 246 هكتار كشت و سالانه 900 كیلوگرم از این سطح برداشت می گردد كه متوسط درآمد سالیانه آن 9 برابر گندم آبی و 25 برابر گندم دیم است.
او همینطور كشت آویشن، اسطوخودوس، گل محمدی و موسیر را از دیگر مزایای نسبی استان دانست و اظهار داشت: برداشت غیرمجاز موسیر و قاچاق آن در سال قبل به علت كیفیت این محصول و رویش مطلوب آن در استان، منجر به مرگ یك نفر شد.
احمدوند بیان كرد: سال قبل 9 تن و 280 كیلوگرم آویشن از سطح یك هكتار از مزارع الیگودرز و یك تن و 274كیلوگرم گل محمدی از این سطح برداشت شده كه مبین استعداد بالای استان در تولید این محصولات است.
وی افزود: 179 هكتار طرح برای دریافت تسهیلات به بانك عرضه شدند كه تنها 36 هكتار موفق به دریافت شده اند.

**كشت گیاهان دارویی نسبت به سایر محصولات اقتصادی تر است
یكی از محققان گیاهان دارویی هم اظهار داشت: با عنایت به كم آبی برخی گونه های گیاهان دارویی، كشت آنها نسبت به سایر محصولات كشاورزی اقتصادی تر است و دلایل متعددی برای تقدم كشت گیاهان دارویی وجود دارد كه مهمترین آنها درآمدزایی مناسب این محصولات است.
دكتر اسفندیار حسنی مقدم تصریح كرد: گیاهان دارویی آب كمتری مصرف می كنند و حتی بعضی از انواع آن مثل آویشن، زوفا، موسیر و زعفران هم قابل كشت دیم هستند.
وی افزود: با كشت گیاهان دارویی در مراتع بخصوص مكان های تخریب شده، از فرسایش خاك هم جلوگیری می گردد.
این محقق و پژوهشگر اضافه كرد: با ترویج كشت و مصرف گیاهان دارویی و فرآوری آن، گام مهمی در كاهش استفاده از داروهای شیمیایی و ارتقا سلامت عمومی جامعه برداشته می گردد.
دكتر حسنی مقدم خاطرنشان كرد: زعفران گیاهی نشاط آور، مانع آلزایمر و افسردگی است كه استفاده چندانی ندارد و بعنوان مثال چنانچه مصرف زعفران در جمعیت 1.7 میلیون نفری لرستان ترویج شود و یك میلیون نفر در سال 10 گرم از این گیاه استفاده كنند، مصرف سالانه زعفران لرستان 10 تن می گردد در حالیكه اكنون كمتر از یك تن است.
وی اضافه كرد: استان های زاگرس نشین به جهت تنوع آب و هوا و میزان بارش مناسب، خاستگاه مناسب گیاهان دارویی هستند.

** گیاهان دارویی فرصتی برای تولید اشتغال پایدار
مسئول بخش بذر و نهال استان لرستان هم اضافه كرد: چنانچه ركود عملكرد گندم آبی كه در بالاترین میزان تولید 10 تن در هكتار است حاصل شود، درآمد خالص هر هكتار 70 میلیون ریال است در حالیكه گیاه دارویی 5 تا 10 برابر درآمد اقتصادی بیشتری دارد.
دكتر حسنی مقدم خاطرنشان كرد: صنعت گیاهان دارویی در صورت توجه می تواند بخشی از مشكل بیكاری جامعه را حل كند و با عنایت به پایدار این نوع كشت، اشتغال بوجود آمده ی آن پایدار می باشد.
وی با اشاره به انجام 20 فقره طرح تحقیقاتی در مورد گیاهان دارویی اظهار داشت: باید علاوه بر آموزش مردم، بخشی از هزینه های كاشت را به آنها كمك و با تامین بازار فروش، از فرصت سوزی اقتصاد این بخش پیشگیری كرد.
مسئول بخش بذر و نهال استان لرستان با اشاره به اینكه یك دوره كشت گیاهان دارویی چند سال برداشت دارد اضافه كرد: با عنایت به اینكه تجربه كاشت بیش از 50 گونه گیاه دارویی و محاسبات اقتصادی در این زمینه را دارم سود خالص هر هكتار گیاه دارویی 300 تا 600 میلیون ریال است.
این پژوهشگر و محقق گیاهان دارویی افزود: این درحالی است كه هزینه اولیه كاشت هر هكتار گیاه دارویی 50 تا 200 میلیون ریال برآورد می گردد و برای تولید یك شغل در بخش كشاورزی دست كم باید یك میلیارد و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری كرد.

**لرستان محدودیت كاشت گیاهان دارویی ندارد
دكتر حسنی مقدم اظهار داشت: چنانچه بازار فروش گیاهان دارویی شناسایی و تامین گردد، محدودیتی برای كاشت این محصولات از نظر اقلیمی و خاك در استان وجود ندارد.
وی با تقسیم لرستان به سه اقلیم گرم، نیمه گرمسیری، معتدل و سرد بیان كرد: اقلیم گرم و نیمه گرمسیری استان برای كاشت گل نرگس، به لیمو، مورد، مرزه و گل گاوزبان مناسب می باشد.
حسنی مقدم همینطور گونه های مناسب اقلیم سرد را آویشن، زوفا، موسیر، گل محمدی، كرفس كوهی و گونه های اقلیم معتدل را نعنا فلفلی، بادرنجبویه و مریم گلی دانست.

**بارگیری 22 تن گل گاوزبان تولید لرستان به مقصد هندوستان
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان هم گقت: هفته گذشته 22 تن گل گاوزبان تولید استان به ارزش 11 میلیارد ریال برای صدور به هندوستان بارگیری شده است.
شیرزاد نجفی روزافزود: در مجموع امسال كشت گیاهان دارویی در سطح 355 هكتار طرح مرتع داری در استان انجام شده است.
وی تصریح كرد: سند استراتژیك كشت گیاهان دارویی استان تدوین شده و بر مبنای آن باید تا آخر برنامه ششم توسعه هفت هزار و 500 هكتار صورت گیرد.
نجفی اظهار داشت: امسال با 30 میلیارد ریال اعتبار صندوق توسعه ملی علاوه بر نهال كاری و توسعه باغ در اراضی شب دار 2 هزار و 300 هكتار جنگل كاری به همراه كشت گیاهان دارویی انجام می گردد.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان اظهار داشت: شهرستان الیگودرز بعنوان پایلوت كشت و توسعه گل محمدی انتخاب شده ودر مناطقی همچون پلدختر و سلسله و دلفان به ترتیب مرزه و موسیر با كیفیت بسیار بالا تولید می گردد كه هر روز قاچاق می شوند.

**100 میلیاردریال طرح كشت گیاهان دارویی به بانك معرفی شد
معاون برنامه ریزی سازمان جهاد كشاورزی لرستان هم اظهار داشت: 119 فقره درخواست تسهیلات كشت گیاهان دارویی با 100 میلیارد ریال پیش بینی هزینه برای گرفتن تسهیلات به بانك ارائه شد.
نامدار صیادی اضافه كرد: این رقم نشان دهنده استقبال فراگیر مردم از گیاهان دارویی و همینطور تلاش مسئولان برای سهولت در این حوزه می باشد.
وی تصریح كرد: سال قبل هم 18 میلیارد و 970 میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان كشت گیاهان دارویی در استان پرداخت شده كه نشان داده است باید به صورت جدی برای بازاریابی گیاهان دارویی برنامه ریزی كرد.
صیادی افزود: همینطور 16 میلیارد ریال هم از محل اعتبارات تملك داریی برای جبران بحشی از هزینه ها در این حوزه اختصاص یافت.
معاون برنامه ریزی سازمان جهاد كشاورزی لرستان بیان كرد: ترویج كشت گیاهان دارویی در استان به خوبی انجام شده و باید فرآیند به نحوی تعریف شود كه بازاریابی و فروش مشكلی نداشته باشد.
او لرستان را خاستگاه خیلی از گیاهان دارویی دانست و اظهار داشت: با عنایت به وضعیت منابع آبی می توان از ظرفیت بسیار بالای گیاهان دارویی برای حفظ این منابع و رونق اقتصادی بهره برد.
7269/6060


1397/06/11
13:16:52
5.0 / 5
4891
تگهای خبر: آلزایمر , تجربه , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی