مدیر یك شركت دانش بنیان دارویی:

مصرف تولیدات دارویی داخلی نیازمند فرهنگ سازی است

مصرف تولیدات دارویی داخلی نیازمند فرهنگ سازی است

دكتر ایزی: تهران – مدیر یك شركت دانش بنیان تولیدكننده نانودارو، یك مشكل اساسی تولیدات دارویی در كشور را زمان بر بودن فرایند جلب اعتماد جامعه پزشكان و مردم به عنوان مصرف كنندگان محصول دانست و اظهار داشت: در كل ترویج مصرف دارویی تولید داخل نیازمند فرهنگ سازی در جامعه پزشكی و مردم است.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، شركت یاد شده كه در یازدهمین جشنواره و نمایشگاه نانو حضور داشت و در زمینه تولید نانوداروهایی بر پایه مسیل و لیپوزوم در پارك علمی فناوری پردیس فعالیت می كند، تابحال موفق به بومی سازی سه محصول دارویی شده است.
دكتر مهناز قمی مدیرعامل این شركت دانش بنیان در حاشیه برگزاری نمایشگاه نانو در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، با اشاره به اینكه بحث نانو داروها یك بحث جدید در دنیا است، تصریح كرد: این شركت كه ابتدا فعالیت خویش را با تحقیق و توسعه در مورد سامانه های دارو رسانی نانولیپوزومی برای درمان سرطان آغاز كرد، هم اكنون سه نانودارو را به صورت صنعتی تولید و و وارد بازار كرده است.
وی با اشاره به تفاوت قیمتی داروی شیمی درمانی تولیدی این شركت دانش بنیان تحت عنوان سینادوكسوزوم نسبت به نوع خارجی آن اظهار داشت: قیمت خارجی این دارو چندین میلیون تومان است در صورتیكه هزینه داروی ما با بیمه تنها 70 هزار تومان است.
قمی همینطور با اشاره به داروهای تولیدی این شركت دانش بنیان، داروی سینا آمپولیش برای درمان سالك، سیناكوركومین به عنوان یك آنتی اكسیدان قوی و مكمل برای كبد چرب و دردهای روماتیسمی و همینطور داروی سینادوكسوزوم به عنوان یك داروی شیمی درمانی و برای درمان سرطان های پیشرفته را همچون این داروها نام برد.
این فعال دارویی در مورد دشواری دریافت مجوز بازار این داروها اظهار داشت: ما توانسته ایم بسته به نوع دارو و كاربرد آن، مجوز این سه دارو را از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی دریافت نماییم كه هر یك پروسه یك تا سه ساله داشته است.
وی با اشاره به اینكه هركدام از این داروها خصوصیت خاص دارند، اضافه كرد: بعنوان مثال داروی شیمی درمانی نانویی ما مشابه خارجی دارد و اینكه پزشك آنكولوژیست متقاعد شود كه داروی تولیدی شركت ما را برای بیمار تجویز و جایگزین نوع خارجی كند، كار زمان بر و بسیار سختی بود، البته برخی پزشكان اعتقاد به داروی ایرانی دارند و بازخورد مناسبی گرفته اند.
وی همینطور در مورد داروی سیناكوركومین به عنوان یك آنتی اكسیدان قوی و مكمل برای كبد چرب كه برای دردهای روماتیسمی هم موثر است اظهار داشت: هم اكنون شاید بسیاری با این دارو آشنا نباشند و نمی دانند كه تفاوت این دارو با كوركومین عادی چیست و بنابراین این یك پروسه خیلی سختی را برای ما بوجود آورده است.
قمی از تشكیل یك تیم علمی برای مذاكره با تك تك پزشكان مرتبط به منظور معرفی خصوصیت های داروی سیناكوركومین اطلاع داد و اضافه كرد: این دارو از فروش هزارتایی در سال به فروش 50 هزار افزایش یافته است كه البته مشكل نوع محصول است كه باید به پزشك شناسانده شود و كارهای بالینی و كلینیكال آن صورت گیرد و این مقداری زمان بر است.
وی در مورد داروی سوم تولیدی از جانب این شركت دانش بنیان هم اظهاركرد: این دارو برای درمان سالك است كه مشابه خارجی ندارد و البته خیلی از پزشكان اطمینان نمی كنند این دارو را تجویز كنند و معتقدند كه باید خودشان امتحان كنند.
قمی اضافه كرد: البته ما مقداری با تجربه تر در مورد این دارو عمل كردیم به طوریكه در همایش های تخصصی پوست شركت كردیم اما بازهم می بینیم كه خیلی از پزشكان از وجود آن در بازار بی خبر هستند و این نیاز است كه بصورت رو در رو با پزشكان این دارو معرفی و شناسانده شود.
وی اظهار داشت: البته داروی سالك نمونه مشابه خارجی ندارد چراكه سالك درمان ندارد، اما آمپول هایی وارد كشور می گردد كه به صورت مستقیم به زخم تزریق می گردد و هزینه آن حدود 5 دلار است، در حالیكه داروی ما پماد است كه روی زخم مالیده می گردد و هزینه آن 60 هزار تومان است.
وی یكی دیگر از مشكلات اساسی تولیدات دارویی در كشور را زمان بر بودن جلب اعتماد جامعه پزشكان و مردم به عنوان مصرف كنندگان آن دانست و اظهار داشت: در كل ترویج مصرف دارویی تولید داخل نیازمند فرهنگ سازی در میان جامعه پزشكی و مردم است.
این تولید كننده دارو اظهاركرد: دولت در ابتدا باید این مورد را برای مردم و پزشكان جا بیاندازد كه استفاده از داروی ایرانی نه تنها هیج اشكالی ندارد بلكه شاید به لحاظ كیفی بهتر از نوع خارجی باشد، ضمن اینكه داروی تولید داخل به سهولت در دسترس می باشد و اشتغالزایی جوانان كشور را بدنبال خواهد داشت.
یازدهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو از 21 تا 24 مهرماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید.
علمی ** 1836 **2017


1397/07/26
17:04:32
5.0 / 5
4657
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تجربه , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی