معاون دادستان تهران عنوان كرد:

توقیف جسد در بیمارستان غیر قانونی می باشد

توقیف جسد در بیمارستان غیر قانونی می باشد

دكتر ایزی: معاون دادستان تهران اظهار داشت: ما مجوزی نداریم كه بیمارستان بتواند بیماران را به خاطر عدم پرداخت هزینه ها ترخیص نكند یا جسد را تحویل ندهد.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، سیدجلال توحیدی سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه سه تهران، بامداد امروز در همایش مدیران حقوقی و وكلای بیمارستانهای استان تهران در ارتباط با حقوق متقابل بیمار و بیمارستان تصریح كرد: حقوق بیمار انتظارات به حقی است كه از مراكز درمانی دارد و به لحاظ صدمه پذیر بودن سبب شده اصل رعایت منشور حقوق بیماران یكی از وظایف اساسی حقوق پزشكان تلقی شود.
وی با اشاره به حقوق بیمار توضیحاتی داد و اظهار داشت: حق دریافت اطلاعات، انتخاب و تصمیم در مورد نحوه درمان، احترام به حریم خصوصی و رازداری، دسترسی به نظام كارآمد و رسیدگی به شكایات بیمار همچون حقوقی است كه می بایست بیمارستان برای بیمار قائل شود.
توحیدی افزود: بیمار حق دارد هنگام ترخیص از تمامی اوراق و پروندههای پزشكی رونوشت بگیرد و اطلاعات ثبت شده همچون وضعیت سلامت خودش كه شامل حقایق پزشكی است آگاه شود.
به گفته وی توضیح خواستن از صورتحساب بیمارستان هم یكی دیگر از حقوق بیماران تلقی می گردد. همینطور بیمار حق دارد پرونده پزشكی خویش را بررسی و مطالعه كند.
وی اظهار داشت: در موارد استثنایی كه عرضه اطلاعات سبب شود سلامت بیمار با مخاطره جدی مواجه شود مركز درمانی می تواند از عرضه این اطلاعات به بیمار خودداری كند.
معاون دادستان تهران در ادامه به شرایط ترخیص بیمار از بیمارستان اشاره نمود و اضافه كرد: بر مبنای قانون سال ۵۴، مراكز درمانی دولتی و خصوصی از كسانی كه وضعیت اورژانسی دارند و نخواهند به آنها خدمات عرضه كنند مجازات تعیین كرده است.
به گفته توحیدی در صورتیكه بیمار استطاعت مالی نداشته باشد تا ۸۰ درصد هزینه را وزارت بهداشت و مابقی را خود بیمار پرداخت می كند.
وی در مورد نگهداشتن جسد بیمار به علت عدم پرداخت هزینه های بیمارستان اظهار داشت: تنها قانونی كه در مورد توقیف اشیا و اموال بدهی افراد داریم مربوط می گردد به سال ۱۳۱۲ كه آن هم برای میهمان خانه ها و پانسیون ها عنوان شده است كه این قانون قابلیت تسری به بیمارستان را ندارد بنابراین بیمارستان در مورد بیماران اگر بیمه باشد مطالبات خویش را از شركت های بیمه و در غیر این صورت هزینه ها را از شخص بیمار و یا بستگان و یا همراهان او می گیرد.
توحیدی تصریح كرد: در صورتیكه استطاعت مالی بیمار فراهم نباشد بیمارستان می تواند با خود بیمار و یا بستگان او توافق كند كه اسنادی را همچون چك و سفته برای دریافت مطالبات بگیرد.
معاون دادستان تهران اظهار داشت: در صورتیكه این موارد فراهم نباشد تنها راه این است كه بیمارستان طرح دعوای حقوقی ضد بیمار یا وراث بیمار متوفی داشته باشد كه در آن صورت می تواند علاوه بر دریافت مطالبات، خسارات تاخیر را هم دریافت نماید.
توحیدی در ارتباط با نگه داشتن جسد بیمار به علت عدم پرداخت هزینه بیمارستان اضافه كرد: بر مبنای ماده ۶۲۱ قانون تعزیرات مخفی كردن اشخاص، آدم ربای تلقی شده و مجازات دارد.
به گفته وی مخفی كردن جنازه هم جرم بوده و رها كردن طفل و یا شخصی كه قادر به مراقبت از خودش نیست جرم تلقی شده و مجازات دارد.
وی تصریح كرد: در واقع ما مجوزی نداریم كه بیمارستان بتواند بیمارانی را كه قادر به پرداخت هزینه های درمانی نیستند ترخیص نكند یا جسد بیمار را تحویل ندهد.

1397/06/14
13:45:31
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی